varoitus taloyhtiön hallitukselta postin mukana

oikeus ja kohtuus

Olemme kolme henkinen perhe ja asuneet 15 vuotta "omassa" kerrostalo asunnossa.Taloyhtiössä
kaksi taloa ja 40 huoneistoa. Väki paljolti alkuperäistä (rak.84). Ollessamme pois lomalla
pariin kertaan kesän kuluessa poikamme (17) jäi kotiin koska oli päässyt kesätöihin.
Pariviikkoa viimeisimmän poissaolomme jälkeen, posti toi isännöitsijältä kirjeen, taloyhtiön
hallituksen antaman VAROITUKSEN metelöinnistä, musiikin soitosta. Ensimmäisellä kertaa
poissa ollessamme (2vko) joku naapureista oli soittanut poliisit ja heidän kehotuksestaan
musiikin soitto oli loppunut. Poika nukkui tuolloin (töihin aamulla kuudeksi) eikä kaverit kertoneet poliisin vierailusta.
Toisen kerran olimme pois viikon ja taas oli metelöity. Varoituksessa oli maininta poliisien
käynnistä ja että metelöintiä oli tapahtunut myöhemminkin eli meillä vietettiin muita häiritsevää elämää. Sitten oli uhkaus
osakehuoneisto haltuunotosta jos metelöinti ei lopu.
Nyt haluaisinkin tietää mikä on käytäntö/tapa toimia
- kuuluuko tuo VAROITUS kirje toimittaa osakkeen omistajalle todistettavasti (esim. kirjattuna)
- eikö huomautus tai vastaava olisi riittänyt
- onko varoituksilla kestoa tai lukumäärää
Pojan aiheuttamat metelöinnit tapahtuivat kesä ja-syyskuussa eikä se ole ollut yhtäjaksoista. Muutoin olemme mielestäni aika hiljaista väkeä,
emme edes biletä kotona. Alapuolella asuvalle (hallituksen jäsen)olemme jo vuosia sitten
sanoneet että, jos kuuluu melua meiltä (pojan leikit), niin ilmoittaa.
Toimenpiteisiin nyt metelöinnin kohdalla puutuimme sen verran että, hankimme pojalle korvakuulokkeet,kotiteatteri pantiin pakettiin
ja kavereille "porttikielto" meille kuin myös koko taloyhtiön tontille
ja poika viedään "hoitoon" jos olemme pois kotoa.
Lakipykäliä on luettu, mutta aukkoja jäi.

18

8783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - -!

      Taloyhtiön hallitus on menetellyt oikein. Samoin itse olette metellyt oikein poikaan nähden.
      Kolme varoitusta riittää, mutta isännöitsijän olisi syytä ollut ensin huomauttaa, ellei sitä ole tehty.

    • pts

      Näissä metelöintiasioissa on pääasia että asumisrauha saavutetaan. Jos mielestänne keinot ovat olleet liian kovat rauhan saavuttamiseen se on mielestäni teidän oma ongelmanne. Oikeusturvanne toteutuminen ei tässä vaiheessa edellytä mitään muuta kuin sen että annate naapureidenne olla rauhassa. Olette pahasti väärällä tiellä jos lähdette spekuloimaan sillä onko varoitus annettava kirjattuna vai ei. On hyvin ymmärrettävää että jättäessään 17 vuotiaan kotiin siitä koituu meteliä, etenkin viikonloppuisin.

      • Tapahtunut?

        vaikuttaa siltä että syytä on ollut antaa varoitus. Miksi ette ajoissa puuttunut poikanne metelöintiin? Taloyhtiö voi ottaa nyt huoneistonne hallintaan ja vuokrata sen pois. Jos poliisipartio on käynyt niin ne kirjaa ylös jokaisen käyntinsä ja sitten taloyhtiö on vahvoilla. Ikävä kyllä...


    • Talkkari

      Periaatteessa on toimittu oikein. Hyvätapaistahan on ensin huomauttaa, jo naapurisovun kannalta. Mutta varoitus tulee saattaa tietoon todistettavasti eli kirjattuna kirjeenä, delekaation tuomana tai vaikka haastemiehen toimittamana, silloin se on pätevä myös oikeudessa. Kirjoituksesi perusteella kyseessä on ensinmäinen kirjallinen varoitus. Todellakin niitä tarvitaan 3 kpl. että yhtiön hallitus voi ottaa huoneiston haltuunsa määräajaksi. Edelleen mutta sinulla on mahdollisuus riitauttaa asia oikeudessa, jos katsot sen laittomaksi tai väärin tehdyksi. Muistini mukaan, kun ensinmäisestä varoituksesta on kulunut vuosi ja sen aikana ei ole tullut ns. tili täyteen, nollaantuu varoitus. Edelleen mutta, varoitus on aina tietynlaisena "riippakivenä" . Kun asutte yhtiössä, ko. asia saattaa tulla mitä ihmeellisimmissä paikoissa ilmi/julki, riippuen yhtiönne ilmapiiristä ja hengestä.

      • vähän tarkennusta

        "Kirjoituksesi perusteella kyseessä on ensinmäinen kirjallinen varoitus. Todellakin niitä tarvitaan 3 kpl. että yhtiön hallitus voi ottaa huoneiston haltuunsa määräajaksi."

        Varoituksia EI tarvita yhtä useampia, vaan yksi varoitus riittää. Jos häiritsevä elämä varoituksen tiedoksi annon jälkeen vielä jatkuu, hallitus voi kutsua ylimääräisen yhtiökokouksen päättämään huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan (enintään kolmeksi vuodeksi). Hallitus siis ei ole kelpoinen tekemään tällaista päätöstä, vaan se kuuluu yhtiökokouksen toimivaltaan. Yhtiökokous päättää asiasta yksinkertaisella äänten enemmistöllä.

        Jos osakas on tyytymätön päätökseen, jolla hänen hallitsemansa huoneisto on otettu yhtiön hallintaan, hän voi 30 päivässä päätöksestä tiedon saatuaan saattaa päätöksen oikeellisuuden käräjäoikeuden tutkittavaksi. Käräjäoikeudessa häiriöstä kuullaan todistajia. Jos oikeus katsoo, että riittäviä perusteita huoneiston haltuunotolle ei ole, se kumoaa yhtiökokouksen päätöksen.

        Jollei häiriö uusiudu, kysyjällä ei siis ole aihetta pelkoon. Mitään kiinteää vuoden aikarajaa varoituksen vanhentumisella ei kuitenkaan ole.


      • Talkkari
        vähän tarkennusta kirjoitti:

        "Kirjoituksesi perusteella kyseessä on ensinmäinen kirjallinen varoitus. Todellakin niitä tarvitaan 3 kpl. että yhtiön hallitus voi ottaa huoneiston haltuunsa määräajaksi."

        Varoituksia EI tarvita yhtä useampia, vaan yksi varoitus riittää. Jos häiritsevä elämä varoituksen tiedoksi annon jälkeen vielä jatkuu, hallitus voi kutsua ylimääräisen yhtiökokouksen päättämään huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan (enintään kolmeksi vuodeksi). Hallitus siis ei ole kelpoinen tekemään tällaista päätöstä, vaan se kuuluu yhtiökokouksen toimivaltaan. Yhtiökokous päättää asiasta yksinkertaisella äänten enemmistöllä.

        Jos osakas on tyytymätön päätökseen, jolla hänen hallitsemansa huoneisto on otettu yhtiön hallintaan, hän voi 30 päivässä päätöksestä tiedon saatuaan saattaa päätöksen oikeellisuuden käräjäoikeuden tutkittavaksi. Käräjäoikeudessa häiriöstä kuullaan todistajia. Jos oikeus katsoo, että riittäviä perusteita huoneiston haltuunotolle ei ole, se kumoaa yhtiökokouksen päätöksen.

        Jollei häiriö uusiudu, kysyjällä ei siis ole aihetta pelkoon. Mitään kiinteää vuoden aikarajaa varoituksen vanhentumisella ei kuitenkaan ole.

        Yleensä asunto-osakeyhtiöt eivät aivan heppoisin perustein lähde huoneiston huostaanottoon = mitä vahvempi näyttö, sitä varmemmin pitää oikeudessa. Tätä tarkoitin 3:lla varoituksella. Voin olla määräajasta as.oy:n puolella mahdollisesti väärässä, ko. "määräaika" pätee yleisesti vuokra-asunto puollella. Eihän asukas voi roikkua "löysässä" hirressä lopunikäänsä? Varoitus alla, ja lähtö tulee esim. 5:n vuoden päästä, kun vietettiin pojan häitä hieman pidempään.


    • KIITOKSIA

      Viikonloppu meni reissussa, juhliessa pojan täysi-ikäiseksi tulemista. Poika tyttöystävänsä kanssa mukana. Hän myös ilmoitti muuttavansa tyttöystävänsä (19) luokse asumaan.
      Tarkennuksena ilmoitan aiempaan kirjoitukseeni että, eihän meillä ollut mitään
      tietoa metelöinnistä ennen kuin tuo VAROITUS tuli. Siksi pelästyimme, onko seuraavasta mahdollisesta häiriöstä seurauksena yhtiökokous ja äänestys jne.
      ja onko tämä VAROITUS elinkautinen just tuo hirttosilmukka kaulassa.
      Mistään ei ilmene, että olisi esim. ensimmäinen kirjallinen varoitus. Minua kiinnostaisi tietää mistä nuo tiedot löytyy (3 kpl varoituksia jne.), kun en niitä onnistunut itse löytämään. Kiitos vastauksista etenkin talkkari ja tarkennusta vähän..
      Olemme huomattavasti huojentuneempia ja entistäkin hiljaisempia naapureita.

      • Nimimerkki

        Tässä asiaa koskevat säännökset. Varoituksia ei todellakaan tarvita kolmea, vaan yksi riittää, jos häiriö siitä huolimatta jatkuu.

        Asunto-osakeyhtiölaki 17.5.1991/809
        Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:

        8 LUKU

        Yhtiön pakkokeinot

        81 §

        Huoneiston ottaminen yhtiön hallintaan

        Yhtiökokous voi päättää, että osakkeenomistajan hallinnassa oleva huoneisto on enintään kolmen vuoden ajaksi otettava yhtiön hallintaan, jos:

        1) osakkeenomistaja ei maksa erääntynyttä yhtiövastiketta;

        2) huoneistoa hoidetaan niin huonosti, että yhtiölle tai toiselle osakkeenomistajalle aiheutuu siitä haittaa;

        3) huoneistoa käytetään oleellisesti muuhun tarkoitukseen kuin mihin se on aiottu tai muuten yhtiöjärjestyksen vastaisesti;

        4) huoneistossa vietetään häiritsevää elämää; tai

        5) osakkeenomistaja tai muu huoneistossa asuva ei noudata, mitä järjestyksen säilymiseksi yhtiön tiloissa on tarpeen.

        Huoneistoa ei saa ottaa yhtiön hallintaan, jos rikkomuksella on vain vähäinen merkitys. Päätöksessä on mainittava hallintaan ottamisen peruste, kestoaika ja kohteena olevat tilat.

        82 §

        Varoituksen antaminen

        Päätöstä huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan ei saa tehdä, ellei hallitus ole antanut osakkeenomistajalle kirjallista varoitusta. Jos osakkeenomistaja on vuokrannut huoneiston tai sen osan taikka muutoin luovuttanut huoneiston toisen käytettäväksi, varoitus on annettava tiedoksi myös vuokralaiselle tai huoneistossa asuvalle muulle käyttöoikeuden saaneelle. Varoituksessa on ilmoitettava sen antamisen peruste sekä mainittava mahdollisuudesta ottaa huoneisto yhtiön hallintaan. Varoitus on annettava tiedoksi niin kuin haasteen tiedoksiantamisesta säädetään tai muuten todistettavasti. Jos osakkeenomistajaa tai vuokralaista tai huoneistossa asuvaa muuta käyttöoikeuden saanutta ei yrityksistä huolimatta ole tavoitettu, varoitus voidaan toimittaa tälle kirjatulla kirjeellä, jonka katsotaan tulleen tietoon seitsemäntenä päivänä siitä, kun kirje on annettu postin kuljetettavaksi. Jos ei tiedetä, kuka osakkeenomistaja tai vuokralainen tai muu käyttöoikeuden saanut on, varoitus voidaan antaa osakkeenomistajalle, vuokralaiselle tai muun käyttöoikeuden saaneen tiedoksi julkaisemalla se virallisessa lehdessä tai muussa paikkakunnalla yleisesti ilmestyvässä lehdessä ja lisäksi toimittamalla tieto siitä huoneistoon, jonka ottamisesta yhtiön hallintaan varoitetaan. Varoituksen katsotaan tällöin tulleen osakkeenomistajan, vuokralaisen tai muun käyttöoikeuden saaneen tietoon lehden ilmestymispäivänä. (31.3.1995/483)

        Jos osakkeenomistaja varoituksen johdosta viivytyksettä täyttää velvollisuutensa tai oikaisu muuten tapahtuu, yhtiöllä ei ole oikeutta ottaa huoneistoa hallintaansa.

        83 § (31.3.1995/483)

        Päätöksen tiedoksianto

        Yhtiökokouksen päätös huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan on annettava osakkeenomistajalle, vuokralaiselle ja huoneistossa asuvalle muulle käyttöoikeuden saaneelle tiedoksi 60 päivän kuluessa päätöksen tekemisestä siinä järjestyksessä kuin varoituksesta 82 §:ssä säädetään uhalla, että päätös muuten on tehoton.

        84 §

        Päätöksen moittiminen ja täytäntöönpano (31.3.1995/483)

        Osakkeenomistaja tai vuokralainen tai huoneistossa asuva muu käytöoikeuden saanut voi saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi sen, onko huoneiston ottamiselle yhtiön hallintaan 81 §:ssä säädetty peruste. Moitekanne yhtiökokouksen päätöksen julistamisesta pätemättömäksi 81 §:n vastaisena on pantava vireille yhtiötä vastaan 30 päivän kuluessa siitä, kun päätös hallintaan ottamisesta on 83 §:ssä säädetyllä tavalla annettu tiedoksi. (31.3.1995/483)

        Jollei päätöstä 1 momentin mukaisesti moitita, yhtiöllä on oikeus saada ulosottolain 7 luvun 15 §:n mukaista virka-apua tilojen hallintaan ottamiseen.

        Jollei päätöstä hallintaan ottamisesta julisteta pätemättömäksi, se saadaan panna täytäntöön niin kuin vuokralaiseen kohdistunut häätötuomio. Jos huoneiston yhtiön hallintaan ottaminen perustuu 81 §:n 1 momentin 1 kohtaan, ei vuokralaista tai huoneistossa asuvaa muuta käyttöoikeuden saanutta saa häätää, ellei tälle ole annettu tiedoksi yhtiön päätöstä huoneiston hallintaan ottamisesta. (31.3.1995/483)

        85 §

        Yhtiön hallintaan otetun huoneiston vuokraaminen

        Kun huoneisto on otettu yhtiön hallintaan, on hallituksen viipymättä vuokrattava se käyvästä vuokrasta sopivalle vuokralaiselle hallinnassa olon ajaksi. Jollei hallintaanotto johdu huoneistossa asuvan vuokralaisen tai muun asukkaan tai käyttöoikeuden saaneen menettelystä, on yhtiön ensisijaisesti tehtävä vuokrasopimus hallinnassaoloajaksi tämän kanssa. Jos huoneisto ei ole vuokraamista varten asianmukaisessa kunnossa, siinä on ensin tehtävä tarpeelliset korjaukset osakkeenomistajan lukuun. Vuokrasuhde päättyy ilman irtisanomista viimeistään silloin, kun huoneiston yhtiön hallintaanottoaika päättyy riippumatta siitä, mitä vuokrasuhteen kestosta on sovittu. (31.3.1995/483)

        Yhtiöllä on oikeus periä vuokrasta hallintaan ottamisesta aiheutuneet kustannukset, huoneiston korjaamisesta yhtiölle aiheutuneet kustannukset ja maksamatta olevat yhtiövastikkeet sekä ne vastike-erät, jotka erääntyvät osakkeenomistajan maksettaviksi hallinnassa olon aikana. Ylimenevä osa on viivytyksettä tilitettävä osakkeenomistajalle.

        86 § (31.3.1995/483)

        Uuden omistajan oikeus saada huoneisto hallintaansa

        Jos osakkeet siirtyvät uudelle omistajalle sen jälkeen, kun päätös huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan on tehty, uusi omistaja saa huoneiston hallintaansa maksettuaan ne erääntyneet erät, joihin huoneistosta saatavaa vuokraa voitaisiin 85 §:n 2 momentin mukaan käyttää. Jos huoneisto on 85 §:n 1 momentin mukaisesti annettu vuokralle, vuokraoikeuden sitovuus uutta omistajaa kohtaan määräytyy asuinhuoneiston vuokrauksesta annetun lain tai liikehuoneiston vuokrauksesta annetun lain mukaan."


      • oikeus ja kohtuus
        Nimimerkki kirjoitti:

        Tässä asiaa koskevat säännökset. Varoituksia ei todellakaan tarvita kolmea, vaan yksi riittää, jos häiriö siitä huolimatta jatkuu.

        Asunto-osakeyhtiölaki 17.5.1991/809
        Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:

        8 LUKU

        Yhtiön pakkokeinot

        81 §

        Huoneiston ottaminen yhtiön hallintaan

        Yhtiökokous voi päättää, että osakkeenomistajan hallinnassa oleva huoneisto on enintään kolmen vuoden ajaksi otettava yhtiön hallintaan, jos:

        1) osakkeenomistaja ei maksa erääntynyttä yhtiövastiketta;

        2) huoneistoa hoidetaan niin huonosti, että yhtiölle tai toiselle osakkeenomistajalle aiheutuu siitä haittaa;

        3) huoneistoa käytetään oleellisesti muuhun tarkoitukseen kuin mihin se on aiottu tai muuten yhtiöjärjestyksen vastaisesti;

        4) huoneistossa vietetään häiritsevää elämää; tai

        5) osakkeenomistaja tai muu huoneistossa asuva ei noudata, mitä järjestyksen säilymiseksi yhtiön tiloissa on tarpeen.

        Huoneistoa ei saa ottaa yhtiön hallintaan, jos rikkomuksella on vain vähäinen merkitys. Päätöksessä on mainittava hallintaan ottamisen peruste, kestoaika ja kohteena olevat tilat.

        82 §

        Varoituksen antaminen

        Päätöstä huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan ei saa tehdä, ellei hallitus ole antanut osakkeenomistajalle kirjallista varoitusta. Jos osakkeenomistaja on vuokrannut huoneiston tai sen osan taikka muutoin luovuttanut huoneiston toisen käytettäväksi, varoitus on annettava tiedoksi myös vuokralaiselle tai huoneistossa asuvalle muulle käyttöoikeuden saaneelle. Varoituksessa on ilmoitettava sen antamisen peruste sekä mainittava mahdollisuudesta ottaa huoneisto yhtiön hallintaan. Varoitus on annettava tiedoksi niin kuin haasteen tiedoksiantamisesta säädetään tai muuten todistettavasti. Jos osakkeenomistajaa tai vuokralaista tai huoneistossa asuvaa muuta käyttöoikeuden saanutta ei yrityksistä huolimatta ole tavoitettu, varoitus voidaan toimittaa tälle kirjatulla kirjeellä, jonka katsotaan tulleen tietoon seitsemäntenä päivänä siitä, kun kirje on annettu postin kuljetettavaksi. Jos ei tiedetä, kuka osakkeenomistaja tai vuokralainen tai muu käyttöoikeuden saanut on, varoitus voidaan antaa osakkeenomistajalle, vuokralaiselle tai muun käyttöoikeuden saaneen tiedoksi julkaisemalla se virallisessa lehdessä tai muussa paikkakunnalla yleisesti ilmestyvässä lehdessä ja lisäksi toimittamalla tieto siitä huoneistoon, jonka ottamisesta yhtiön hallintaan varoitetaan. Varoituksen katsotaan tällöin tulleen osakkeenomistajan, vuokralaisen tai muun käyttöoikeuden saaneen tietoon lehden ilmestymispäivänä. (31.3.1995/483)

        Jos osakkeenomistaja varoituksen johdosta viivytyksettä täyttää velvollisuutensa tai oikaisu muuten tapahtuu, yhtiöllä ei ole oikeutta ottaa huoneistoa hallintaansa.

        83 § (31.3.1995/483)

        Päätöksen tiedoksianto

        Yhtiökokouksen päätös huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan on annettava osakkeenomistajalle, vuokralaiselle ja huoneistossa asuvalle muulle käyttöoikeuden saaneelle tiedoksi 60 päivän kuluessa päätöksen tekemisestä siinä järjestyksessä kuin varoituksesta 82 §:ssä säädetään uhalla, että päätös muuten on tehoton.

        84 §

        Päätöksen moittiminen ja täytäntöönpano (31.3.1995/483)

        Osakkeenomistaja tai vuokralainen tai huoneistossa asuva muu käytöoikeuden saanut voi saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi sen, onko huoneiston ottamiselle yhtiön hallintaan 81 §:ssä säädetty peruste. Moitekanne yhtiökokouksen päätöksen julistamisesta pätemättömäksi 81 §:n vastaisena on pantava vireille yhtiötä vastaan 30 päivän kuluessa siitä, kun päätös hallintaan ottamisesta on 83 §:ssä säädetyllä tavalla annettu tiedoksi. (31.3.1995/483)

        Jollei päätöstä 1 momentin mukaisesti moitita, yhtiöllä on oikeus saada ulosottolain 7 luvun 15 §:n mukaista virka-apua tilojen hallintaan ottamiseen.

        Jollei päätöstä hallintaan ottamisesta julisteta pätemättömäksi, se saadaan panna täytäntöön niin kuin vuokralaiseen kohdistunut häätötuomio. Jos huoneiston yhtiön hallintaan ottaminen perustuu 81 §:n 1 momentin 1 kohtaan, ei vuokralaista tai huoneistossa asuvaa muuta käyttöoikeuden saanutta saa häätää, ellei tälle ole annettu tiedoksi yhtiön päätöstä huoneiston hallintaan ottamisesta. (31.3.1995/483)

        85 §

        Yhtiön hallintaan otetun huoneiston vuokraaminen

        Kun huoneisto on otettu yhtiön hallintaan, on hallituksen viipymättä vuokrattava se käyvästä vuokrasta sopivalle vuokralaiselle hallinnassa olon ajaksi. Jollei hallintaanotto johdu huoneistossa asuvan vuokralaisen tai muun asukkaan tai käyttöoikeuden saaneen menettelystä, on yhtiön ensisijaisesti tehtävä vuokrasopimus hallinnassaoloajaksi tämän kanssa. Jos huoneisto ei ole vuokraamista varten asianmukaisessa kunnossa, siinä on ensin tehtävä tarpeelliset korjaukset osakkeenomistajan lukuun. Vuokrasuhde päättyy ilman irtisanomista viimeistään silloin, kun huoneiston yhtiön hallintaanottoaika päättyy riippumatta siitä, mitä vuokrasuhteen kestosta on sovittu. (31.3.1995/483)

        Yhtiöllä on oikeus periä vuokrasta hallintaan ottamisesta aiheutuneet kustannukset, huoneiston korjaamisesta yhtiölle aiheutuneet kustannukset ja maksamatta olevat yhtiövastikkeet sekä ne vastike-erät, jotka erääntyvät osakkeenomistajan maksettaviksi hallinnassa olon aikana. Ylimenevä osa on viivytyksettä tilitettävä osakkeenomistajalle.

        86 § (31.3.1995/483)

        Uuden omistajan oikeus saada huoneisto hallintaansa

        Jos osakkeet siirtyvät uudelle omistajalle sen jälkeen, kun päätös huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan on tehty, uusi omistaja saa huoneiston hallintaansa maksettuaan ne erääntyneet erät, joihin huoneistosta saatavaa vuokraa voitaisiin 85 §:n 2 momentin mukaan käyttää. Jos huoneisto on 85 §:n 1 momentin mukaisesti annettu vuokralle, vuokraoikeuden sitovuus uutta omistajaa kohtaan määräytyy asuinhuoneiston vuokrauksesta annetun lain tai liikehuoneiston vuokrauksesta annetun lain mukaan."

        Tuon kaiken osaan jo melkein ulkoa. Olen kyllä edelleenkin epätietoinen onko hirttosilmukka sittenkin kaulassa!


      • Nimimerkki
        oikeus ja kohtuus kirjoitti:

        Tuon kaiken osaan jo melkein ulkoa. Olen kyllä edelleenkin epätietoinen onko hirttosilmukka sittenkin kaulassa!

        Etpä osannut ulkoa. Tai jos osasit, et tainnut ymmärtää. Miksi muuten kysyit vielä varoitusten lukumäärästä, sehän ilmenee laista. Sitä paitsi olin jo aikaisemmin vastannut, että yksi varoitus riittää.

        Olen myös aikaisemmin kertonut, että mitään kiinteää yhden vuoden vanhentumisaikaa varoitukselle ei ole säädetty. Sen kai tiedät itsekin, jos kerran osaat säännökset ulkoa. Varoitus on voimassa kohtuullisen ajan, vähän tapauksestakin riippuen.

        Olkaa nyt hissukseen pari vuotta, silloin ainakaan ei enää voida vedota siihen, ettei oikaisua ensimmäisen varoituksen jälkeen olisi tapahtunut. Tämän jälkeen aiheutuvasta häiriöstä prosessi alkaa alusta.


      • nixuliina
        oikeus ja kohtuus kirjoitti:

        Tuon kaiken osaan jo melkein ulkoa. Olen kyllä edelleenkin epätietoinen onko hirttosilmukka sittenkin kaulassa!

        Ei ole hirttosilmukkaa, kun varoitusta ei ole toimitettu lain määrämällä tavalla.

        Eli ennen kuin haltuunottoprosessi voi käynnistyä, pitää tulla hallituselta varoitus, joka on toimitettu haastemiehen välityksellä.

        Nyt vain sanotte tiukan paikan tullen, että ette ole saanut varoitusta.

        Lisäksi olette ryhtyneet toimiin, että tilanne ei uusiudu.

        Mielestäni tässä on kyse pikku näpäytyksestä, kun joku naapurinne on häiriintynyt.


      • enakoiva
        Nimimerkki kirjoitti:

        Etpä osannut ulkoa. Tai jos osasit, et tainnut ymmärtää. Miksi muuten kysyit vielä varoitusten lukumäärästä, sehän ilmenee laista. Sitä paitsi olin jo aikaisemmin vastannut, että yksi varoitus riittää.

        Olen myös aikaisemmin kertonut, että mitään kiinteää yhden vuoden vanhentumisaikaa varoitukselle ei ole säädetty. Sen kai tiedät itsekin, jos kerran osaat säännökset ulkoa. Varoitus on voimassa kohtuullisen ajan, vähän tapauksestakin riippuen.

        Olkaa nyt hissukseen pari vuotta, silloin ainakaan ei enää voida vedota siihen, ettei oikaisua ensimmäisen varoituksen jälkeen olisi tapahtunut. Tämän jälkeen aiheutuvasta häiriöstä prosessi alkaa alusta.

        ensikuussa vuokralaisesta omaan krt asuntoon muuttavana heräsi kysymys.
        onko tämä laki erilainen vuokralaiselle ja omistajalle ja kuinka tätä lakia
        noudatetaan kun asun vuokralla omistusasunnossa tai jos asun ns.vuokratalossa.
        itse sain viiden vuoden aikana varoituksen isännöitsijältä (oli parit juhlat). asunto oli omistusasunto
        ja itse vuokraisäntä ei tiennyt saamastani varoituksesta mitään. jos ymmärsin oikein on vuokralla asujalle
        annettava kolme varoitusta ja omistusasujalle yksi.


      • MiaM
        enakoiva kirjoitti:

        ensikuussa vuokralaisesta omaan krt asuntoon muuttavana heräsi kysymys.
        onko tämä laki erilainen vuokralaiselle ja omistajalle ja kuinka tätä lakia
        noudatetaan kun asun vuokralla omistusasunnossa tai jos asun ns.vuokratalossa.
        itse sain viiden vuoden aikana varoituksen isännöitsijältä (oli parit juhlat). asunto oli omistusasunto
        ja itse vuokraisäntä ei tiennyt saamastani varoituksesta mitään. jos ymmärsin oikein on vuokralla asujalle
        annettava kolme varoitusta ja omistusasujalle yksi.

        Yksi varoitus riittää. Sekä vuokra että omistusasujalle.
        Varoitus on oltava kirjallinen.
        Seuraavaa varoitusta ei tarvitse antaa vaan voidaan ryhtyä vaadittaviin toimenpiteisiin.


      • Nixuliina
        MiaM kirjoitti:

        Yksi varoitus riittää. Sekä vuokra että omistusasujalle.
        Varoitus on oltava kirjallinen.
        Seuraavaa varoitusta ei tarvitse antaa vaan voidaan ryhtyä vaadittaviin toimenpiteisiin.

        Usea varoitus tarvitaan vain, jos teko on moitittava jatkuessaan toistuvasti useamman kerran. Usealla varoituksella saadaan näyttö siitä, että tekijällä on ollut aikaa ja mahdollisuus muuttaa käytöstään, mutta ei ole sitä tehnyt.


      • MiaM
        Nixuliina kirjoitti:

        Usea varoitus tarvitaan vain, jos teko on moitittava jatkuessaan toistuvasti useamman kerran. Usealla varoituksella saadaan näyttö siitä, että tekijällä on ollut aikaa ja mahdollisuus muuttaa käytöstään, mutta ei ole sitä tehnyt.

        Harvoin yhden varoituksen jälkeen toimenpiteisiin ryhdytään koska asukkaalla täytyy olla mahdollisuus osoittaa että varoituksen jälkeen joko osataan olla ihmisiksi tai sitten ei.
        Tilanteita on erilaisia.


      • mitähän olen saanut
        MiaM kirjoitti:

        Harvoin yhden varoituksen jälkeen toimenpiteisiin ryhdytään koska asukkaalla täytyy olla mahdollisuus osoittaa että varoituksen jälkeen joko osataan olla ihmisiksi tai sitten ei.
        Tilanteita on erilaisia.

        mikä se on tämä KIRJALLINEN varoitus? lappu postiluukusta…
        kuka sen antaa, vuokranantaja, isännöitsijä, talotoimikunta
        vai kuka? mistä ilmenee? allekirjoituksia ja kenen?


      • MiaM
        mitähän olen saanut kirjoitti:

        mikä se on tämä KIRJALLINEN varoitus? lappu postiluukusta…
        kuka sen antaa, vuokranantaja, isännöitsijä, talotoimikunta
        vai kuka? mistä ilmenee? allekirjoituksia ja kenen?

        82 §

        Varoituksen antaminen

        Päätöstä huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan ei saa tehdä, ellei hallitus ole antanut osakkeenomistajalle kirjallista varoitusta. Jos osakkeenomistaja on vuokrannut huoneiston tai sen osan taikka muutoin luovuttanut huoneiston toisen käytettäväksi, varoitus on annettava tiedoksi myös vuokralaiselle tai huoneistossa asuvalle muulle käyttöoikeuden saaneelle. Varoituksessa on ilmoitettava sen antamisen peruste sekä mainittava mahdollisuudesta ottaa huoneisto yhtiön hallintaan. Varoitus on annettava tiedoksi niin kuin haasteen tiedoksiantamisesta säädetään tai muuten todistettavasti. Jos osakkeenomistajaa tai vuokralaista tai huoneistossa asuvaa muuta käyttöoikeuden saanutta ei yrityksistä huolimatta ole tavoitettu, varoitus voidaan toimittaa tälle kirjatulla kirjeellä, jonka katsotaan tulleen tietoon seitsemäntenä päivänä siitä, kun kirje on annettu postin kuljetettavaksi. Jos ei tiedetä, kuka osakkeenomistaja tai vuokralainen tai muu käyttöoikeuden saanut on, varoitus voidaan antaa osakkeenomistajalle, vuokralaiselle tai muun käyttöoikeuden saaneen tiedoksi julkaisemalla se virallisessa lehdessä tai muussa paikkakunnalla yleisesti ilmestyvässä lehdessä ja lisäksi toimittamalla tieto siitä huoneistoon, jonka ottamisesta yhtiön hallintaan varoitetaan. Varoituksen katsotaan tällöin tulleen osakkeenomistajan, vuokralaisen tai muun käyttöoikeuden saaneen tietoon lehden ilmestymispäivänä. (31.3.1995/483)
        (asunto-osakeyhtiölaki)


    • oikeus ja kohtuus

      Juuri tuota niksuliinan vastausta minä ajoin takaa. ”Varoitus on annettava tiedoksi niin kuin haasteen tiedoksiantamisesta säädetään tai muuten todistettavasti”.
      Mielestäni minun olisi kuulunut saada tuo VAROITUS juuri ed.mainitulla tavalla. Sisälsihän se tuon 81 § lain kohdan. Kolmella varoituksella tarkoitin sitä, onko tapana tai käytäntönä (taloyhtiöissä) yleensä antaa ensin ns. huomautus, kehotus tms. vai paukahtaako heti varoitus”jos rikkomuksella on vain vähäinen merkitys”. Olettaisin että, hallituksella on
      jonkinlainen ”käsikirja” tai toimintamalli, lakikirjan lisäksi. Olin myös tänään yhteydessä varatuomari X:ään ja hän sanoi ” Varoitusta ei ole toimitettu teille lain määräämällä tavalla ja se ei ole teidän ongelma. Kun varoitus (yksi)on toimitettu lain määräämällä tavalla, sillä ei ole varsinaista kestoa. Huoneiston ottaminen yhtiön hallintaan häiritsevän elämän vuoksi vaatii pidempiaikaista ja toistuvaa häirintää”. Näin
      vastasi lakimies ja saihan häneltä muitakin neuvoja asiantiimoilta. Nyt voin laitaa omalta osaltani pisteen tälle keskustelulle ja asua moitteettomasti,häiriöitä aiheuttamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe