Onko kenelläkään negatiivista tai positiivista kokemusta DI Matti Rytö, Insinööritoimisto Salon Rakennustekniikka Oy:n käyttämisestä todistajana oikeudessa?
Kannattaako häntä käyttää todistajana?
Kokemuksia DI Matti Rytö käytöstä todistajana oikeudessa
14
3517
Vastaukset
- Nuija
Onko vastapuolen järjestämä/ehdottama?
- ei kannata
Rytö Läjän mielestä ainakin kannattaa!
- tseremissi
No, kuis tässä on käynyt? Oliko Matti supliikki miehiä vai onko prosessi tuloillaan.
- Kateva emanta
Ei ole vielä ollut istuntoa.
Ottaisin mielelläni kommentteja yv:nä vastaan.- tahvo
Määräsikö asianajajasi tämän inssin käyttöösi?
Todistaako asiantuntijana vai tavarantarkastajana?
En voi suositella. Teki väärän oletuksen rakennuksillamme ja minä joudun maksumieheksi, ja elämään asian kanssa. Pitkä stoori...
- hurtta
Aivan pelle äijä! Työmaavastaavana antoi kaiken mennä päin einiä, ei ota mitään vastuuta, huutaa puhelimessa ja iskee luurin korvaan. Pääsee kyllä kohta oikeuteen mutta vastaajana.
- Tietävä
Ei kannata. Teki katonkorjauksesta väärin perustein oikein korjatun katon. Ei tutkinut kattorakenteita kunnolla ja häneltä jäi homeiset villat huomaamatta. Nämä olisi huomannut, jos olisi viitsinyt katsoa kunnolla yläpohjasta mitkä villat oli vaihdettu. Oli sattumalta myös katonkorjauksesta vastanneen kaveri.
- Seppo_K
Rytö teki talollamme kalliit toimenpidesuositukset ja "valvoi" niiden toteuttamista. Hommat tehtiin sinnepäin ja mm. sadevedenkerääjät ja -putket oli jäänyt asentamatta! Ne oli kuulema mahdoton kaivaa kallion takia. Seurauksena oli, että kaikki vesi valui tietenkin talon alle. Tein asiasta reklamaation ja hän kirjoitti uuden toimenpidesuostuksen, jonka mukaan rännit pitää poikkaista ja laittaa tynnyrit alle! Laittoipa vielä laskunkin kyseisestä neuvosta! Jäi maksamatta. Kaivoin itse lapiolla sadevesiputket maahan ja asensin vedenkerääjät, aikaa meni viikonlopun verran.
Tällainen asiantuntija on kyseessä! - Baumann
En muuta tiedä kuin oikeustapauksia, joissa Rytön lausunto ei ole paljoa painanut.
Päätös 1409/2015 - kummasteleva
kyllä, teki rahasta lausunnon käräjille, että kaikki vain purkuun, on n iin vaaralliset putket asennettu kuivaan wc-tilaan. Ko .DI ei ollut edes käynyt talossa. Onkohan edes vedeneristys sertfikaattioita? En suosittele.
- PeeterNorr
Kierrä koko mies kaukaa. Ei kommunikaatiotaitoinen suullisesti tai kirjallisesti. Meillä ylitti toimivaltansa ja oli aloittamassa ilman perusteita rakentamista, piirustuksia jo tehtiin, vaikka ei ollut vielä edes suunnitelmaa, mitä korjausrakentamisessa selvitetään. Sain huijarin vaikutelman.
Epäilen, hallitseeko edes työhönsä kuuluvia alkeita.
Oikeuteen, ei todellakaan todistajana, puhuu puuta heinää höystetynä rakennusalan sanastolla ja tekee työssään oudonlaisia johtopäätöksiä. Mutta meilläkin "saattaa mennä Rytö oikeuteen, tosin syytettynä", jos ei äkkiä häivy tai tulee tekaistua laskutusta. - Matalatseinät
Mitä uutta tämän tiimoilta? Samanlaisia kokemuksia löytyy.
"kaikkien kaverina" sotkee asiansa perin pohjin. Sattuipa sopivasti olen vastaajana ensi viikon 16.11 pidettävässä Varsinai-Suomen käräjäoikeudessa Turussa jonne kantaja on kutsunut Matti Rytön todistajakseen. Olen kyllä jo tutustunut hänen tarkastusraporttiinsa mutta ensi viikolla olen tietoisempi.
- Vanhavl
Matti Rytö teki meille vuositakuutarkastuksen. Erittäin epäammattimainen, pinnallinen, epäluotettava tarkastus. Huonosti, vaatimusten vastaisesti laadittu pöytäkirja. En suosittele tilata hänen palvelua. Turha ajan ja rahan tuhlaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?523115Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n522305Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari712215Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa982098Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä261878Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh671821Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr851570Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http461346Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1401303Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1661129