Mitämieltä? Kokemuksia? Meillä ei ole tarkoitus pentuja tehdä? asumme maalla ja miettisin että voisi pitää vapaana ympäri vuoden kun nyt juoksujen ajan oli kuukauden hihnassa kiinni joka masensi koiraa. Onko siitä hyötyä vai haittaa?
Narttu koiran sterilisaatio leikkaus
7
149
Vastaukset
Hyötyjä: kohtutulehduksen riski häviää, nuorena leikatulla pienentyy riski saada kasvaimia, vähemmän siivoamista sisällä, vieraat -ehkä arvaamattomatkin- urokset pysyvät poissa, samoin häviää riski saada käsittämättömiä sekoituksia olevia pentuja. jne. Enemmän plussia...
Jos ette leikkauta, niin suosittelisin panssariverkosta tehtyä aitausta koiralle, noin 2m korkeata.
Ja jos joku väittää että koira menee siitä pilalle, laiskistuu ja lihoo, niin se lihominen on kyllä ihan vain omistajista kiinni, mitä sille syöttää ja kuinka paljon.- Narttutyttö
Mä olen vain kuullut plussaa tästä että leikkauttaa. Mutta koiran kasvattaja oli vahvasti sitä mieltä että koiraa ei saa leikata... Ja lihommisesta olen kuullut mutta se lihoaminen on ruokkijasta kiinni ei koirasta. Minkä ikäinen olisi hyvä leikata? heinäkuun lopussa on rokotus aika varattu joten utelen asiasta vielä eläinlääkäriltä hänen mielipidettä asiaan.
Narttutyttö kirjoitti:
Mä olen vain kuullut plussaa tästä että leikkauttaa. Mutta koiran kasvattaja oli vahvasti sitä mieltä että koiraa ei saa leikata... Ja lihommisesta olen kuullut mutta se lihoaminen on ruokkijasta kiinni ei koirasta. Minkä ikäinen olisi hyvä leikata? heinäkuun lopussa on rokotus aika varattu joten utelen asiasta vielä eläinlääkäriltä hänen mielipidettä asiaan.
Pakko vielä kommentoida tuota kasvattajan ohjetta: Koirista 70% on vääränlaisilla ihmisillä ja se koskee myös kasvattajia, joista suurin osa on vain pennuttajia, ei mitään rodun kehittäjiä. Kasvattaja-kurssi on joku viikonlopun mittainen kurssi, josta saa perustiedot mistä voi hakea lisää tietoa jalostamisesta, se ei ole mikään ammattitutkinto. Kasvattajat ottavat siis useinmiten itselleen titelin millä ei ole mitään pohjaa, eikä se ole miltään ylemmältä taholta erityisten ansioiden perusteella myönnetty nimike. Kun olen kuunnellut käytösongelmaisten koirien omistajia tässä vuosien mittaan, siitä mitä ohjeita he ovat saaneet ns. kasvattajilta: tämä on vain seurakoira -ei tarvitse erityisesti kouluttaa, tämä on niin pieni -ei tarvitse koulutaa, nämä ovat niin itsepäisiä -ei kannata kouluttaa, niin kannattaa tehdä niinkuin itse katsot mikä on teille parhaaksi. Koiraa hoitanut eläinlääkäri on se jolta saa viimekädessä oikeat ohjeet ja joka sanoo mitä kannattaa ja mitä ei missään nimessä kannata tehdä.
Nykypäivänä on niin peljon hyvin sekalaisia koiranpitäjiä, että itse olen sitä mieltä että jokainen saa osoittaa omalla käytöksellään hallitseeko koiranpidon vai ei, mitään kuulopuheita jonkun erinomaisuudesta en usko. Olkaa kriittisiä, ohjeita sataa, ja miettikää mikä on teille parasta missäkin tilanteessa.
Työniloa narttutytön perheelle!
- Poooooooch
Jos lämpimät kelit tulevat, lykkää syksyyn leikkaus. Kesällä haavan tulehdusriski suurimmillaan.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDkQFjAC&url=http://www.pet-ami.fi/?page_id=149&ei=tGy1U8PlOOT4ygOJoICYAQ&usg=AFQjCNHvOB4NE4V8Ha2ZrK5e1CH27wCN1w&bvm=bv.70138588,d.bGQ&cad=rja
Tuolla sivulla oli sterkkaukksen hyödyistä, esim nou kasvaimet, ja haitoista: Viileemmällä kelillä tai seuraavan juoksun jälkeen.- Narttutyttö
Juu syksyllä vasta ei nyt uskalla kun lähetään reissuun ja käy uimassa yms kesällä tulehtuu muutenkin haavat helposti
- Jep eka näi
Suomessakin on löytöeläintaloilla ja markkinoilla uutta kotia odottavia NUORIA eli ensin niille kodit ja sitten uutta teettelemään -> leikkaa! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395228- 853732
- 483135
- 623035
- 113015
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411868
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451818Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91810- 181741