Narttu koiran sterilisaatio leikkaus

Narttutyttö

Mitämieltä? Kokemuksia? Meillä ei ole tarkoitus pentuja tehdä? asumme maalla ja miettisin että voisi pitää vapaana ympäri vuoden kun nyt juoksujen ajan oli kuukauden hihnassa kiinni joka masensi koiraa. Onko siitä hyötyä vai haittaa?

7

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyötyjä: kohtutulehduksen riski häviää, nuorena leikatulla pienentyy riski saada kasvaimia, vähemmän siivoamista sisällä, vieraat -ehkä arvaamattomatkin- urokset pysyvät poissa, samoin häviää riski saada käsittämättömiä sekoituksia olevia pentuja. jne. Enemmän plussia...

      Jos ette leikkauta, niin suosittelisin panssariverkosta tehtyä aitausta koiralle, noin 2m korkeata.

      Ja jos joku väittää että koira menee siitä pilalle, laiskistuu ja lihoo, niin se lihominen on kyllä ihan vain omistajista kiinni, mitä sille syöttää ja kuinka paljon.

      • Narttutyttö

        Mä olen vain kuullut plussaa tästä että leikkauttaa. Mutta koiran kasvattaja oli vahvasti sitä mieltä että koiraa ei saa leikata... Ja lihommisesta olen kuullut mutta se lihoaminen on ruokkijasta kiinni ei koirasta. Minkä ikäinen olisi hyvä leikata? heinäkuun lopussa on rokotus aika varattu joten utelen asiasta vielä eläinlääkäriltä hänen mielipidettä asiaan.


      • Narttutyttö kirjoitti:

        Mä olen vain kuullut plussaa tästä että leikkauttaa. Mutta koiran kasvattaja oli vahvasti sitä mieltä että koiraa ei saa leikata... Ja lihommisesta olen kuullut mutta se lihoaminen on ruokkijasta kiinni ei koirasta. Minkä ikäinen olisi hyvä leikata? heinäkuun lopussa on rokotus aika varattu joten utelen asiasta vielä eläinlääkäriltä hänen mielipidettä asiaan.

        Pakko vielä kommentoida tuota kasvattajan ohjetta: Koirista 70% on vääränlaisilla ihmisillä ja se koskee myös kasvattajia, joista suurin osa on vain pennuttajia, ei mitään rodun kehittäjiä. Kasvattaja-kurssi on joku viikonlopun mittainen kurssi, josta saa perustiedot mistä voi hakea lisää tietoa jalostamisesta, se ei ole mikään ammattitutkinto. Kasvattajat ottavat siis useinmiten itselleen titelin millä ei ole mitään pohjaa, eikä se ole miltään ylemmältä taholta erityisten ansioiden perusteella myönnetty nimike. Kun olen kuunnellut käytösongelmaisten koirien omistajia tässä vuosien mittaan, siitä mitä ohjeita he ovat saaneet ns. kasvattajilta: tämä on vain seurakoira -ei tarvitse erityisesti kouluttaa, tämä on niin pieni -ei tarvitse koulutaa, nämä ovat niin itsepäisiä -ei kannata kouluttaa, niin kannattaa tehdä niinkuin itse katsot mikä on teille parhaaksi. Koiraa hoitanut eläinlääkäri on se jolta saa viimekädessä oikeat ohjeet ja joka sanoo mitä kannattaa ja mitä ei missään nimessä kannata tehdä.

        Nykypäivänä on niin peljon hyvin sekalaisia koiranpitäjiä, että itse olen sitä mieltä että jokainen saa osoittaa omalla käytöksellään hallitseeko koiranpidon vai ei, mitään kuulopuheita jonkun erinomaisuudesta en usko. Olkaa kriittisiä, ohjeita sataa, ja miettikää mikä on teille parasta missäkin tilanteessa.
        Työniloa narttutytön perheelle!


    • Poooooooch

      Jos lämpimät kelit tulevat, lykkää syksyyn leikkaus. Kesällä haavan tulehdusriski suurimmillaan.

      • Narttutyttö

        Juu syksyllä vasta ei nyt uskalla kun lähetään reissuun ja käy uimassa yms kesällä tulehtuu muutenkin haavat helposti


    • Jep eka näi

      Suomessakin on löytöeläintaloilla ja markkinoilla uutta kotia odottavia NUORIA eli ensin niille kodit ja sitten uutta teettelemään -> leikkaa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      40
      2231
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      2005
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      89
      1976
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1697
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1693
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1547
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1520
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1350
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1248
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      36
      1236
    Aihe