Syöty,juotu,naitu,sijotettu,säästetty vai muuten tuhlattu?
lomarahat
13
152
Vastaukset
- eivielälomalla
Rahaa kuluu vaikka ei haluaisi, miksei sitä käyttäisi kun rahalla saa ja hevosella pääsee, lomalla rennosti on mukava kun ei tartte pihistellä, pihistelee myöhemmin.
- Mettis ei kirj
No, ei tarvitse miettiä lomarahoja, kun ei meinaa jaksaa nostaa näitä painavia eläke rahojakaan.
Juu, aikoinaan sain lomarahoja kunnalla työskennellessä ja mukava lisä pienen palkan tueksi. En tiedä, mutta haiskahtaa kohta siltä, etä työppöseltä viedään tämäkin etu.
- Cloetta...
Lomarahat käytetään meillä lomaan ja lomailuun. Ei sijoiteta tai säästetä vaan eletään päivä kerrallaan ja nautitaan. On osattu tarttua hetkeen, ennen kuin siitä tuli trendikästä. Ei siis eletä tulevaisuutta ja ei tarvitse murehtia menneisyyttä.
Osan ois voinu laittaa viinijuhlille. Liika myöhään hokasin et tänään siellä Kaija Koo. :/
- Rattus sp.
Pärjään ilmankin eli olen ottanut lomarahat vapaina. Nyt kun kesäloma on loppusuoralla, lämmittää ajatus ylimääräisistä vapaista.
- Rimmir tänään
Mitä ihmeen lomarahoja te siellä Suomessa saatte?
- > Rimmir
entinen lomaltapaluuraha on nykyään lomaraha joka maksetaan jo lomalle lähtiessä, eli n. ½ loma-ajan palkasta lisää.
Lomaltapaluuraha käytäntö tuli silloin jokus 70 luvulla kun porukat lähti kesällä Ruotsiin katselemaan olisko jotain hommoo. - Alter ego
> Rimmir kirjoitti:
entinen lomaltapaluuraha on nykyään lomaraha joka maksetaan jo lomalle lähtiessä, eli n. ½ loma-ajan palkasta lisää.
Lomaltapaluuraha käytäntö tuli silloin jokus 70 luvulla kun porukat lähti kesällä Ruotsiin katselemaan olisko jotain hommoo.Töitä ne haki eikä homoja ;-)
Joo, lomaltapaluurahan avulla houkuteltiin työvoimapulan aikana väki takaisin töihin. Harvassa paikassa sitä enää taitaa saada? - palaa tai ei
Alter ego kirjoitti:
Töitä ne haki eikä homoja ;-)
Joo, lomaltapaluurahan avulla houkuteltiin työvoimapulan aikana väki takaisin töihin. Harvassa paikassa sitä enää taitaa saada?no ei saa koska se on vaihtunut lomarahaksi
sama raha mutta nyt sen saa ennen lomaa
saavutettua etua ei voinut poistaa - wanha gubbe
palaa tai ei kirjoitti:
no ei saa koska se on vaihtunut lomarahaksi
sama raha mutta nyt sen saa ennen lomaa
saavutettua etua ei voinut poistaaLomaraha tai joku vastaava on kyllä tuttu käytäntö monessa muussakin maassa.
- Rimmir tänään
wanha gubbe kirjoitti:
Lomaraha tai joku vastaava on kyllä tuttu käytäntö monessa muussakin maassa.
Juu on se täälläkin sitten sama asia melkein. Saa sen kuukausipalkan ja sitten vielä siihen pikkusen lisää . Eri ammattiliitoilla eri sopimukset lomarahan laskennassa.
- sitroen.
Rimmir tänään kirjoitti:
Juu on se täälläkin sitten sama asia melkein. Saa sen kuukausipalkan ja sitten vielä siihen pikkusen lisää . Eri ammattiliitoilla eri sopimukset lomarahan laskennassa.
Ruotsista se lomaltapaluuraha matkittiin. Ruotsissa hyvillä palkoilla työskennelleet ulkomaalaiset kun pakkasivat jäämään palaamatta lomilta takaisin sorvin ääreen, niin houkutukseksi keksittiin lomaltapaluuraha. Sama sitten apinoitiin Suomeenkin.
- piikkimatto-63
Kesälomareissuun meni suurin osa lomarahasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190