Bichon firsen narttu pentuni (n. 16 vk) yskii kovasti. Epäilen kennelyskää koska sitä on liikkeellä kai täällä päin.. Kurkussa tuntuu olevan limaa koska kun koira haukkuu/yskii on se vaivalloisen kuulosta. kerran tuli sylkilammikko kun yskäisi muuten ei vuoda erikoisesti silmät eikä nenä.Mutta usein kun yskii niin näyttää sillan että olis tulossa limaa/kuolaa (ehkä nielasee ne takas). Syö ja juo normaalisti mutta nukkuu normaalia enemmän. Valveilla ollessa kutenkin ihan pirteä että jaksaa juosta ja jne. (en siis todellakaan koiraa juoksuta tässä kohassa, mutta pentu kun on niin..). kuumeesta en osaa sanoa sillä ei ole koirien kuumemittaria mutta ei näytä ainakaan vakavasti kuumeiselta.. Rokotus on maanantaina (eli ylihuomenna) joten uskon etä hyvn pystytään odottamaan siiheks että pääsee eläinlääkärille..?
Se että onko kennelyskä vakavampi vai lievä johtuuko se bakteerista joka on liikkeellä vai koirasta itsestään yksilönä. Koska yhdellä tuntemallani koiralla on kohtuu lievä..??
kennelyskää..?!
3
181
Vastaukset 3
- ???
Kiitos jos joku vastaa!! Käy vaan niin sääliks kun yskimien ja haukkuminen on mitä on.. TOIVOTTAVASTI ei mitään vakavaa!!
Kaikessa rauhassa maanantaihin levolla ja tasaisella ruokinnalla.
Keväällä oli yhden paikallisen lekurin mukaan muutakin hengitystieinfektiota paljon, ainakin täällä. Kennelyskän hoito-ohjehan on että tarkkaillaan ja eristetään muilta koirilta -oliko se pari viikkoa oireetonta aikaa taudin jölkeen vai mitä, mutta jos koiran vointi huononee paljon,vireystila yllättäen huononee, oireet pitkittyvät, tai koiralta tulee paljon limaa, niin sitten vasta lääkäriin. Onhan se inhottavan kuuloista, mutta jos pentu on virkeä, niin ei hätää.
Me ostettiin apteekista ihan ihmisten yskänlääkettä tabletteina ja ne helpottivat
koiran oloa. En muista minkä merkkistä mutta kysy eläinlääkäriasemalta niin kertovat mitä saa antaa koiralle. Käskettiin olla pari viikkoa rauhallisesti ja välttämään muita koiria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571470Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus61699- 46665
- 51652
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568- 76566