kennelyskää..?!

???

Bichon firsen narttu pentuni (n. 16 vk) yskii kovasti. Epäilen kennelyskää koska sitä on liikkeellä kai täällä päin.. Kurkussa tuntuu olevan limaa koska kun koira haukkuu/yskii on se vaivalloisen kuulosta. kerran tuli sylkilammikko kun yskäisi muuten ei vuoda erikoisesti silmät eikä nenä.Mutta usein kun yskii niin näyttää sillan että olis tulossa limaa/kuolaa (ehkä nielasee ne takas). Syö ja juo normaalisti mutta nukkuu normaalia enemmän. Valveilla ollessa kutenkin ihan pirteä että jaksaa juosta ja jne. (en siis todellakaan koiraa juoksuta tässä kohassa, mutta pentu kun on niin..). kuumeesta en osaa sanoa sillä ei ole koirien kuumemittaria mutta ei näytä ainakaan vakavasti kuumeiselta.. Rokotus on maanantaina (eli ylihuomenna) joten uskon etä hyvn pystytään odottamaan siiheks että pääsee eläinlääkärille..?

Se että onko kennelyskä vakavampi vai lievä johtuuko se bakteerista joka on liikkeellä vai koirasta itsestään yksilönä. Koska yhdellä tuntemallani koiralla on kohtuu lievä..??

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Kiitos jos joku vastaa!! Käy vaan niin sääliks kun yskimien ja haukkuminen on mitä on.. TOIVOTTAVASTI ei mitään vakavaa!!

      • Kaikessa rauhassa maanantaihin levolla ja tasaisella ruokinnalla.
        Keväällä oli yhden paikallisen lekurin mukaan muutakin hengitystieinfektiota paljon, ainakin täällä. Kennelyskän hoito-ohjehan on että tarkkaillaan ja eristetään muilta koirilta -oliko se pari viikkoa oireetonta aikaa taudin jölkeen vai mitä, mutta jos koiran vointi huononee paljon,vireystila yllättäen huononee, oireet pitkittyvät, tai koiralta tulee paljon limaa, niin sitten vasta lääkäriin. Onhan se inhottavan kuuloista, mutta jos pentu on virkeä, niin ei hätää.


    • Me ostettiin apteekista ihan ihmisten yskänlääkettä tabletteina ja ne helpottivat
      koiran oloa. En muista minkä merkkistä mutta kysy eläinlääkäriasemalta niin kertovat mitä saa antaa koiralle. Käskettiin olla pari viikkoa rauhallisesti ja välttämään muita koiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4532
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2533
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      173
      1709
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1582
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1450
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1261
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      986
    Aihe