Keskustelupalstojen Luotsit.

Stiina-04

9

188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (Pieni välikysymys: mikä on luotsitapaaminen *new in here*)

      • Hei!
        Olimme Hesassa kutsuttuina Suomi24:ssä,,, se on luotsitapaaminen. Mietimme asioita ja teimme joitakin päätöksiäkin niin keskustelupalstoista kun myös chatin puolelta. Saathan Sinäkin kutsun aikanaan kun on taas aika tavata! *nauraa*


    • No joo. Aikast kamalaa luettavaa.

      Nyt kun olen luotsina, olen törmännyt lähes päivittäin jollakin toisella palstalla johonkin vastaavaan karmeuteen ja tullut sellainen olo että olisipa hyvä jos voisi poistaa vaikken luotsaakkaan täällä.

      Ja nyt ehkä hieman hassu ajatus konkareiden silmissä: olen käynyt täällä tosiaan kurkkimassa toistenkin luotsien palstoilla ja joskus näkee tilanteen, jossa palstan oma luotsi on puun ja kuoren välissä saamassa haukkuja, joita ei kuitenkaan halua poistaa ettei lisää vettä myllyyn. Tuli mieleen, että tässäkin tilanteessa vierailijaluotsi voisi poistaa tälläisiä solvauksia ja jättää asiasta kuittauksen. Ei hajuakaan mitä aukkoja ideassani on.. :P Kuhan tuli mieleen.

    • Hei!

      Tosiaan uudistuksen yhteydessä on pohdittu mahdollisuutta että palstaluotsit olisivat mahdollisesti koko sivuston luotseja. Voi olla, että luotsit saavat alueita joita hallita tai että heillä on mahdollisuus puuttua joka palstalla häiriköintiin. Tässä ei ole vielä tehty mitään lopullisia päätöksiä.

      Nuo homo-aloitukset on meille tuttuja ja niitä kyllä poistetaan ihan päivittäin muualtakin. Siinä mielessä se olisi ihan hyvä että olisi vieläkin useampi silmäpari noita katsomassa. Tosin tulevaisuudessahan luotsi ei enää poistaisi, vaan piilottaa sisältöä.

      Olemme myös pohtineet että järjestelmä näyttäisi käyttäjille että nyt on ylläpito käynyt asialla, juurikin siitä syystä että luotsit eivät saisi niin paljon negatiivista palautetta tai tällaista palstakiusaamista osakseen.


      Terveisin,

      S24 Saga

      • Idea siitä, että luotsi voisi poistaa minkä tahansa alueen viestejä on hyvä. Näet häiriöt ovat enimmäkseen yleistä tyyppiä eli aiheesta riippumatta samankaltaisia.


    • Kyllä luotsit saavat palauttetta, niin chatin, kuin muillakin sivustoilla. Riippuu luotsista paljon, miten hän kestää henkilökohtaista ritiikkiä, jopa törkeääkin.

    • Henkilökohtainen mielipiteeni tässä on että luotsin on kestettävä itseään kohdistuvaa kritiikkiä. Kun aikoinaan olin Bigbrother palstan valvojana jätin aina yhden ketjun jossa kirjoittavat pystyivät arvostelemaan minua. Pääsääntöisesti en vastaillut niihin koska aiheet olivat yleensä samoja. Pointtina tässä kuitenkin oli se että tuolla tavalla oikeasti vähensin työtä itseltäni kun ei tarvinnut koko ajan poistaa samaa juttua ja toisaalta myös se että mielestäni emme oikeasti ole kaiken arvostelun yläpuolella. On hyvä ottaa vastaan kritiikkiä ja tutkia välillä onko siinä oikeaa asiaa. Se pitää nöyränä. Olemme tekemässä tätä kirjoittajia ja lukijoita varten.

    • Cesarin idean havaitsin itsekin hyödylliseksi sattumalta. Kun muistuttelin säännöistä, ketju täyttyi haukuista, mutta palsta pysyi muuten siistinä.

      Saako luotsin toimiin kohdistuvan kritiikin ja provoilut jättää ko. kaltaiseen ketjuun vaikka itse toiminta on sääntöjen vastaista? Vai pitäisikö ne poistaa?

    • Hei!

      Luotsiin kohdistuva kritiikki on kielletty säännöissä siksi, että voimme tarvittaessa poistaa kritisointia ilman että sitä pitää erikseen perustella. Se ei kuitenkaan ole välttämättä paras tapa toimia, että poistaa kaikki mahdolliset maininnat, koska käyttäjät kokevat sen helposti sensuuriksi ja sitähän se on käytännössä.

      Suosittelisin itse poistamaan ne sopimattomimmat ja tarpeettomat luotsiin henkilökohtaisesti kohdistuvat loukkaukset ja mahdollisesti juuri jättämään asiallisempia kuten esimerkiksi yhden ketjun verran. Käyttäjät ymmärtävät kyllä miksi "raiskarihuora paskaluotsi" on poistettu ja arvostavat, jos oikea kritiikki saa jäädä.

      Luotsin tehtävä kun on valvoa myös niiden kriittisten ja häiriköivien käyttäjien oikeuksia sekä vapautta keskusteluun.

      Terveisin,

      S24 ylläpito, Saga

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      237
      7080
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3716
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3061
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2743
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2633
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      39
      2383
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      41
      2136
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      59
      1871
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1791
    Aihe