Piraija tuli taloon!

Frustrated1234j

Meille tuli pari viikkoa sitten ihana suomenlapinkoiran pentu (nyt 9vk). Pentu on siis tosiaan vauva ja ollut vain pari viikkoa tiedetään! Mutta tahtoisin vinkkejä teiltä muilta tähän niinkin kuluneeseen aiheeseen kuin pennun puremiseen! Sekä hepuleihin.
Pennulla on tooosi terävät hampaat ja hän tykkää roikkua jaloissa ja käsissä PALJON! ollaan kokeiltu huomioimattomuutta (mikä sattumisen takia vaikeaa), lelun ja luun tunkemista suuhun, kieltoja (uskoo kiellon muissa asioissa mutta ei puremisen yhteydessä), sylittämistä (toimii joskus) yms. Niskasta kiinni ottaminen ja tönäisy vain lietsoo ja häntä heiluu onnesta kun sille sattuisi vaikka ärähtämään tai kiljahtamaan. Hepulissa on vielä pahempaa ja lisäksi se haukkuu jaloille kuin haastaisi leikkiin. Joten: ONKO MUILLA OLLUT SAMAA JA MILLOIN EDES ALKANUT VÄHENEMÄÄN? Olenko vain kärsimätön. Leikkimiseen yhteydessä aina lopetan leikin jos ylipuree yms.

Ja toinen typerä kysymys pentuhepuleista: onko pentu yliväsynyt kun hepuli pahenee vai onko kyse vain tylsyydestä? Olen kyllä ostanut leluja, luita ja aktivointipallon. Käymme ulkona jo kävelemässä hyvän matkaa kun pentu haluaa/jaksaa. Omasta mielestäni vietän pennun kanssa aikaa hyvin ja huomioinkin. Apuja kiitos! :) t: eka pentu kyseessä!

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nostalgiaaa

      Normaalia pentutouhua. Ja rajat pitäisi asettaa, eikä kuitenkaan ihan lytistää pikkuista, joka vain leikkii. Rajojen asettaminen vie aikansa, sen aikana voisi miettiä myös miten suojautua puremilta.
      Muistan, kuinka minulla oli yhden pentuni aikaan kotiasuna froteinen aamutakki, jonka helmoissa pentu hampaineen roikkui ja raahautui mukana, kun kotihommia tein. En siis kaikesta viitsinyt sille ärähdellä, vanha aamutakki jouti kyllä roskikseen.
      Ylipäätään pidin hyvänä sellaista vaatetusta, mistä ei tarvinnut välittää eikä pennun puremiset sattuneet. Tällainen lapsellinen käytös loppuu muutamassa viikossa kun ohjaatte sen tarmoa sallittuihin asioihin. Tsemppiä, se on ohi ennenkuin tajuattekaan!

    • Ihan tavallinen lappalaispentu, täydellinen riiviö. Parasta vaan opetella laittamaan rajoja ja opettaa pentua myös rauhoittumaan. Tottelevaisuuskoulutuksen voi aloittaa heti pennusta.

      Osa lappalaisista alkaa olla liian pehmneäluonteisia työkoiriksi, osa on kuitenkin edelleen paimenkoiria, energisia ja periksiantamattomia. Tuo työkoiraversio vaatii tekemistä ja johdonmukaisen koulutuksen. Suurimmat vahingot tulee siitä kun kuvitellaan että söpö lapinkoira on joku sohvapuudeli, vaikka se on monikäyttöinen työkoira.

    • Hauva Fani

      Meillä on aika lailla samallainen hirviö joka tuli reilu kuukaus sitten. Se varastaa polttopuita korista ja pahveja tänä aamuna se raahas koko korin keittiöstä olkkariin. Ja se schapendoes pentu kolme kuukautta kohta neljä kuukautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      239
      4733
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      80
      2275
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      114
      1439
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      316
      897
    5. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      819
    6. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      71
      813
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      112
      736
    8. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      696
    9. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      32
      682
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      652
    Aihe