Voiko 21.5 päivän jaksoituksen ottaa käyttöön toimeentulotuessa heinäkuussa, jos on saanut 2 markkinatuki erää kesäkuussa, mutta ei ole hakenut kesäkuussa toimeentulotukea? Oma tulkinta, että ei voi. Vyörytys on teoriassa kai mahdollista, mutta eikö siinäkin pidä huomioida tosiasialliset käytettävissä olevat tulot. Olisiko jollain tietoa asiasta esim. hallinto-oikeuden päätöksiä.
21.5 päivän jaksoitus toimeentulotuessa
5
196
Vastaukset
- Mä vaan
Ei voi. Sinun on tullut olla asiakkkaana sellaisena kuukautena kun tämä kaksoismaksatus on tapahtunut. HaO anto sossulle pataan minun tapauksessani . Tee ensiksi itseoikaisuvaatimus sitten jos tulee hylsy ni vetoa edellisiin tapauksiin oikaisuvaatimuksessasi hallinto-oikeuteen.
Ole tarkka että seuraavassa kuun vaihteessa ei ole senttiäkään tilillä rahaa --> rahat eivät ole tosiasiallisesti ja todistettavasti käytössäsi.
:-)
Käytä julkista oikeusapua. Kaikki ilmaista! :-)- ahkeralisa
Voi taivas nimim. Mä vaan. Neuvo ihminen töihin ettei tarvi moista miettiä.
- Petu...
Tuossa pieni riski häviöstä piilee :(
- Kumileimaisin
Eli nyt ollut käytössä viimevuoden marraskuuhun tuo 21.5 päivää. Joulu ja tammikuussa en hakenut toimeentulotukea, mutta nyt helmikuussa hain ja edelleen perusteluina käytetään tuota 15 § pykälää tuon 21.5 päivän käyttämiseen. Meneekös tämä nyt lain sallimassa rajoissa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti29546150Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5411558Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy27611194Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump589956Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla958759Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua3116867Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka193909Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73616- 893520
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33470