Koiranpentu talveksi?!

Perheemme on hankkimassa karjalankarhukoiraa metsästyskäyttöön .Pennulle tulisiulkotarha =aitaus koirankoppi.Olemme kahden vaiheilla ,että hakisimmeko koira ennemmin vai myöhemmin.Jos hankimme pennun syksyllä ,pärjäisikö koira räntä sateet ym.?Kevääseen on niin pitkä aika ,eikä astutus ilmoituksia keväälle päin oikein näy..
7197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei tarkene.

Kyllä pennusta tulisi tuossa vaiheessa sisäkoira, opetetaan sisäsiistiksi ja jota totutetaan ulos ja tarhaan sään salliessa.

Lähipiirissä kaikki metsästyskoirat ovat enemmän ja vähemmän sisäkoiria, ovat vain osan vuorokaudesta ovat häkeissään; näin koirat ovat, mukana päivittäisessä elämässä.

Äänestä

Tehkää kuten kaikki muutkin ja hankkikaa koira ensin sisäkoiraksi. Silloin pentua on helpompi opettaa ja sisäsiisteys eroahdistumattomuus saadaan hanskaan. Aloittakaa tarhaaminen vasta keväällä, kun koira on vähän varttunut ja pärjää varmasti pihalla.

Äänestä

Ei onnistu sisälle ottaminen,sillä 3 kissaa taloudessa!Eiät halua koiraa varmastikkaan sisällr

Äänestä
  • Koirat ja kissat menee yhdessä ihan miten ne vaan totuttaa ja opettaa. Kissoillekin voi opettaa tapoja, etteivät mene läpsimään pentua. Esim: Lähisuvussani on jokaisella koira tai pari, parissa taloudessa kissa; kun tapaamme kaikki, niin talossa on sisällä useampi koira, pari kissaa, seassa on metsästyskoiria, eikä meillä mitään joukkotappeluita ole. Lapsena nukuin metsästysterrierit ja kissat, kaikki samassa sängyssä kanssani. Meilläpäin kissat ja koirat ovat kaikki olleet jo vuosikymmeniä sisälemmikeitä, vaikka kissat olisi ulkona vapaasti liikkuvia hiirikissoja ja koirat metsästyskäytössä.
    Oma koirani on niin treenattu että voin ottaa ihan milloin vain vaikka täysin vieraan irtokissan sisälle talteen, ei haittaa vaikka kissa ei olisi kovinkaan tottunut koiriin, kun koiraa osaa käyttäytyä rauhallisesti.

    Äänestä

  • Jos ette voi kouluttaa koiraa sen vertaa, että se pääsisi sisälle edes pentuaikanaan, niin koira ei taida olla teille sopiva lemmikki.

    Metsästyskäyttöön tarkoitettuja, valmiiksi koulutettuja ja osaavia koiria saa ihan lainaankin. Ettei tarvitse hankkia sitä pikkupupsia ulkohäkkiin itkemään.

    Äänestä

MOIT!
Pärjää se siellä tarhassakin, kunhan ei "unohdu" sinne.
Koppejakin on monenlaisia.
Jos on mieleisestä pentueesta, niin pentu kannattaa hommata.

Suosittelen kuitenkin, että teidän ollessa kotona koira on sisäkoira jolloin tottelevaisuus ja talon tapojen opettaminen käy luonnostaan. Kissojen kanssa ei tule ongelmaa, aikaisintaan silloin kun joudutte ottamaan uuden kissanpennun jolloin joutuu opettamaan koiran "sietämään" uutta (sikäli kun on sattunut kissoja sietämätön koira).
Tarhaa suosittelen vain kun ketään ei ole kotona tai talossa vieraita/paljon vieraita.

Äänestä

Miksette hanki 2 koiraa samalla niin niillä ois toisistaan kaveri seillä ulkotarhassa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alexsandriaana kirjoitti:

Perheemme on hankkimassa karjalankarhukoiraa metsästyskäyttöön .Pennulle tulisiulkotarha =aitaus koirankoppi.Olemme kahden vaiheilla ,että hakisimmeko koira ennemmin vai myöhemmin.Jos hankimme pennun syksyllä ,pärjäisikö koira räntä sateet ym.?Kevääseen on niin pitkä aika ,eikä astutus ilmoituksia keväälle päin oikein näy..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu