Ensimmäinen vauvavuosi.

mamma.....

Ihastuttaa ja vihastuttaa. Lapsi on rakastettu, toivottu ja haluttu.
Täytyy myöntää että en kuvitellut elämää ihan näin rankaksi. Mitään vaaleanpunaista unelmaa en odottanut. Lapsi on pian 10 kk.
Perinteisesti sairaalasta kotiuduttua vauva vain söi ja nukkui ekat 2 viikkoa. Sen jälkeen alkoi vatsan väänteet. Koliikkia tai ei. Muksu nukkui vaan sylissä, liikkuvassa. Tai imemässä ja pitämässä rintaa tuttina.
3-4 kk iässä helpotti yöitkut kun sai olla rinnalla. Se oli ok että me nukuttiin kaikki. 6 kk iässä unikoulu että äiti sai myös nukkua välillä kokonaisen yön. Pari kuukautta onnea ja autuutta sen suurempia. Mitä nyt päivällä nukuttiin päin h#lvettiä mutta sen kesti koska yöllä nukuttiin. No sitten meni taas yöt levottomaksi. Liikutaan ja tehdään hampaita! Ei nukuta yöllä,itketään ja kitistään. Tässä sitä ollaan. Lasta rakastetaan mutta välillä epätoivon hetkillä vaan miettii että miksi, kaiken sitä kuitenkin tekee.

En hae arvostelevia kommentteja tai niitä välttämättä lainkaan. Jos joku kuitenkin saa aikaan kannustavia sanoja niitä otetaan vastaan. Tai jos kuulosti tutulta, kokemuksia olisi mukava jakaa.

4

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rttwewa

      Ymmärrän, samaisia aikoja eläneenä, ei niin hehkeitä koliikin, korvatulehduskierteiden, unettomien öiden ja huonojen päiväunien jälkeen. Kaikki kertaa kaksi. Olenkin "vitsaillut", että voisin tehdä vaikka viisi lasta, jos loput toimitettaisiin noin 9kk iässä ;) Siinä main on kumpaisenkin lapsen kohdalla elämä alkanut helpottamaan ja se ruusunpunakin pilkoittamaan.

      Itse tajusin vasta puolisen vuotta sitten (lapset nyt 2 ja5), että voi kun olisi niinä pahimpina aikoina ymmärtänyt ajatella, että vuosikin on ihan oikeasti tosi lyhyt aika. Kun olisi ymmärtänyt heittää siivous ja arkihuolet, ylimääräiset stressaamiset "helpottaako tämä ikinä" ja vaan elellä päivä kerrallaan. Kun olisi tajunnut ottaa aikaa myös itselleen enemmän, jotta olisi jaksanut sen ajan ilman hitonmoista stressiä.Näin jälkikäteen ajateltuna se aika kuitenkin meni tosi nopeasti, vaikka tuntui siinä hetkessä ikuisuudelta. Ja niin paljon helpompaa kuin tämä on ollut niiden alkukankeuksien jälkeen, että melkein jo pienesti voisin ajatella kestäväni sen kolmannenkin kerran, nyt paljon viisaampana monen asian suhteen.

      Voimia sinne! Muista, että sinä jaksat kaikkea paljon paremmin, kun otat kunnolla aikaa itsellesikin ja tuuletut jollakin parhaaksi katsomallasi tavalla. Kun olet paremmalla tuulella ja arjessa on muutakin kuin huonot yöt, itkut ja kitinät, olet iloisempi ja se vaikuttaa myös lapseesi!

    • mamma.....

      Hyvinä päivinä sitä ajatteleekin että nauttii vain jokaisesta hetkestä kun aika juoksee niin kovaa vauhtia eteenpäin ja lapsi kasvaa ja kehittyy hurjaa vauhtia.
      Unettomien ja levottomien öiden jälkeen iskee vaan epätoivo ettei tää lopu koskaan.

      Tsemppaavaa on lukea juuri tälläisiä kirjoituksia muilta ja kuulla kokemuksia. Tietää että ei tosiaan ole ainut samojen ongelmien kanssa ja kaikki on lapsen kehitykseen kuuluvaa normaalia "vastoinkäymistä".
      Tyytyväinenhän sitä on että lapsi on terve ja kehittyy, voisi olla paljon huonomminkin.
      Mistä sitä vaan ammentaa voimaa itkuisten ja huonojen yöunien jälkeen.
      Toivotaan että meilläkin helpottaa kun syksy etenee ja viimeistään kun talvi kurkistelee ikkunasta.

      Kiitos sinulle rttwewa!

    • kylläketuttaisi

      Heräsin juuri tähän aamuun, join kupposen kahvia, ja palasin miehen lämpimään syliin, voisinpa ottaa nokoset...

      Ainiin, minähän voin, minullahan ei ole lapsia :)

    • Tsemppiä toivottelen minäkin kaikille väsyneille vanhemmille! Ei se kestä ikuisesti, vaikka rankkaa onkin. Kyllä siitä selviää! Ulkopuolelta on aina helppo sanoa, että älä stressaa, mutta kyllä tarkoitan sitä todella. Huonon yön jälkeen ei oikeasti tartte saada yhtään mitään tehtyä jos ei jaksa. Sinne perhekahvilaan tai sovituille treffeillekään ei tarvitse lähteä, jos väsyttää. Toki voi olla niinkin päin, että mitä väsyneempi on, sitä enemmän tarvitsee ohjelmaa, jotta päivästä selviää. Jokainen vanhempi osaa varmasti löytää ne keinot, jolla arjesta parhaiten selviää.

      Armahdetaan itseämme ja toisiamme :) Voimia ja siunausta arkeen kaikille vauvaperheille!

      Sinikka-pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4453
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2675
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2457
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2344
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2055
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe