Selitämpä vielä tarkemmin matopelistä...

tuleehienomatopeli

Eli ensin luodaan sellainen virtuaalinen pelilauta, kuin shakkilauta alle, kaksiulotteinen taulukko, neliön muotoinen, johon on merkitty seinät sekä joitain kiinteitä tavaroita.
Sitten kun sinne laitetaan tavaroita, hedelmiä sun muita, on helppo laskea sen alla olevan ruudukon avulla heti ja nopeasti että missä ruudussa kukin on ja että mitkä törmäävät kulkiessaan.
Siis madot ja tavarat ovat sellaisen näkymättömän ruudukon päällä aina.

Matojen sijainti helppo silloin pyöristää vain koordinaateista, joten siihen ei mene kauaa aikaa, pitää vain välillä tarkistella milloin joku törmää johonkin näissä ruuduissa jo olevaan, vai onko tyhjä ruutu että mitään ei tapahdu.

Jos on tyhjä ruutu, niin mato jättää hännän merkiksi siihen kuin kuin itse olisi siinä, eli siihen alla olevaan näkymättömään 2-ulotteiseen koordinaatistoon, jolloin häntä pitenee, noh, miten haluaa tehdä, yksinkertainen tapa.

Luulen että jos jotkut tyttelit vievät jonkun itse tekemänsä, oli mikä oli, vaikka matopeli isälleen joululahjaksi, kehuu: teitte oikein oman tietokonepelin! Pitää heti testata että toimiiko.

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivottavastiideoi

      Vastaan itselleni, eli toisin sanoen selitän vielä yksityiskohtaisemmin tuota matopeli-ideaa:

      Ensin luotte sellaisen 2-ulotteisen taulukon taustalle, numeroilla, integereillä ihan, joka ei näy missään, siihen merkitsette arvotut hedelmien ja myrkkyjen sekä seinien paikat, muulla kuin nollalla aloituspisteessä. Madoille myös aloituspisteet.

      Sitten kun madot lähtevät liikkumaan grafiikkapinnalla, ruudukkoa eivät näe, taustakuvana voi olla mitä tahansa, on aina helppo katsoa että menikö toinen mato johonkin törmäykseen.

      Ja aina kun mato liikkuu, se jättää liikkuessaan hännäksi "myrkyllisen" eli törmäysmerkin siihen alla piilevään näkymättömään karttaan.

      Jos sanotaan, esim. kartan koko olisi 640x320, näkyisi kaikkien ruudulla hyvin se peli, ja helppo vain pyöristellen laskea kaikkien sijainnit ja verrata siihen alla piilevään näkymättömään ruudukkoon, johon on merkitty/merkitään tapahtumat.

      Resoluutio 640x320 ja ruudukko olisi vaikka 32x32 pixeliä, niin jokaisen liikkuvan sijainnin, eli siis matojen saisi helposti pyöristämällä, vaikka liikkuisivatkin portaattomasti, eli horizontaali, eli x-akselin sijainti: matox/20, matoy/10, ja sitten vertaa sitä siihen alla piilevään karttaan josta vertaa törmäsikö mato mihinkään?

    • ettäsilleinvaikka

      Tai ei tuollaista ruudukkoa tarvitse olla grafiikalla mitenkään piirtämällä, sellainen voi vain olla ruutupaperilla vain.

    • petopelimatopeli

      Uusi edea tuli mieleen jolloin se olisikin petopeli, eikä matopeli :D

      Minulla ei kestäisi itselläni tuntiakaan tehdä jotain matopelin pohjaa, silloin ette oppoisi mitään, pitää itsekin joskus tehdä jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe