Eli kun koiramme on kastroitu 6kk iässä vaativien rotujen takia, nyt hihna- ja vieraiden vastaanotto on ollut haasteellista niin onko "perusluontoa" vai voiko kastroidulla olla murkkuikä?
Mörköikä kuulostaisi sopivalle kun jopa yksinäinen pyörä on haukuttava?
Jääkö aikaisessa vaiheessa kastroidulta murkkuikä pois?
7
191
Vastaukset
Ei vaan koira on siinä vaiheessa että sen sosiaalistamista, koulutusta ja toimintaa pitää lisätä. Normaalia pennun käytöstä, nyt on vain teistä itsestänne kiinni osaatteko tarjota koiralle riittävästi ja oikeanlaista ohjausta. Mikään kastraatio ei poissulje sitä että koira tarvitsee koulutuksen, jos koirassa on vaativia energisia rotuja, sitä enemmän se tarvitsee koulutusta.
- Paloaukea
Juuri näin. Selitys on ihan samantekevää, miksi koira toimii niinkuin toimii. Koulutusta ja aktiviteetteja nyt vaan kehiin, että luonne kehittyy suotuisaan suuntaan. Turhautunut toiminnanhalu tuottaa sitä häiriökäytöstä enempi kuin hormonit ikinä.
- aloittaja^^
koirassa on edelleen vaativia rotuja ja sen kanssa sen vuoksi pidetäänkin tiukka kuri ja rajat, eikä ole esim. kokeillutkaan pomotella meitä.
Asutaan omakotitalossa missä iso piha eli saa olla vapaana kun pysyy täysin, pääsee kolme-neljä kertaa kävelylle ihan kunnolla, ei tee pihapiiriimme, elää kuin kerrostalokoira päästen runsaasti pois pihalta. Lisäksi kun lähdemme lenkille teemme ne hallitusti hihnassa ja vapaana ollessa saa riukkua. Tämän lisäksi pallon etsintää ja namien, tokoa, muuta aivojumppaa ja käymme sun missä että turhautumisesta ei kyse ole. nytten kun 1,2kk on niiin on vaan nuo muutamat asiat yksi kaksi nostanut päätään.
tämä teksti aloittajalta.
tuleeko kastroidullekin koiralle mörköikä?- Tuota!
Toivottavasti se tonttisi on aidattu? Ihan vaan siksi ettei tarvitse sitten rahapussin kautta oppia ja kokea kaikkea.
Ja kyllä se mörköikä/uhmis/murkkukausi tulee jokaiselle koiralle, ole huoleti. Salvetulle ehkä ei niin "pahana" kuitenkaan. Koiran aikuisuus alkaa siinä noin 3-ikävuoden kohdilla. Ja salvetuilla sitä nuoruusiän taittumista aikuiseksi ei ehkä huomaa niin selvästi kuin leikkelemättömällä.
Nyt en kyllä ihan tajua,miksi otetaan vaativa rotu,ja sitten sen takia leikkuutetaan...
Eikös olisi järkevämpää ottaa helpompi rotu...
Ihan jo siksikin,että ensinnä.ei se leikkuuttaminen perusluonnetta poista ja se hormoonitoimintaan vaikuttamisen tulokset tulee "näkyviin" vain niiltä osin,paljonko siitä jokin johtuu.Ja se taas on hyvin yksilöllistä.
Murkkuikä on toisaalta vähän siinämielessä klisee,että sitä vähän viljellään liikaa ja sen piikkiin pannaan turhan helposti monta juttua,mitä nyt ihan normistikkin koirille tuppaa tulemaan junnuna esiin.Ja osaan vaikuttaa pitkälti nimenomaan ihmisen osuus ennen sitä vaihetta.Ehkä karkeasti sanottuna,mitä vapaammin kasvanut,sen helpommin pukkaa koiralle "omia kuvioita".Ja mitä vaativampi rotu,sen enemmän ja alkaa näkymään niitä tyypillisiä juttuja.
Viimekädessä siis vaikea ulkopuolisen sanoa,mistä mikä viimekädessä johtuu ja missä määrin.
Välttämättä ehkä niitä ei kannata edes miettiä,vaan pitemmin pitää keskittyä ja tietää,mitä ylipäätään tehdä koiran kanssa.Ja vaativien rotujen kanssa vielä tärkeämpää.
Ja sitten vielä,ei pelkästään rotu vaikuta,vaan ne vanhemmat ja linjat.Ja sekarotuisilla vielä sitten ne oletusarvot voi olla vielä kinkkisemmät...
Nyt vaan noita tomintoja,mitä jo mainittu,riittävästi,mutta ei liikaa.Myös rauhoittumista on hyväksi harjoitella.Liialla aktiviteeteillä vaan taasen kierrokset nousee ja kunto kasvaa.Eli balanssissa toimintaa fyysisesti ja psykkisesti,kuin myös rauhoittumista.
Ja sitten se kuri puoli.Riittävästi,ei paljon muutakaan voi sanoa.
Menee kliseeksi,mutta hyvä ja turvallinen "johtaja" koiralle kaikintavoin.
Ja ihan yleisesti ottaen,silti kannattaa aina tarkoin miettiä,jos kiinnostaa vaativat rodut,että löytyykö varmasti resursseja siihen.Lähtökohtana kun tulisi pitää,että mitä sitten,jos saakin ääripää vaativan.Pärjäänkö silti...
Ja ihan vaan yllätyksien varalta,niin jos se piha ei ole aidattu,niin kannattaa tehdä se.Vaikka siinä pentuvaiheessa se koissu hyvinkin saattaa moni pysyä siellä pihassa,niin kun kantti kasvaa ja vietit myös,niin välttämättä ja useinmiten ei enää.Turhaa riskinottoa siis aitaamaton piha.Juu, murkkuikä, mörköikä, ihan mikä vaan, turha niille on jäädä spekuloimaan nimityksiä; kasvava koira tulee kokeilemaan rajojaan vielä moneen kertaan. Nyt nuorempana tekee mitä päähän pälkähtää, kohta yrittää päällepäsmäröidä, sitten ottaa reviiriään --seuraavat 3 vuotta vähintäänkin.
- rusettirinta
sakurwt mix
"nytten kun 1,2kk on niiin on vaan nuo muutamat asiat yksi kaksi nostanut päätään."
Et kertonut tarkkaan, mitä ongelmia vieraiden vastaanotossa on. Hyppiikö ilosta vai luimistelee muristen.?
Tuo ikä on se kokeiluikä. Koirasta tulee esiin aikuisuutta, mutta myös epäluuloisuutta. En puutu, kun en tiedä mikä on teidän ongelmakäytös. Mutta kokemuksesta sanon, että ensin metsälenkki, jolloin saa riekkua ja vasta sitten katulenkki, jossa vaaditaan kulkemaan tilanteiden mukaan. Kastrointi ei vaikuta nuoren koiran henkiseen kehitykseen, kokeilunhaluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä611725- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1271270- 1401064
- 101907
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten339849Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55664Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50653Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j65625