Pahoinpitely

hakattu

Eli asiani on se että haluaisin nostaa syytteen pahoinpitelystä josta on aikaa noin.2 vuotta.
En kumminkaan tiedä voinko enään nostaa syytettä tästä koska siitä on jo aikaa kauan ja en silloin uskaltanut nostaa syytettä nykyistä exääni kohtaan.
Minun kasvoistani pitäisi olla otettuna kuvia pahoinpitelystä, mutta todistajia ei oikeastaan ole... Ainoastaan yksi ohi kulkija joka kysyi tarvitsemmeko poliisia kun makasin maassa naama hakattuna ja sanoin itse että emme.

Ja onko tämä nyt törkeäpahoinpitely jos minua on kuristettu ja hakattu?
Miten minun pitäisi toimia?
Olen ollut 17 vuotias kun tämä on tapahtunut, vaikuttaako alaikäisyyteni tähän ja se että myös exäni joka hakkasi minut on ollut silloin alaikäinen ...

Antakaa kiiitos hyviä neuvoja sillä asia on vaivannut minua jo silloin kun se on tapahtunut mutten ole uskaltanut tehdä asialle mitään sillä olen pelännyt mitä siitä seuraa exäni kanssa.
Toivottavasti tämä on oikea palsta kysyä neuvvoa :)

2

171

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakattu

      ja nyt tajusin että tämä ei ole oikea palsta -.-

    • Rikosuhripäivystys vastaa:

      Hei,
      Hienoa, että olet lähtenyt hakemaan tilanteesi apua sillä asia on selvästi vaivannut sinua. Olet kokenut väkivaltaa itsellesi läheiseltä ihmiseltä ja on luonnollista tuntea pelkoa tilanteesta. On tavallista, että jos on kokenut väkivaltaa lähisuhteessa, siitä on yleensä vaikea puhua.

      Neuvoisin sinua kääntymään tilanteessasi Rikosuhripäivystyksen puoleen. Rikosuhripäivystyksellä on tarjolla erilaisia palveluja. Voit esimerkiksi tulla juttelemaan asiasta RIKUchattin tai voit lähteä hakemaan tukea ja neuvoa lähimmästä Rikosuhripäivystyksen palvelupisteestä. Chat ja palvelupisteiden yhteystiedot löytyvät osoitteesta www.riku.fi.

      Hienoa, että olet rohkaistunut hakemaan itsellesi tukea.
      RIKU/vapaaehtoinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1452
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      69
      917
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      809
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      700
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      674
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      39
      625
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe