"Uusi hakukone voi etsiä aineistoa yhtä hyvin ihmisten kotikoneilta kuin pimeästä internetistä eli internetin paikoista, joita muut hakukoneet eivät löydä."
http://www.tekniikkatalous.fi/ict/kurkistus pimeaan yli 90 netin sisallosta uusi hakukone loytaa sen mita google ei loyda/a1018218
Tarua vai totta
5
195
Vastaukset 5
- a.v.e.c.
Sinulla on tietysti kovalevyt täynnä vanhentuneella formaatilla säilöttyä tietoa.
NASA:lla taitaa olla iso osa tallennetuista "kuu-matkailu" tiedoista tuollaisia. - Bmbbmb
Tottakai aloittaja ymmärsi että hakukone jollain lailla tunkeutuu ihmisten levyille kun noin kauhistelee
- Hui kauhistus
Niinhän tuossa sanotaan että kaivelee ihmistenkotikoneita. Pahempi kuin NSA.
- 90%mukapimeääkö?
80 luvulla, ja -90 luvun alussa oli monia mm. tekstinkäsittely, ja taulukkolaskenta ohjelmia joilla oli eri formaatti kuin nykyään. esim. wp5.1(.wp), ja lotus 1-2-3..
Eri asia on sitten,... onko kukaan laittanut niillä tehtyä aineistoa nettiin. Epäilen vähän, että muka 90 % olisi pimeää vanhentunutta dataa. Ehkäpä "Hui kauhistuksen" kannattaisi vierailla Brown Dogin sivuilla ja perehtyä siihen, mitä yhtiö tarjoaa eli tiedonhaun optimointiin.
http://www.browndogcreative.com/
Ja lukea alkuperäinen juttu
http://channeleye.co.uk/brown-dog-snuffles-the-99-percent/
Joka kertoo vain siitä, kuinka hakukoneita yritetään optimoida. Ja mitä oman koneen tietoihin tulee, jutun lopussa mainitaan, kuinka tämä samainen tekniikka voii auttaa tavan käyttäjääkin löytämään edes osan sinne, tänne, tuonne ja mahdollisesti toisaalle hillotusta datasta.
Alkuperäisen artikkelin yhteydessä oleva kuva kuvannee sitä pimeän datan kaivamista... :-)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1301166- 1471043
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63788PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49577- 46561
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33521- 63493
- 26462
- 15452
- 37438