Koirani pitää toista takajalkaa ylhäällä

13+15

Vuoden vanha chihuahua urokseni jättää pissittyään ilmassa olleen jalan koukkuun ja jatkaa juoksemista jalka koukussa. Lopettaa kuitenkin heti jos vetäisen hihnasta.
Sama homma esim. jos asfaltilla on irtokiviä.
Sisällä riehuu ja hyppii ihan normaalisti.
Voiko polvessa olla vikaa vai onko vain tullut tavaksi?
Välillä ollut pitkiä aikoja kun ei ole tätä tehnyt lainkaan.

3

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esimerkiksi satunnainen Patella luksaatio, googlaapa tuo, niin pääset alkuu nivelongelmissa.

    • 7+16

      Olen kyllä lukenut patellaluksatiosta mutta erikoista että se ilmenisi vain pissatessa ja hiekalla kävellessä?

    • rterer

      En yhtään ihmettelisi, jos kinttuaan ojoon nostava pikkukoira saisi polvensa sijoiltaan niissä touhuissa. Saati joutuessaan väistelemään terhakkaan tahtiin epämiellyttävällä alustalla olevia irtokiviä.

      Tai vaihtoehtoisesti sillä on herkät tassut. Pientä koiraa voi alkaa jo palella näillä keleillä. Silloin yksi kinttu saattaa jäädä aina silloin tällöin ilmaan, turvaan kylmältä maalta. Herkkä tuntoaistikin voi vaikuttaa asiaan, jos koira ei ole tottunut kulkemaan karkeilla alustoilla. "Reagoiva jalka" on vain voinut vakiintua sen sijaan, että koira nostelisi vuorotellen kaikkia jalkojaan vatsan alle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7412
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4769
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3225
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3117
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2016
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      220
      1841
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1478
    Aihe