Miten hitaalla voi polttaa

minulla on Soltekin 600mhz prosessori, 256M käyttömuistia ja Windows ME-käyttöjärjestelmä. Ostin polttavan Philipsin CD-RW/DVD-RW-aseman ja koitin polttaa sekalaisia tiedostoja ( Audio, Mpeg-video, *.exe yms.). Ohjelmana Nero 5. Sain kerran onnistumaan n. 200Megaa, mutta nyt kone kaatuu pari minuuttia polton alusta. Onko edes teoriassa noin hitaalla koneella mahdollisuutta polttaa ? ( valittuna oli nopeus 4x/600kbs )
3402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Poltto onnistuu hyvin meikäläisen 450 MHz:n koneella. Samsung poltin ja Suse 9.1 linux.

Naapuri poltteli 400 Megasella P II:lla, jossa oli muistia vain 64 MB ja hyvin toimi noin 16 kertaiseen nopeuteen saakka.
Suuremmalla nopeudells bufferi tyhjeni ja levy oli pilalla.
Hänellä oli Win 98, mutta neroa ei koskaan saatu siinä koneessa toimimaan.

Ehkä sinulla on myös ohjelmien yhteensopivuusongelmia.
Ehkä Nero ei toimi tuolla kokoonpanolla.
Kokeile muita ohjelmia.

Poltettaessa kannattaa aina sulkea kaikki tarpeettomat ohjelmat, sekä netti.
Ainakin Win XP menee heti polton alkaessa nettiin ja jos kone on tehoton se swappaa ja poltto keskeytyy.

Äänestä

itse olen poltta mut 200mmx koneella jossa oli 128mb muistia 4X nopeudella eikä ongelmia eli jossain on vikaa tai joku ohjelma haukkaa liikkee tehoa.

Äänestä

Minulle tuli samantapaisia ongelmia , Philips ei löytänyt kuin noin 100 megaa 700 megan levystä .
Vaihdoin uuden (Liteon) polttoaseman sillä vika korjaantui 65 eurolla . Philipsini oli alle ½-vuotta vanha , eli Laite hajosi alle ½ vuodessa .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hannu kirjoitti:

minulla on Soltekin 600mhz prosessori, 256M käyttömuistia ja Windows ME-käyttöjärjestelmä. Ostin polttavan Philipsin CD-RW/DVD-RW-aseman ja koitin polttaa sekalaisia tiedostoja ( Audio, Mpeg-video, *.exe yms.). Ohjelmana Nero 5. Sain kerran onnistumaan n. 200Megaa, mutta nyt kone kaatuu pari minuuttia polton alusta. Onko edes teoriassa noin hitaalla koneella mahdollisuutta polttaa ? ( valittuna oli nopeus 4x/600kbs )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu