Kiristyshihna pennulla?

veeti01

Naapuristossani henkilö, joka käyttää kiristyshihnaa tarpeettoman lujasti. Koira ei seuraa, niin hän kiskaisee hihnaa niin, että pienemmän koiran kurkku tukehtuis. Nuori nainen perusteli että ainoa oikea koulutusmuoto. Miten kukaan voi suvaita kuristuspantoja koirilta jotka halutaann hyvään kotiin? Nykäset hihnasta ja koira siun armoil, sekö sitä valtaaa jonka luulet tekemän sinusta hyvän kouluttajan? Ja koirasta pelkääjän ihmistä kohtaan? Häpiä!!!

10

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ottamatta kantaa

      siihen onko se ainoa oikea vai ei, niin vastapainoksi kannattaa muistaa että kun koira seuraa niin silloinhan sen ei tarvitse kiskaista eikä pienemmän tukehtua. Eli varmaankin 99% siitä ajasta jonka aikana koiralla on se kiristyshihna kytkettynä taluttimella omistajaan. Kun sitten koira on kasvanut, niin se ei enää venkoile omiaan ja prosenttimäärä on täydet 100.

      Loppupeleissä tuo kiristävä ja sen puolikiristävät versiot hakkaavat käyttömukavuudessa nuo normaalit reijitetyt pannat mennen tullen. Niitä, siis reijitettyjä pantoja, harvemmin edes riisutaan vaan koira joutuu olemaan siinä pahimmillaan 24h. Ja ne on pakko pitää niin kireällä että ahistaa, sillä muuten koira voi päästä irti, jäädä auton alle ja kuolla.

      Mutta, mistä ihmeestä sinä pystyt vetämään tähän yhteyteen vielä lauseen: "Ja koirasta pelkääjän ihmistä kohtaan"?

    • Ei ole ollut

      tarvetta kyllä ikinä nimenomaan pentua "kouluttaa"minkään kuristavan kanssa.Mielestäni ei ole oikea koulutusmuoto,siihen riittää normaali pentupanta ja kärsivällisyyttä,sekä motivaatiota pennun koulutukseen.Aikuisella koirallahan se on helppo ja kätevä tosiaan käyttää,Ja niinkuin Ottamatta kantaakin sanoi,ei sitten ole kaulassa koko aikaa.

    • Joka-ainut koira on kuristuspannalla koulutettu, hyvä on tullut. Ei vedä hihnassa, helppo liikkua, koira saa olla nykimättä ja riekkumatta, ei satu koiraan, ei niskaan, ei minnekään. Mutta leveässä pannassa fleksin kanssa näkyviä läähättäjiä tulee liian usein vastaan, ei se oikein hyvältä minusta näytä. Ottamatta kantaa kertoikin jo sen keskeisemmän.

    • Kävi sääliksi

      Tuli kerran vastaan labbiksen 3kk pentu jolla oli kuristuspanta. Se ukko ei löysännyt sitä yhtään vaan panta kiristi pentua koko ajan. Pentu röhisi ja kakoi.

      • Kun sitä shoppaillaan välineitä ja kuvitellaan että ne välineet on kouluttamista, kun ei omat taidot riitä.


    • Ei ole ollut

      suomutaa,olen ajatellut useasti samaa,kun koko ajan markkinoille pukkaa toinen toistaan oudompia vempaimia koirankoulutukseen?

      • Joo, oon itekin pyöritellyt päätäni muutamia kertoja jossain koirahärpäkeliikkeessä. Voihan se olla hämäävä määrä välineitä joillekin. Mutta kun ei niillä välineillä sitä kontaktia luoda, vaan yhteisellä tekemisellä, sitä yhdessäoloa ei korvaa mikään väline.

        Itselle vähän vaikea ymmärtää tuo välineiden ylenmääräinen käyttö, kun omalle koiralle on riittänyt pentupannan lisäksi toinen nahkainen peruspanta ja -hihna koko koiran eliniän ajaksi lenkkeilyvälineeksi. Yhdelle isommalle kodinvaihtajalle käytin muutaman kuukauden kuonopantaa alussa.


    • Ei ole ollut

      Asiaa:)Todellakin tuo kontaktin luonti on tärkeää,sen jälkeen asiat alkaa rullaamaan melko helposti,riippuen tietty koirasta,joku vaatii aikaa ja toistoja enempi kuin toinen, jolla lähes kerrasta loksahtaa haluttu asia kohdalleen.Molemman sorttisia olen omistanut ja kuten sanoit yhteisellä tekemisellä on todella suuri merkitys,sillä luodaan luottamus ja kunnioitus koiran ja omistajan välillä.Todellakaan yhdessäoloa ei korvaa mikään.Hauskoja kuura-aamuja omistajalle sekä karvakuonollensa:))

    • Ei ole ollut

      Tuo toivotus oli tietenkin nim.suomutaa:)) Puhelimessa puhuminen ja tänne kirjoittaminen eri asioista yhtäaikaa ei ole kovin yksinkertaista minulle:))))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      76
      5894
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      5180
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3274
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2693
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      9
      2629
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1635
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1575
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1428
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1370
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      131
      927
    Aihe