Tarratulostin tuhlaa tarranauhaa

fujfdjdfg

Onko kellään kokemuksia tarratulostimista? Itselläni on Brotherin H100R ja muuten laite toimii hyvin mutta joka kerta kun tulostaa uuden tarran niin alkuun tulostuu n. 20 milliä tyhjää nauhaa. En ole mistään löytänyt asetusta, millä tuon saisi pois. Apuja?

6

1871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+16

      Taitaa olla tarratulostimien keskeisestä liiketoiminnasta kysymys. Saadaan myytyä enemmän tarranauhaa, jolla rahat otetaan eikä itse tulostimilla. Itselläni on Dymolla samanlainen ongelma.

    • Tuolle ei kai oikein voi mitään johtuen laitteen rakenteesta. Toisen pään marginaaliin voi vaikuttaa.

    • Ainakin ohjekirjan mukaan tuota reunusta voi säätää kolmeen pituuteen (25 mm, 12mm ja 4 mm).

      • Tuo koskee sitä toisen pään marginaalia. Toista päätä ei voi pienentää rakenteesta johtuen. Jos tulostaa samalla kertaa useita voi tosin ketjuttaa ne niin, ettei ylimääräistä marginaalia tule väliin. Tulostimissa on yleistä, että kirjoituskohdan ja katkaisemiskohdan välissä alue, jota ei voi lyhentää.


      • giugi
        okaro kirjoitti:

        Tuo koskee sitä toisen pään marginaalia. Toista päätä ei voi pienentää rakenteesta johtuen. Jos tulostaa samalla kertaa useita voi tosin ketjuttaa ne niin, ettei ylimääräistä marginaalia tule väliin. Tulostimissa on yleistä, että kirjoituskohdan ja katkaisemiskohdan välissä alue, jota ei voi lyhentää.

        Halvoissa tulostimissa kuten Dymo ja Brother saattaa hyvinkin olla yleistä, että sitä tyhjää jää. Ammattitason tulostimissa (hieman kalliimmissa) tätä ongelmaa ei ole. Sitä paitsi Dymon tarra on törkeän kallista eikä Dymossa voi käyttää kuin Dymon tarraa. Jos tulostaa vähänkin enemmän, niin kannattaa hommata hieman kalliimpi tulostin. Niissä voi käyttää mitä tahansa tarraa (=halvempaa) eikä ole jumissa esim Dymon erikoistarraan. Kirjoita Googleen tarratulostin niin löydät parempia.


    • Anonyymi

      Miten saa tulostettua vaan yhden sanan,ku se tulostaa saman sanan kahteen kertaan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3635
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2570
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1817
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1678
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1592
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1456
    Aihe