Onko kellään kokemuksia tarratulostimista? Itselläni on Brotherin H100R ja muuten laite toimii hyvin mutta joka kerta kun tulostaa uuden tarran niin alkuun tulostuu n. 20 milliä tyhjää nauhaa. En ole mistään löytänyt asetusta, millä tuon saisi pois. Apuja?
Tarratulostin tuhlaa tarranauhaa
6
1813
Vastaukset
- 16+16
Taitaa olla tarratulostimien keskeisestä liiketoiminnasta kysymys. Saadaan myytyä enemmän tarranauhaa, jolla rahat otetaan eikä itse tulostimilla. Itselläni on Dymolla samanlainen ongelma.
Tuolle ei kai oikein voi mitään johtuen laitteen rakenteesta. Toisen pään marginaaliin voi vaikuttaa.
Ainakin ohjekirjan mukaan tuota reunusta voi säätää kolmeen pituuteen (25 mm, 12mm ja 4 mm).
Tuo koskee sitä toisen pään marginaalia. Toista päätä ei voi pienentää rakenteesta johtuen. Jos tulostaa samalla kertaa useita voi tosin ketjuttaa ne niin, ettei ylimääräistä marginaalia tule väliin. Tulostimissa on yleistä, että kirjoituskohdan ja katkaisemiskohdan välissä alue, jota ei voi lyhentää.
- giugi
okaro kirjoitti:
Tuo koskee sitä toisen pään marginaalia. Toista päätä ei voi pienentää rakenteesta johtuen. Jos tulostaa samalla kertaa useita voi tosin ketjuttaa ne niin, ettei ylimääräistä marginaalia tule väliin. Tulostimissa on yleistä, että kirjoituskohdan ja katkaisemiskohdan välissä alue, jota ei voi lyhentää.
Halvoissa tulostimissa kuten Dymo ja Brother saattaa hyvinkin olla yleistä, että sitä tyhjää jää. Ammattitason tulostimissa (hieman kalliimmissa) tätä ongelmaa ei ole. Sitä paitsi Dymon tarra on törkeän kallista eikä Dymossa voi käyttää kuin Dymon tarraa. Jos tulostaa vähänkin enemmän, niin kannattaa hommata hieman kalliimpi tulostin. Niissä voi käyttää mitä tahansa tarraa (=halvempaa) eikä ole jumissa esim Dymon erikoistarraan. Kirjoita Googleen tarratulostin niin löydät parempia.
- Anonyymi
Miten saa tulostettua vaan yhden sanan,ku se tulostaa saman sanan kahteen kertaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857495- 965424
- 2614669
- 444545
- 623287
- 502718
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222378- 492343
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292342- 412204