Olen aikeissa ostaa käytetyn kannettavan. Olisi kaksi konetta tarjolla. Levono ThinkPad T400 3G.
Intel Core 2 Duo P8400 2x2,26GHz L2 3Mb
2048Mb DDR3
160Gb SATA
DVD-RW
WIFI, Bluetooth, 3G WWAN
Intel HD Graphics
14,1'WXGA 1280x800
WebCam
Akku: noin 2 tuntia
Toinen samanlainen mutta 4096 Mb DDR2 muistilla. Onko koneiden erillaisella muistilla ja määrällä kuinka nopeuteen vaikutusta? Kumman ostan?
Konetta ostamassa
9
92
Vastaukset
Muistin nopeudella on väliä. Senvuoksi ottaisi tuon DDR3 koneen ja lisäisin siihen 4 Gt asti keskusmuistia.
- opåasd
http://www.diffen.com/difference/DDR2_vs_DDR3
http://www.tietoarmada.fi/tuotteet/Kaytetyt-kannettavat-IBM-Lenovo
Muutama.
Mikä käyttöjärjestelmä niissä on?
Ehkä ddr3 kone on uudempi
4 gigaa on enemmän kuin 2 gigaa DDR3 on uudempi ja nopeampi. Muistia voi aina ostaa lisää ja ne ei maksa mahdottomia.
- käytetty haswell
Ei tuollaisia kannata käytettynä ostaa.
Ihan kohta alkaa olla käytettyjä i7-4500U läppäreitä myynnissä, ainakin satoja tai tuhansia käytettyjä edellisen sukupolven läppäreitä pelkästään helsingissä. Esim. ne jotka ostavat Yoga 3 pron, myyvät vanhan mallinsa pois. Laitat vaikka rohkeasti ostoilmoituksen jonnekin myyntipalstalle niin ehköhän joku ota yhteyttä. Mitään hitaampaa, vanhempaa ja rutkumpaa kuin 4500U ei kannata käytettynä harkitakaan. Jotain core2duo ongelmajätettä ei ikimaailmassa kannata ottaa vaikka ilmaiseksi saisi.- käytetty haswell
Eli kun Intelin uudet Core M koneet vielä paremmin rantautuvat, tulee käytetyistä haswell läppäreistä paljon tarjontaa.
- er456uyht
Ihan sama milloin ostaa minkä masiinan ku aina on "odota vähän aikaa, kohta tulee..."
"Jotain core2duo ongelmajätettä ei ikimaailmassa kannata ottaa vaikka ilmaiseksi saisi. "
Ja miksei? Mä pelaankin sellasella ongelmajätteellä ja läppärissä on Pentium M ajalta paljon ennen C2D ja silläkin selaa nettiä & katsoo leffoja yms.
Ei "normaalissa" käytössä ole mitään järjettömiä tehotarpeita. C2D- tasosilla vehkeillä tekee aivan kaiken pl. oikeasti raskaat (pelit, virtualisointi jne) erikosjutut täysillä ja nopeiten.
Ja kyseessä on myös raha. Jos ton koneen saa 100 eurolla ja uus maksais 500 niin kummankohan sitä ottaa kun tolla tekee ne ns. normaalit asiat ihan samalla tavalla kuin sillä uudemmalla?
Ei tuo ihan satkulla irtoa. Näkyi olevan likempänä 300 euroa hinta. Varsin hyvin säilyttävät nuo T-sarjan Thinkpadit arvonsa, kun kyseessä on jo heinäkuussa 2008 markkinoille tullut mallisto. No nuohan ovat "patarautaa". Yleensä akun vaihto tuoreempaan riittää, Akuksi kannattaa valita 9-kennoinen vaihtoehto. Kestää hyvin työpäivän työt ilman suurempia virransäästövirityksiä. Ja toimii sitäpaitsi erinomaisena kahvana, jos väliaikaisesti joutuu työskentelemään "läppäri kasivarrella" -moodissa:-)
- akkujen kennotus
Sen akun voi kennottaa uudelleen, ja valitsee laadukkaat Samsungin kennot niin se on parempi kuin uusi. Reilu 30€ 9 kennoa ja kapasiteetti 23400 mah kennotuksen jälkeen.
http://www.akkula.fi/epages/vilkas02.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/20110228-11092-27846-1/Products/13426&ViewAction=ViewProduct
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781837Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421592Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281456