Täysi-ikäinen vanhemmat eivät maksa

maymaymaydayparade

Olen 18 vuotias ja opiskelen, mutta vanhempani eivät maksa mitään minulle, nyt myös vanhempani ovat sanoneet että eivät aijo enää katsella minua kotona...
En kuitenkaan tiedä miten toimia tässä tilanteessa sillä itselläni ei ole minkäänlaisia tuloja. Ainoa rahanlähde Kelaltakin on ollut opintoLAINA, (en saa edes opintotukea) jota en kuitenkaan tahdo nostaa kokonaan koska en tahdo velkakierteeseen.

Osaisitteko auttaa miten kannattaisi toimia? Isäni sanoi että sossusta saa avustusta mutta miten? Marssinko vain sossulle ja sanon että 'tahdon muuttaa, antakaa rahaa?' Tuskimpa

Help!!

3

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha p

      Hei, vanhempasi toimivat melko ikävästi, mutta eipä kai sille minkään voi, jos tilanne on tuo. Opintolainaa ei kannata pelätä, jos opiskelet semmoista alaa, jolla on töitä ja koulunkäynti sujuu. Se on suhteessa muihin lainoihin todella pienikorkoista (1%/vuosi)) lainaa ja takaisin maksua tarvitsee miettiä vasta valmistuttua ja aikataulusta voi neuvotella pankin kanssa. Velkakierteet liittyvät enemmän pikavippeihin ja kulutusluottoihin joiden korko saattoi olla vielä muutama vuosi sitten useita satoja prosentteja vuodessa. Eli maksoit periaatteessa satasesta viisi takaisin, jos venytit laina-ajan vuodeksi. Ihmekös jos jotkut joutuivat ongelmiin noiden firmojen kanssa.

      Sossussa käynti ei ole koskaan mieltä ylentävää, mutta asioita auttaa, kun ottaa selvää omista oikeuksistaan ja pitää niistä kiinni. Joskus asiat sujuvat ihan ok, mutta välillä ei. Käytännössä teet juuri, niinkuin epäilitkin. Marssit tiskille ja ilmoitat tilanteen. Varaat ajan sosiaalityöntekijälle ja otat mukaan toimeentulotukihakemuksen. Keräät siinä luetellut vaaditut liitteet kasaan ja viet hakemuksen mukanasi vaikka sinne varatulle ajalle. Voitte sitten siellä käydä läpi sun tilanteen ja hakemuksen. Hakemukseenkin kannattaa selkeästi kirjata muuton tarve. Jos haluat tyydyttää virkailijoiden paperikiimaa, niin viet jopa kirjallisen häätöilmoituksen vanhempien allekirjoituksella varustettuna, niin asia on laillisesti itsestään selvä. Pyydät virkailijalta jo tapaamisessa vuokravakuuden valmiiksi (yleensä pelkkä paperi. Kyselet muuttoautoon tukea (korvataan ainakin jälkeenpäin kuittia vastaan). Ja pyydät huonekalurahan, koska olet itsenäistyvä nuori ja olet oikeutettu siihen.

      Sossu ei yleensä järkkää kämppää, vaan joudut sen itse etsimään. Sun pitää kysyä virkailijalta (tai googlettaa), että mikä on kunnan vuokranormi yksinasuvalle. Saat yleensä yhden kk vuokravakuuden sossusta, joten kaupungin asunnot, VVO ja Sato on siinä mielessä hyviä, kun niissä yleensä alempi vakuus kuin yksityisillä. Eikä siinä, jos löydät yksityisen jolle tuo 1kk paperinen vuokravakuus riittää, mutta harvemmin nykyään löytyy. Sitten vaan allekirjoitat vuokrasopimuksen ja viet senkin sitten sossuun näytille vuokralaskun kera, niin homma alkaa luistamaan. Saat sieltä sitten 100€ käyttörahaa, vuokran, sähköt, kotivakuutuksen, terveydenhuoltomenot ja ehkä vähän koulukirja-avustustakin, jos hyvin perustelet. Saisit enemmänkin, mutta kun se 400€ opintolaina lasketaan sulle tuloksi, nostit sitä tai et.

      Saatat sitten omillasi olla oikeutettu myös KELAn asumilisään, vaikket opintorahaa saisikaan. Sossutäti todennäköisesti kuitenkin neuvoo (käskee) sitä hakemaan, jos näin on. Ja jos tuntuu, ettei asiat mennyt niinkuin piti, niin kannattaa tulla kysymään uudestaan tai googlettaa. Ei siellä aina tiedä sossutkaan, että miten pitäisi toimia, niin vähän joutuu välillä "lyömään nyrkkiä pöytään" ja ehkä tirauttamaan kyynelenkin. Sinänsä ymmärrettävää, ettei tuilla makailu olisi liian helppoa, mutta harmi kun johtaa käytännössä kaikkein heikoimpien oikeuksien polkemiseen.

      Ei muuta kuin kaikkea hyvää ja onnea matkaan. Toivottavasti asiat järjestyy.

    • sossu auttaa

      Vanhempiensa luona asuva 18-vuotias on oikeutettu toimeentulotukeen. Jos vanhempasi heittävät sinut pois kotoaan, sossu todennäköisesti auttaa sinua asunnon hankkimisessa ja kustantaa takuuvuokran. Valitettavasti sossu voi sen jälkeen opiskelijalta vaatia että tämä nostaa opintolainan. Lainaa se ei voi pakottaa ottamaan, mutta lainaosuus kuitenkin joka tapauksessa lasketaan opiskelijan tuloksi toimeentulon perusteita laskettaessa.

    • Etsi sopiva asunto. Sossu maksaa takuuvuokran ja vuokran, ellei sinulla ole varaa.

      Laina ei ole tuloa jos: http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/opintolaina_1.php

      Jos vanhemmillasi varoja: http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php


      http://www.satakunta.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe