Suositus

Tervehdys palstalaiset,

Saunakauhan ripulipaskakirjoutkset ovat ajottain toistuva suuri ongelma.

Suosittelen, että kun otsikosta on pääteltävissä, että kyseessä on ko. häirikön kirjoitus niin kukaan ei klikkaa koko juttua lainkaan auki.

Jos kirjoituksilla on yksikin lukija niin se vaan innostaa ko. häirikköä.

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14 + 15

      erittäin hyvä neuvo.

      Tällä pasltalla ne viestit tosiaan ovat ajoittainen ongelma. Potkut ja työttömyyspalstalla on tällähetkellä noin 5 hakemistosivua täynänsä ripulipastaa ja saunakauhaa ja tilanne on käytännössä pysynyt samana jo viikon verran. Kyseisen palstan luotsi on sairaalassa tyrän takia, tyrä puhkesi kun joutui päivästä toiseen poistamaan niin älyttömiöä määriä saunakauha-kalevin älämölökirjoituksia.

      Saunakauhakalevi on paras esimerkki siitä mitä mielisairaalajärjestelmän alasajo merkitsee niille onnettomille jotka nyt resepti kourassa jossain tukiasuntolan pierunhajuisessa huoneessa miettivät että vielä niin ja niin monta viikkoa ennenkuin pääsee taas puoleksi tunniksi mielenterveyshoitajan vastaanotolle ruikuttamaan, joten katselisiko ikkunasta mäelle vaiko copu/pasteaisi jo sadannen kerran tänään tänne.

      Parempien päiväTV ohjelmien lisäksi vaihtoehtohan voisi olla, niin jos hourulan hoitopaikkoja yhä olisi, että kalevi viettäisi päiviään josssain hourulassa ja kanssahouruajien Ramin ja Uolevin seurassa pelaisi siellä päivät pitkät koronaa ja tai kasinoa, ja niin tehden päivät kuluisivat ihan rattoisasti siinä puuroaterioita odotellessa ja viikottaisten sähközokkihoitojen lomassa.

    • rd drht

      niin...voisihan sen lietsoa kirjoittamaan oikein tosissaan, niin että halkeaisi kun ei ehdi millään niin paljon kirjoittamaan...joutuisi sitten sinne minne kuuluukin 'uupumuksen' takia.

    • select *

      Näyttää siltä että ripulip-kirjoitukset tulevat ajastetusti jollakin ohjelmalla generoituina ja varmaankin kirjoitusten ip vaihtelee. Että hiukan enemmä it-taitoja häiriköllä on.

      @ju-hani_67
      Tulevatko nuo kirjoitukset suomalaisesta ip:stä vaiko ulkoimaisesta ja eikö ole mahdollista blokata noita ip-numeroita palstan hallintavälineillä?

    • KO. henkilön IP on vaihtuva, ja kun se blokataan niin käytännössä tarkoittaa, että estetään jonkin muun kirjoittajan asiallinen kirjoittaminen, ja "ripulipaska" kirjoittaa tarinaansa uudesta IP:stä...

      Ja noin se jatkuu. Siksi olen täysin bannaamista vastaan, se on turhaa.

      • select *

        "KO. henkilön IP on vaihtuva, ja kun se blokataan niin käytännössä tarkoittaa, että estetään jonkin muun kirjoittajan asiallinen kirjoittaminen, ja "ripulipaska" kirjoittaa tarinaansa uudesta IP:stä..."

        Noinhan se on, että kun blokataan ip avaruus, niin samalla blokataan asiallistenkin kirjoittaien ip.

        Mutta operaattorilta voisi kysellä, että onko kenties iipet sellaisua, että ne ovat ainoastaan yhden liittymäjn käytössä, esim. kerrostalon osoite. Monestihan ip-varanto käsittää n. 10 osoiteta, mitä toivon mukaan kierrätetään yhden kerrostalon osakkeen liittymässä.


    • trd n

      ...jos vaan jättää jokainen väliin tuon ripuloitsijan jutut, eikä vastaa mitään , niin kai se kyllästyy... jos ei muuhun niin itseensä vaikka.

    • ohjelmoija

      Voisiko palstaa kehittää niin, että päästäkseen kirjoittamaan olisi koneella oltava hyväksytty cookie, jotain tuohon tyyliin kenties?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe