Suositus

Tervehdys palstalaiset,

Saunakauhan ripulipaskakirjoutkset ovat ajottain toistuva suuri ongelma.

Suosittelen, että kun otsikosta on pääteltävissä, että kyseessä on ko. häirikön kirjoitus niin kukaan ei klikkaa koko juttua lainkaan auki.

Jos kirjoituksilla on yksikin lukija niin se vaan innostaa ko. häirikköä.

7

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14 + 15

      erittäin hyvä neuvo.

      Tällä pasltalla ne viestit tosiaan ovat ajoittainen ongelma. Potkut ja työttömyyspalstalla on tällähetkellä noin 5 hakemistosivua täynänsä ripulipastaa ja saunakauhaa ja tilanne on käytännössä pysynyt samana jo viikon verran. Kyseisen palstan luotsi on sairaalassa tyrän takia, tyrä puhkesi kun joutui päivästä toiseen poistamaan niin älyttömiöä määriä saunakauha-kalevin älämölökirjoituksia.

      Saunakauhakalevi on paras esimerkki siitä mitä mielisairaalajärjestelmän alasajo merkitsee niille onnettomille jotka nyt resepti kourassa jossain tukiasuntolan pierunhajuisessa huoneessa miettivät että vielä niin ja niin monta viikkoa ennenkuin pääsee taas puoleksi tunniksi mielenterveyshoitajan vastaanotolle ruikuttamaan, joten katselisiko ikkunasta mäelle vaiko copu/pasteaisi jo sadannen kerran tänään tänne.

      Parempien päiväTV ohjelmien lisäksi vaihtoehtohan voisi olla, niin jos hourulan hoitopaikkoja yhä olisi, että kalevi viettäisi päiviään josssain hourulassa ja kanssahouruajien Ramin ja Uolevin seurassa pelaisi siellä päivät pitkät koronaa ja tai kasinoa, ja niin tehden päivät kuluisivat ihan rattoisasti siinä puuroaterioita odotellessa ja viikottaisten sähközokkihoitojen lomassa.

    • rd drht

      niin...voisihan sen lietsoa kirjoittamaan oikein tosissaan, niin että halkeaisi kun ei ehdi millään niin paljon kirjoittamaan...joutuisi sitten sinne minne kuuluukin 'uupumuksen' takia.

    • select *

      Näyttää siltä että ripulip-kirjoitukset tulevat ajastetusti jollakin ohjelmalla generoituina ja varmaankin kirjoitusten ip vaihtelee. Että hiukan enemmä it-taitoja häiriköllä on.

      @ju-hani_67
      Tulevatko nuo kirjoitukset suomalaisesta ip:stä vaiko ulkoimaisesta ja eikö ole mahdollista blokata noita ip-numeroita palstan hallintavälineillä?

    • KO. henkilön IP on vaihtuva, ja kun se blokataan niin käytännössä tarkoittaa, että estetään jonkin muun kirjoittajan asiallinen kirjoittaminen, ja "ripulipaska" kirjoittaa tarinaansa uudesta IP:stä...

      Ja noin se jatkuu. Siksi olen täysin bannaamista vastaan, se on turhaa.

      • select *

        "KO. henkilön IP on vaihtuva, ja kun se blokataan niin käytännössä tarkoittaa, että estetään jonkin muun kirjoittajan asiallinen kirjoittaminen, ja "ripulipaska" kirjoittaa tarinaansa uudesta IP:stä..."

        Noinhan se on, että kun blokataan ip avaruus, niin samalla blokataan asiallistenkin kirjoittaien ip.

        Mutta operaattorilta voisi kysellä, että onko kenties iipet sellaisua, että ne ovat ainoastaan yhden liittymäjn käytössä, esim. kerrostalon osoite. Monestihan ip-varanto käsittää n. 10 osoiteta, mitä toivon mukaan kierrätetään yhden kerrostalon osakkeen liittymässä.


    • trd n

      ...jos vaan jättää jokainen väliin tuon ripuloitsijan jutut, eikä vastaa mitään , niin kai se kyllästyy... jos ei muuhun niin itseensä vaikka.

    • ohjelmoija

      Voisiko palstaa kehittää niin, että päästäkseen kirjoittamaan olisi koneella oltava hyväksytty cookie, jotain tuohon tyyliin kenties?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      293
      4553
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      355
      2647
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2524
    4. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      171
      2413
    5. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      199
      2314
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      515
      1315
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      407
      1199
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      12
      1161
    9. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      38
      963
    10. Oletko koskaan miettinyt

      kun sua ei kukaan puolusta missään tilanteessa? Eikö ole omituista?
      Viha
      94
      949
    Aihe