Ongelma pesukoneliitännän kanssa!

pyykkivuorellinen

Ongelmanani on, että muutin yli kuukausi sitten kämppääni, ja kun olin kämppää katsomassa niin ihmettelin että mihinkäs pesukoneen liitän kun kylppärissä ei ollut muuta kuin normaali hanat ja suihku. Asuntoilmoituksessa mainittiin kuitenkin että on pesukoneliitäntä. Kysyin asiaa välittäjältä ja tämä sanoi että vuokraisäntä/isännöitsijä tulee pistämään sitten liitännän. kyselin niin paljon kysymyksiä että en muista kumman se sanoi, mutta siis jompikumpi!

noin3-4 viikkoa sitten kun kävin isännöitsijällä niin kyselin sitä pesukoneen liittämistä, koska pesukone minulla on jo paikallaan, mutta ei tietenkään liitettynä. Isännöitsijä totesi olevansa hyvissä väleissä vuokra-isäntäni kanssa ja lupasi soittaa hänelle asiasta, ja nyt en ole kuullut mitään keneltäkään! en ole koskaan puhunutkaan vuokraisäntäni kanssa, hän on ulkomaalainen, joten jos hänellä on ollut asiaa niin on soittanut välittäjälle ja välittäjä sitten minulle.

Nyt haluaisin tietää että olenko vaan ollut niin v**** tyhmä kun olen tähän muuttanut vai onko minulla oikeus siihen pesukoneliitäntään, ja kenelle seuraavaksi pitäisi alkaa asiasta soittamaan?! vuokrasopimuksessa ei lue mitään pesukoneliitännästä. Pitäisiköhän soittaa vuokraisännälle räyhäsoitto? vai kunnioittaa sitä että vuokraisäntä tykkää mieluiten puhua välittäjän välityksellä ja soitella välittäjälle? Mutta toisaalta voikohan välittäjääkään häiritä tällaisella kun asunto on kuitenkin jo minulle vuokrattu, vai onko välittäjä tässä mukana koko asumiseni ajan? Vai pitäisiköhän isännöitsijälle soittaa räyhäämispuhelu? Haluaisin kovasti sen pesukoneliitännän ja olen perusnainen eli peukalo keskellä kämmentä eli itse en rupea tuollaisiin koskemaan joten ne asiattomat kommentit pois kiitos! :)

5

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuokraisännän homma

      Isännöitsijälle on turha räyhätä. Asuntoon voi tilata muutostöitä vain omistaja, joten soita vuokraisännälle. Ja seuraavalla kerralla asuntoa vuokratessa tarkasta kämppä ennen kuin allekirjoitat sopimuksen.

    • Noh, miten kävi?

      Saitko pesukoneen liitettyä?

      • pyykkivuorellinen

        En :(


      • pyykkivuorellinen kirjoitti:

        En :(

        Oho!

        Eikös tuohon lavuaarin hanaan saisi yhdistettyä pesukoneliitännän kuten keittiöissäkin on astianpesukoneliitäntä?
        --> Tämä varmaan vaatii: putkimiehen tilauksen luvan isännöitsijältä vuokranantajalta. Kustannuksia voisi kysyä vuokranantajalta, koska asunnon "arvo" nousee ja liitäntä jää hänen asuntoonsa.

        Mitä vuokranantaja / isännöitsijä sanoivat - miksi ei?

        Pyysitkö vuokranalennusta?

        Onko talossa pesutupaa? (auttaa pyykinpesuhätään...)


      • Huijarivälittäjä
        pyykkivuorellinen kirjoitti:

        En :(

        Soita välittäjälle, koska se valehteli sulle. Sano, että vaadit vuokrasopimuksen purkua. Niin, ja kerro tänne se välittäjän nimi, niin tiedetään varoa. Minkämaalainen sun vuokraisäntä muuten on ja missä kaupungissa asut?

        Meidänkin talosta on tällä hetkellä Turun seudun vuokravälityksen ilmoitus, jossa väitetään, että talossa on muka pesutupa. Voi olla karu yllätys jollekin. Kannatta tarkistaa kaikki olennaisimmat tiedot ennen sopimuksen kirjoittamista ja vaatia ne myös sopimukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      102
      2160
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      59
      1287
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      228
      1139
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1115
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1056
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1005
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      939
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      932
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      898
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      42
      862
    Aihe