Sappho

oulustahammää

Muita sappho-listalaisia täällä? Oon ihan uus siinä, mutta vaikuttaa ainaki ihan kivalta jutulta... Kuulemma siellä on ollu jotain kränää viime aikoina ja hirmusti ihmisiä eros siitä, mutta no joo, en tiiä tarkemmin.

Järestääkö Sappho jotain muutaki ku tota listaa ja sitä sivua?

8

1307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jennifer40

      ..mutta en ole vähään aikaan lukenut viestejä, joten eroamisista en tiedä mitään.

      Pitänee mennä lukemaan..;)

    • Tilaan listasta digest-versiota enkä ole aktiivinen kirjoittamisen suhteen, mitä nyt bile-ilmoituksia olen sinne postannut. Kerran kyllä vastasin yhteen keskusteluun jossa yksi kirjoittaja lähes teilattiin. Listalta erosi tosiaan vähän aikaa sitten monta vanhaa kirjoittajaa/tilaajaa, syitä en sen tarkemmin tiedä kun en jaksanut lukea niitä riitaisia viestejä.

      Itse tilaan listaa lähinnä siksi, että sitä kautta saattaa saada tietoa tapahtumista, joita ei muuten huomioisi/huomaisi.

    • Pörrö

      Listalla minäkin... Kerran olisin halunnut lähtee siitä pois vaan en osannu niin siel mää ny roikun =D

      Onhan siel tietty kivaakin luettavaa =)

    • Hapsu

      Joku aika sitten erosin, joten ei tietoa viimeisistä tapahtumista...,

      Olihan se siinä mielessä ihan ok, että pysyi ajan tasalla mitä "maailmalla" tapahtuu. Mutta sallinette arvon listalaiset pienehkön epäkohdan lausahduksen kyseisestä listasta?

      Nimittäin siellä ikäänkuin tuntui vallitsevan viidakon laki - vahvat syö hitaat ja hyvällä ruokahalulla syökin.

      Mitä se sitten tarkoittaa käytännössä?

      Mielestäni sitä, että ns vakioporukan teksteihin reagoidaan, niitä kommentoidaan.
      Harvakseltaan mielipiteensä esiin tuoneet saivat lähinnä kertoa mielipiteensä ilman, ettei se tuntunut juuri kiinnostavan mitään tai ketään.

      Toinen juttu - kirjoituksen taso on ainakin minulle liian korkea - jaa jaa, ei saa nyt puolustella "että jokainenhan toki kirjoittaa omalla tavallaan..."
      Tottakai kirjoittaa! Mutta eihän tyhjille seinille puhuminenkaan niin mukavaa ole.

      • Jennifer40

        ..että listalla toimii jonkinlainen viidakon laki..;)

        Toisaalta myös tuntuu siltä, että monet kirjoittavat kirjoittamisen ilosta, ei kommunikoidakseen muiden kanssa.

        Ja täytyy tunnustaa, että itse en uskaltautuisi mukaan kirjoitteluun. Jotta selaanen despootti minä oon, kuten täällä on tullut kuultua eräiden näpsäköinen immeisten suusta jo monta kertaa..:) Mutta ei mitään..jatketaan sano mummo ja kävi istumaan..:)


    • Klaudia

      sappho-listan kirjoituksia, mutta en ole itse kirjoittanut sinne mitään. Jotenkin vaistoan, ettei siellä minun mielipiteitäni kaivata. Minulla on kuitenkin vähän huono omatunto siitä syystä, kun luen vain, enkä tee mitään listan hyväksi. Ihan kuin olisin joku utelias tirkistelijä. Olen ikään kuin kerännyt tietoa ja rohkeutta ja unelmoinut siitä, että joku päivä minäkin vielä olen riittävän pätevä kirjoittamaan sinne, mutta tuskinpa sitä päivää tulee. En ymmärrä riidan aiheita. Minun mielestäni siellä riidellään pikku asioista, mutta voihan olla, etten vaan tajua, miten isoista asioista siellä on kysymys. Välillä en tosiaan edes tajua, mistä siellä keskustellaan!

    • ei jummarra

      Mikäs juttu tää sappho on?? never heard.. sen verran kuitenkin ymmärsin, että joku keskustelupalsta,vai?

      • oulustahammää

        Tuolta kantsii käyä kattomassa! Keskustelulista, kyllä. Ja ainoastaan naisille. Edes niitä kirjotuksia ei saa näyttää miehille :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      52
      3355
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2796
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2600
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2301
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2023
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1644
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1283
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1164
    Aihe