miten hemmetissä voi olla mahdollista, että kolmen viikon gprs (elisa) lasku on 1000 euroa!?!? virhettä eivät myönnä, mutta aika hulppeaa on, sillä käytän liittymää vain sähköpostin lukemiseen/lähettämiseen ja satunnaisesti selailen näitä keskusteluja, yhteys on niin hidas,että normaalin muutaman kymmenen kt:n valokuvan lähettäminenkään sähköpostilla ei onnistu, saatika sitten minkään muun downloadaaminen koneelle...eli mikähän on mennyt vikaan? vaikka miten väännän ja käännän en tule hullua hurskaammaksi, koska toisen firman vastaavalla liittymällä lasku ei juuri koskaan ylittänyt kiinteää parin kympin kk maksua,vaikka silloin käytin nettiä huomattavasti enemmän chattailyyn ja kuvien ja musiikin lataamiseen yms. HERMOT MENEE!!!!
1000euron gprs lasku....
7
1331
Vastaukset
- sama
..laskin vielä, että tällä hinnalla lähettämilleni sähköposteille on tullut hintaa noin 3 euroa kappale, kuinkahan moni tahtoisi surkean hitaan liittymän, ja maksaa 3 euroa per lähetetty/vastaan otettu viesti....
- nobody
Kannattiko sitten vaihtaa liittymää ?
- +++
En osaa sanoa, mutta kyllähän tuolla nopeasti laskua saa aikaan. Itsellä oli joskus dna:n gprs ja kun ne muutti laskutustaan niin laskeskelin, että eipä sillä juuri mitään surffata per päivä, jos mä haluan pysyä sen rajan alla (muistaakseni raja oli 100 megaa/kk). Mainostivathan ne kovasti, että toi riittää kevyesti normaalikäyttäjälle. Jotkut sitten jopa uskoivat tuon ja kalliiksihan se tuli.
Jos sä haluat edelleen käyttää gprs:ää (tai ei ole muuta mahdollisuutta), niin suosittelen tuota dna:n yritys versiota tuosta. Kaikkineen se maksaa per kk jotain n 20 euroa eikä siinä ole mitään rajotuksia. Ton saantiin riittää y-tunnus, jonka saa n. viikossa. Mun käsittääkseni ammatinharjottajakin saa tuon tunnuksen eikä sellaisen hommaaminen maksa mitään (en ole tosin aivan varma tuosta). Elinkeinonharjoittajaksi sitten pääsee 60 eurolla. Verotoimistossa voi käydä täyttämässä lomakkeen noihin ja neuvookin vielä siellä.
Tosta sun laskustasi vielä, että ota yhteyttä kuntas kuluttaja-asiamieheen, niin se auttaa tuossa.- musta kiinni
Älä nyt ihmeessä enää sen takia rupea elinkenonharjoittajaksi ja sitä myötä menetä kaikkia normaalin ihmisen sosiaalietuuksia ja työttömyysturvaa.
- +++
musta kiinni kirjoitti:
Älä nyt ihmeessä enää sen takia rupea elinkenonharjoittajaksi ja sitä myötä menetä kaikkia normaalin ihmisen sosiaalietuuksia ja työttömyysturvaa.
Ei toi vielä ihmisestä yrittäjää tee!
- Töppö
Mulla oli DNA gprs ja aika hienosti sekin mut sai yllätettyä. En huomannut tuota rajoitusta kun vielä vähän aikaisemmin olivat mainostaneet rajoituksetonta nettiyhteyttä. Saldotiedustelussakaan ei viititty näyttää gprs-puolen saldoa, ainoastaan puhelusaldo. Ja kaikenlisäksi ne odotti kolme kuukautta ennen kun suvaitsivat alkaa lähetellä laskuja, sitten niitä tulikin viikon välein. Useampi satanen mulla meni tuon liittymän takia.
No nyt on laajakaista eikä todellakaan DNA. Puhelinliittymänkin vaihdoin toiseen operaattoriin. 2 kuukauden gprs (Elisa) lasku 31,38e.
Huom!!! GPRS-lisäpalvelun pitää olla nimeltään: GPRS Primetime muuten tulee varmaan tuollaisia summia kuin sinulla.
GPRS Primetimen saa VAIN Markan Talosta henkilökohtaisesti paikanpäällä käymällä. Ei saa esimerkiksi Elisan pavelunumerosta.
Liittymäni on pelkästään tietokonekäytössä. Simm-kortti ei ole edes puhelimessa vaan Web Boxissa.
Dataa siirretty 739MB, yhteys päällä 486 tuntia.
Lasku olisi 26,67e mutta muutaman kerran olen joutunut lukemaan sähköpostia tuon kinteähintaisen kellorajan (08-18) ulkopuolella josta on tullut lisähintaa 4,71e.
LUKEKAA TARKKAAN MIKÄ GPRS-LISÄPALVELU TEILLÄ ON JA ITÄ RAJOITUKSIA SIINÄ ON.
Tuolle lukutuokiolle voi tulla arvaamattoman hyvä tuntipalkka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi2005743Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1055621Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1904623Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514053Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613950Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313576En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.201454Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1301370- 191045
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33970