haukkumanimet

tapani

Käytettiinkö sinusta lapsena liika- tai haukkumanimiä? Käytettiinkö niitä peräti kotona?

Eräässä (suuressa) perheessä äiti antoi joillekuille lapsille liikanimiä, minkä jälkeen nämä rupesivat antamaan sellaisia toisilleenkin.

Kiitos äidin aloitteellisuuden vähitellen perheen jokaisella lapsella oli haukkumanimi, jolla lapsen mieltä voitiin pahoittaa. Oikea nimi jäikin taustalle.

Tänäkin päivänä lapset, nykyään jo kuudenkympin tienoilla, muistelevat väliin katkeruudellakin noita liikanimiä samoin kuin sitä, kuka myötävaikutti niiden syntymiseen.

14

4211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohda..

      eli se siitä kun puhutaan niistä vanhoista hyvistä ajoista?

    • Ei opettajatkaan säästyneet lisänimiltä kouluaikana. Kuinkahan moni opettaja oli tietoinen saamistaan lisänimistä?

      Lisänimet tuntuivat varmaankin haukkumanimiltä jos itse oli sellaisen saanut. Itselläni on toisena nimenä isoäidin etunimi. Siitä tekivät siskot ja veljet oman väännöksen ja nimeä käytettiin kotona niin ahkerasti etten reagoinut ollenkaan kun oikea nimeni tuli esille. Se tuntui jotenkin juhlalliselta ja hienolta kun joku vieras puhutteli minua oikealla nimelläni.

      Vieläkin, kun lähetän meilejä lähiomaisilleni, niin allekirjoitan sen vanhalla "haukkumanimelläni", ihan hymyssä suin.

    • topi3

      Tositarina, ehkä vähän opettavainenkin:

      Pikkupoika, juuri kouluun mennyt, tavasi almanakkaa. Vastaan tuli pyhäpäivien joukossa epätavallinen sunnuntai, septuagesima. Poika luki ja luki, oli vaikeaa:sep-tua-ge-sima.

      Vähän ajan kuluttua isä kysyi: Mitenkäs se sana olikaan? - Se.. set...settu ... settukessu, muisteli poika hankalaa sanaa.

      - Hä-hä-häh, siinä on oikein settukessu, settukessu, settukessu, nauraa hohotti isä.

      Poika ei puhunut mitään, mutta hän oli katkera ja "settukessu" jäi hänelle mieleen.

      Kului yli kolme vuosikymmentä. Aikuistunut poika alkoi sisarustensa kesken nimittää isäänsä settukessuksi. Pian oli "settukessu" jo aikuisten lasten kesken yleinen nimitys isästä, tosin ei hänen kuullensa. Vähitellen se lyheni muotoon "setu".

      Lopulta isä kuuli itsekin asiasta. Hän oli siitä hyvin pahastunut, mutta ei voinut asialle mitään.

      Nimen käyttö loppui hänen ollessaan jo loppua lähellä. Lieneeköhän muistanut, mikä oli settukessu-nimen alkuperä?

      • oli oman isäni nimen edessä...


    • ellumari

      sillä "haukkumanimellä", enkä ole koskaan ollut siitä pahoillani.
      Eikö vaan koulussa opettajillakin ole lähes kaikilla oma lempinimi?
      Ainakin virallisen nimen lyhennys on enemmän sääntö kuin poikkeus esm. Masa. Pepe, Ritu, Tupu.
      Tietenkin joku eläimen nimi, tai vastaava saattaisi olla ikävältä kuulostava esm.lehmä, tai sika.
      Luulen kyllä että lapset ovat sen verran mielikuvitusrikkaita, että he keksivät aika omaperäisen haukkumanimen.
      Meidän luokan kiukkuisin tyttö oli "Kipinä",eikä kukaan muista kenen antama se nimi oli.

      • Rituli

        Hei vaan kaikki!

        Oletteko kuulleet siitä matkustajakodin
        lapsilaumasta, joiden nimet olivat:

        Anna, Aina, Ensi, Rauha, Matti, Kusti,Ville!


      • Kirsikka
        Rituli kirjoitti:

        Hei vaan kaikki!

        Oletteko kuulleet siitä matkustajakodin
        lapsilaumasta, joiden nimet olivat:

        Anna, Aina, Ensi, Rauha, Matti, Kusti,Ville!

        Erään majatalon lasten nimet olivat:
        Olga, Aina, Hilja, Anna, Rauha, Matt, Gusta,Ville.
        Nämähän ovat niita hauskoja nimiloruja. Samoja joita Ritulikin kirjoitteli.

        Minulla oli lempinimi koulussa, ilmeisesti nimen perusteella, koska se oli ruotsinkielinen, ei kyllä yhtään naurata vieläkään.


      • Lokari
        Kirsikka kirjoitti:

        Erään majatalon lasten nimet olivat:
        Olga, Aina, Hilja, Anna, Rauha, Matt, Gusta,Ville.
        Nämähän ovat niita hauskoja nimiloruja. Samoja joita Ritulikin kirjoitteli.

        Minulla oli lempinimi koulussa, ilmeisesti nimen perusteella, koska se oli ruotsinkielinen, ei kyllä yhtään naurata vieläkään.

        Kuulemani mukaan oli näin :
        Anna Aina Ilta Rauha Ensi Lempi Ville.
        Sen kun huusi lapsilleen niin tiesivät olla hiljaa , että vieraat sai...
        Terv: Lokari.


      • Rituli kirjoitti:

        Hei vaan kaikki!

        Oletteko kuulleet siitä matkustajakodin
        lapsilaumasta, joiden nimet olivat:

        Anna, Aina, Ensi, Rauha, Matti, Kusti,Ville!

        joka antoi tyttärelleen nimen Ensi Lempi Petti (Betty).


      • Lokari
        MdK-MdK kirjoitti:

        joka antoi tyttärelleen nimen Ensi Lempi Petti (Betty).

        Oli annettu nimeksi:
        Naima Muisto Madilta.
        Miksikähän piti mainostaa?
        Olikohan se Matti varmasti sen muiston ollut tekemässä?
        Vai oliko siinä jotain mustamaalausta?
        Terv: Lokari.


    • ean

      Jos vanhempi antaa lapselleen haukkumanimen, niin kyllä hänen arvostuksensa siitä vähenee.

      Äiti antoi pikkupojalleen liikanimeksi tytönnimen lisäten perään -raiska , käytti sitä hänestä ja härnäsi häntä tuolla surkuttelua osoittavalla tytön nimellä. Sisaruksetkin käyttivät sitä.

      Äiti ei toiminut järkevästi, hän halusi olla ilkeä. Se on eläkeikäisen pojan mielipide tänäkin päivänä.

      Sietääpä miettiä, miten omia lapsiaan nimittää. Eipä ollut ihme, että poika nimittikin häntä akaksi.

      • johti siihen että kun itse sain lapsen niin päätin että hänelle ei kaivella toiseksi nimeksi
        jotakin vanhanaikaista esi-isän nimeä, eikä "kunnioiteta" sukua, koska suku ei näköjään osaa kunnioittaa esi-isiään.
        Pojalle valittiin nimi josta on vaikea keksiä minkäänlaista väännöstä.


    • mariamaija

      Koska olen ollut melko tummatukkainen, sain haukkumanimekseni "mustaM....". Ilkeimmät lapset huutelivat sitä perääni.
      Sitten muutin toiseen paikkaan ja koska olin vieras pienessä kylässä, huusivat taas nuoremmat minulle : lihava, lihava, liihaavaaa. Kyllä se loukkasi nuorta ihmistä vaikka en liian lihava ollutkaan, hieman pyöreähkö vain.
      Kun sisareni muutti minun luokseni ja koska hän oli oikein laiheliini, niin taas saimme lisänimet : Iso musta ja pieni musta.
      Tottakai sekin suututti paljon koska vieläkin mieleen muistuu.

      • tapani

        Kyllä se varmaan oli raskasta silloin.

        Harva tulee ajatelleeksi, että lapset ovat usein julmia toisilleen, omalla tavallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3406
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2389
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      12
      1194
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      112
      1169
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      937
    6. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      9
      913
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      864
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      36
      692
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      196
      666
    Aihe