Miten estän käyttäjiä sammuttamasta konetta? Distro on Fedora Core 2.
Miten estän käyttäjiä sammuttamasta konetta?
7
581
Vastaukset
- klm
..että kirjaudut itse roottina sisään..:)
(sen jälkeen normaali-userin on aika vaikea sammuttaa konetta, mikäli eivät tiedä root-tunnustasi, vai mitä?) - virtakytkin
"Miten estän käyttäjiä sammuttamasta konetta?"
ATX-emoissa voi jopa määritellä, mitä tapahtuu, kun virtakytkintä painetaan. Valitettavasti vain ups auttaa, jos virtapiuha irroitetaan (jos sekään).
Tutkailepa /etc/inittab -tiedostoa.
man inittab kertoo lisää.
Tämä ei ole FC2 specifiä, vaan toimii kaikilla jakeluilla.- mdk 10
mulla mdk 10, ja kde työpöytä, kun lukitsen näytön haluaisin ettei kukaan voisi myöskään sammuttaa sitä niinkuin aiemmissa mdk:issa mutta tässä 10:ssä kun voi kaynnistää toisenkin istunnon niin myös koneen sammutus käy vaikka toinen käyttäjä olisi lukinnut koneen.
- Virtakytkin
mdk 10 kirjoitti:
mulla mdk 10, ja kde työpöytä, kun lukitsen näytön haluaisin ettei kukaan voisi myöskään sammuttaa sitä niinkuin aiemmissa mdk:issa mutta tässä 10:ssä kun voi kaynnistää toisenkin istunnon niin myös koneen sammutus käy vaikka toinen käyttäjä olisi lukinnut koneen.
.....
Näytönsäästäjä (lukitus) ei riitä mihinkään. Pitää määritellä shutdown.
- Tarkoitus on...
...että käyttäjät pystyisivät käyttämään konetta, mutta eivät sammuttamaan.
Kokeile muuttaa /etc/inittabin rivi "ca:..:ctrlaltdel" loppuosa, missä viimeisenä osana puolipisteen jälkeen on esim. "/sbin/shutdown -t1 -a -r now" muotoon "/bin/echo estetty" (tai kommentoi koko rivi #-merkillä. Seuraavaksi pitää tehdä roottina komento "telinit q", jotta muutos tule voimaan.
Katso man init ja man inittab.
- jore
Kylmäbootin jälkeen voi kuitenkin valita Linux/(MS)-bootin. Tietenkin muilla tunnuksilla.
Ei sitä sammutusta voi kokonaan estää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561420Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli521152Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi50928Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva170927Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76914Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36865- 56778
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy196761Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali151755Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42736