Hakkurin

hyötysuhde?

Kysymys lyhyesti. Esimerkkinä hakkuri akkulaturi 12 V akulle syöttää 10 A.
Ilmeisesti hyötysuhden on tosi hyvä kun itse laturi ei lämpiä lainkaan. Vastaava muuntaja laturi lämpiää tuolla kuormalla aika lämpöiseksi.

13

296

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hakkurilla päästään n.80% hyötysuhteeseen, ja muuntajalla n. 50% nää ovat suuria likiarvoja, mutta suurinpiirtein.
      Akkulaturissa on aika pieni muuntaja ja se puskee äärirajoilla, siksi se lämpii, jos olis iso mötikkä, niin ei lämpiis juuri ollenkaan, mutta se maksaa ja on painava.
      Tavallinen satunnaiskäyttäjä ei hakkuria tarvii, mutta jos lataa jatkuvasti on hakkuri parempi, mutta kalliinpi ja muuntajavehje voi kestää monia vuosia, ja on huolettomampi käyttää. Ja sitten onko se huuhaata tai ei, niin on joskus väitetty, että lyijyakku tarvii vain puoliaaltotasurin. sillä kuulemma lähtee ionit ja elekronit paremmin liikkeelle, kun se moukaroi kennoja.

    • Puoliaalto ++

      Tästä puoliaalto toiminnosta on joskus ollut juttuakin lyijyakkujen elvyttäjänä, mutta tästä on niin kauvan etten muista mihin se perustui.

    • C2H5OH-kutonen

      Muuntajahan lämpenee vaikka kuormaa ei olisi ollenkaan. Kai se hakkurikin lämpenee ladatessa, mutta ymmärtää yleensä lopettaa ajoissa.(Yhtä älykäs,kuin suunnittelija?)
      Halvat muuntajalaturit työntää virtaa akulle niin kauan kunnes se on latautunut n.20 volttiin tai todennäköisemmin kuiva.(Yhtä älykäs,kuin käyttäjä?)

      Itse käytän halpaa muuntajalaturia niin kauan kuin se toimii.

      Perustuisikohan se akun herättelykin tuohon ylijännitteeseen? Ainakin
      NiCd akuissa toimii vaihtelevalla menestyksellä.

    • .\\

      Hakkurin hyötysuhde voi olla jopa 90% paikkeilla. Riippuu toteutuksesta.

      Ja sulfatoitunutta akkua voi yrittää elvyttää lyhyillä virtapiikeillä, joiden välissä on tauko. Se rikkoo nuo sulfaattikiteet.
      Eli sitä varten suunniteltu laite olisi tehokkaampi. Eli lyhyitä voimakkaita virtapiikkejä, joiden välissä on sopiva tauko. Eli eräänlainen pulssigeneraattori.

      Myös NiCd-akun oikosulut voi poistaa samanlaisilla virtapiikeillä.

      • poijuhgf

        Nuo älylaturi (hakkuritoimiset...) yleensä ainakin mainostavat osaavansa tuon elvyttämisen.


      • Ei tarvi ostaa
        poijuhgf kirjoitti:

        Nuo älylaturi (hakkuritoimiset...) yleensä ainakin mainostavat osaavansa tuon elvyttämisen.

        Hieman korpeaa nimenomaan tuo kun mainostavat älylatureita ja sitten pistävät hinnaksi toista sataa. Nykyään semmonen hakkurilaturi on varmaan halvempi valmistaa, kun vanhanmallinen 'iso' muuntaja laturi. Ellei sitten kupari ole halpaa jossain.
        Myyntimiehet varmaan tietää syyn.


    • Akkulaturi ja muut samanlaiset vempeleet ovat ihan turhaan liian mutkikkaita, ei tarvii kuin muuntaja diodi, 2 sulaketta, pari lediä, niille etuvastukset ja johtimet.
      Lyijyakun laturilla ei tarvii olla älyä, mutta sen käyttäjällä pikkasen. Ni akkuja kun lataa, niin virtaa pitää rajoittaa ja siihen riittää vastus ja jos haluaa purkaa, niin vaikka auton lamppu kiinni hetkeksi.
      Kauppa ja myyntimiehethän haluaa voittoa, ja sitä tahotaan heti alussa, kun uusi laite tulee markkinoille, sitten kun ilmaantuu kilpailijoita hinta ja voitto pienenee. Ihminen on mainonnan ja markkinoinnin uhri.

      • Rippeli on haitaksi

        "Akkulaturi ja muut samanlaiset vempeleet ovat ihan turhaan liian mutkikkaita, ei tarvii kuin..."

        Rippelijännite vahingoittaa akkua. Se oli joko anodi tai katodi joka kärsii, en muista kumpi. Tästä syystä tavallinen, vanhanaikainen möhkälelaturi ei ole akulle hyvä. Näin kuulin henkilöltä, joka tietää näistä itseäni enemmän.


    • Hakkaan sähköä

      Hakkurieilla on yleensä hyvä hyötysuhde, mutta niilläkin on yleensä pieni lepovirrankulutus. Minulla on hakkurivirtalähde 12-15V 25A, tosin ei akkulaturikäyttöön, se hieman lämpenee myös tyhjäkäynnillä. Lämpeneminen on samaa luokkaa vanhanaikaisen muuntajallisen virtalähteen kanssa. Täydellä teholla hakkuri pesee hyötysuhteellaan muuntajalliset virtalähteet kirkkaasti, mutta täyttä tehoa tarvitsen lopultakin vähän, vain pari minuuttia-pari tuntia vuorokaudessa.

    • jkaaa

      Ja akkulatureissa on käytetty muuntajaa, jossa rautapalat, joilla saadaan ylivirralla jännite notkahtamaan. Ottavat lepotehoa melkoisesti ja lämpiävät. Kunnollinen perinteinen muuntaja ei paljoa lämpiä.

      Ja hakkureissa päästään tänäpänä helpolla 98% hyötysuhteeseen, ei ehkä tosin autolaturissa, mutta esim aurinkopaneelin MPPT-säätimessä. Oma kötöstyskin pääsi 97% hyötysuhteeseen, paneelin pukatessa 150W akulle meni 147 wattia lataukseen. Kiinanpoika ei paskoillaan samaan kykene :)

      • 100% epäilen

        Voipi ollakin joku magneettinen shuntti akkulaturissa, enpä ole tutkinut.
        Mutta oletko varma että legendaarisessa aurinkosysteemissäsi ei ole yhtään kiinalaista osaa?


    • niin tietysti

      Ei se latausvirta kyllä kymmeneen ampeeriin nouse, jollei lataa kaksinkertaisella ylijännitteellä. Ylilataus ei kuitenkaan kannata, koska akun elinikä laskee kumulatiivisesti.

    • tutkinut

      Hakkurissa lämpiää tuolla virralla eniten toisiotasasuunntauskomponentit. Vaikka diodit ovat nopeita scottky-tyyppisiä, on niiden jäähdytykseen kiinnitettävä erityistä huomiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      37
      9291
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      33
      3863
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      82
      2426
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      126
      2406
    5. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      39
      2134
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1935
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1600
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      32
      1411
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1038
    Aihe