Apua opelle!

Kiireinen ope

Kolmasluokkalaisille opetan Suomen maantietoa ja tulossa olisi Suomen ihmisiä käsittelevä jakso. Luokassamme kun on paljon maahanmuuttaja-oppilaita, ajattelin, että jokainen heistä voisi kirjoittaa tervehdyksen (hei, kiitos, ole hyvä) luokan seinälle, mutta umpisuomalaisillekin pitäisi saada joku kiva tekeminen.

Joten, voisitteko kieltä osaavina kertoa, miten sanotaan hei, kiitos ja ole hyvä? Kerrotko myös, mitä saamea tervehdys on ja miten tervehdys lausutaan? Kiva olisi myös (lausumisohjeineen) saameksi lause tai pari, jossa kerrot terveiset turkulaiseen kouluun Pohjois-Suomesta. Esim. lumitilanteesta, päivän pituudesta tai jotain muuta 9-vuotiaille kivaa kuultavaa. Ja tietysti suomennos perään, kun en kerran osaa itse kääntää ;). Kiitos!

5

2002

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beare mun

      Millähän saamenkielellä haluaisit nuo tiedot?
      Osoitteessa
      http://www.samediggi.fi/oktavuohta/ok8.htm
      olevan sivun alalaidassa on linkit sivuille, joissa on Suomessa puhuttavien saamen kielien (pohjois-, inarin- ja koltansaame) kirjaimet sekä esimerkkisanoja.

      Ääntämyskin on hieman ongelmallista... Ainakin pohjoissaamen kohdalla. Alue, jolla kieltä puhutaan on laaja ja murteita paljon, eikä ole olemassa mitään "yleiskieltä" kuten vaikkapa suomen kielessä.

      • Kiireinen ope

        Minulle kelpaa millaiset ääntämysohjeet tahansa, murteilla väliä, kunhan menee oikein. Eihän oppilaat toki huomaa, jos lausun väärin, mutta väärin lausuminen ei kuulu open hommiin.

        Noista tuo pohjois-saame näytti helpoimmalta lukea: vähiten erikoisia kirjaimia ja kirjainyhdistelmät tutuimpia suomalaiseen suuhun. Että jos pohjois-saameksi saisin jonkun kivan viestin luokalle, olisin kauhean kiitollinen. Ja olisi lapsille kiva yllätys.


      • ...eikös tuolla Beare mun -nimimerkin linkillä pääse alkuun... Muutamia lauseita pohjoissaameksi on siis tuolla:
        http://www.samediggi.fi/oktavuohta/ok81.htm

        ...ääntämisohjeet ynnä muut saapi joku saamea äidinkielenään puhuva yrittää selittää... Multa mennee edelleen saame ja savo vähän sekasin. :)


    • Áhkoš

      Alkuhätään:
      -sanan alussa olevat klusiilit b,g,d, äännetää kuten suomen p,g,d
      š=sh /shaahi, hattu c= chch, c=ts,

      Buore beaivvi = puere peaivvi = hyvää päivää
      Vastaus tähän Ipmel atti=i'pmel atti =jumala antakoon hyvän päivän, ' kuvaa tavujakoa

      Giitu = kijhtu = kiitos
      lea buorre= lea puerre = ole hyvä

      mu namma lea Áhkoš = muu naamma lea aahkosh = nimeni on Áhkoš

      Sávan buori bargomovtta Turku mánaide=saavan puori parkomoovtta turku maanaide= Toivotan työniloa Turun lapsille

      Onnea ja menestystä Teille!

      • Kiireinen ope

        Luokka pyysi kiittämään terveisistä. Ruokalassakin keittäjiltä pyydettiin kiitos pohjois-saameksi ;). Todellakin kiitos avustasi, saamelaisuus tuli lapsille konkreetimmaksi muutaman yksinkertaisen sanan avulla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3488
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3231
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2766
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2588
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2407
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      31
      1317
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1217
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1188
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      337
      1063
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      956
    Aihe