Labbiksen pentu ja suojaaminen kylmyydeltä

myyvauva

Hei!

Taloon on tulossa labbiksen 8 viikkonen pentu ja pakkaset alkaa kasvamaan, mitä mieltä olette kannattaako suojata pakkaselta ulkoilutuksen aikana takilla ja tossuilla tai jommalla kummalla?

4

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan hyvä heti alusta lähtien totuttaa pentu vaatetukseen, se auttaa sitten myös sisäsiisteyden opetuksessa kun pentu tarkenee ulkona paremmin.
      Ite olen kietaissut pennulle pehmeän villahuivin ympärille tällaisena vuodenaikana. Ihan hyvin on sitten myttynä pomppinut eteenpäin. Ja oli 4kk vanhana sisäsiisti, vaikka vähän välillä mietitytti miten saa pennun oppimaan ulos kylmään ja märkään räntäsateeseen

    • röt

      Pentu varmasti kasvaa melko nopeaa ja joutuisit olla kokoajan ostamassa sille uusia vaatteita. Laita kauluri vaikka kaulaan niin saat pahimmat lämmönluovuttajat piiloon. Pentua tosiaan voi palella ja sitä voi toki suojata mutta kyllä sekin säähän tottuu:)
      Jos huomaat tassujen väliin jäävän lunta niin kannatta hmmata sellainen voide joka estää lumen tarttumista varpaiden väliin.

    • koirakuiskaaja1

      Heippa!
      Pentu kannattaa totuttaa pukemiseen pienestä pitäen,jotta aikuisenakin se antaa pukea vaatetta päälleen.Varsinkin pennut ja vanhat koirat ovat rodusta riippuen kylmän arkoja.Labbiksellä on lyhyt karva joten kannattaa varsinkin kovimmilla pakkasilla suojata koiraa kylmyydeltä.Liian aikaisin koiraa ei kannata pukea jotta koiran oma kylmänsieto kyky vahvistuisi.Pennut kasvavat nopeasti joten kannattaa ostaa kerralla vähän reilumpi koko jotta puku mahtuisi sitten pidempäänkin.Suosittelen menemään esimerkiksi eläinkauppaan sovittamaan pennun kanssa jotain pukua jotta löytäisitte teidän koirallenne sopivan puvun.

    • joulupukki60

      Kun on oikein kylmä niin tossutkin hyvät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3212
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      336
      2863
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1810
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      54
      1610
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1396
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1382
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      439
      1293
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      106
      1276
    Aihe