Elikkä meidän koira pelkää ihan älyttömästi uudenvuodenraketteja. Koira on aivan paniikissa koko aattoillan. Ollaan aikaisempina vuosina viety lenkille hyvissä ajoin ja uuden vuoden päivänä aamu yöstä. Koira on kuitenkin hyvin levoton ja peloissaan... tärisee yms. Olen kuullut että ihan ihmisilläkin käytettävät rauhoittavat lääkkeet saattavat auttaa pahimpaan pelkoon ??? rauhoittavilla tarkoitan opamox lääkkeitä. Voiko koiralle tosiaan antaa kyseistä lääkettä? ja jos voi niin millä annostuksella??
Joskus koitimme niitä pistorasiaan laitettavia tuoksu juttuja mutta niistä ei ollut mitään apua, en nyt muista olivatko jotain feromoni hajuja tjtm....
Onko jotain muuta mitä voisi kokeilla??? radiot yms ovat pauhanneet mutta aina koira vaan kulee niidenkin yli paukutuksen...
uusivuosi lähestyy
4
473
Vastaukset
- Ell5
Käy eläinlääkärillä pyytämässä rauhoittavat lääkkeet. Meillä alprox.
- Pennulle siedätystä
Eläimille annettava alprox on tyystin samaa kamaa mitä annetaan ihmisillekin. Nähtävästi siitä syystä monet eläinlääkärit jakavat noita prokseja varsin nihkeästi. Ovathan ne suomeksi sanottuna huumausaineisiin verrattavaa tavaraa.
Ihmiset pääsivät vähemmällä, jos sitä pentua totutettaisiin paukkeeseen 10-15 viikon iässä. Muutama käynti ampumaradan lähistöllä/ ampumaradalla yleensä riittää. Kaksi edesmennyttä koiraani eivät uudenvuoden rähinöitä juuri noteeranneet. Tehtiin iltalenkit ihan normaalisti vaikka ympärillä paukkui ja rätisi. Pennulle siedätystä kirjoitti:
Eläimille annettava alprox on tyystin samaa kamaa mitä annetaan ihmisillekin. Nähtävästi siitä syystä monet eläinlääkärit jakavat noita prokseja varsin nihkeästi. Ovathan ne suomeksi sanottuna huumausaineisiin verrattavaa tavaraa.
Ihmiset pääsivät vähemmällä, jos sitä pentua totutettaisiin paukkeeseen 10-15 viikon iässä. Muutama käynti ampumaradan lähistöllä/ ampumaradalla yleensä riittää. Kaksi edesmennyttä koiraani eivät uudenvuoden rähinöitä juuri noteeranneet. Tehtiin iltalenkit ihan normaalisti vaikka ympärillä paukkui ja rätisi.Voi niitä aikuisia koiriakin siedätää; se on vaan sitten hiukan pidempi projekti.
Apteekista saa ilman reseptiä esim. Calmex:ia, sitäkin kannattaa kokeilla. Nuo radiot ja feromonihaihduttimet tukevat rauhoittumista. Yhdeltä kantilta: Koiran valmistelu kannattaa aloittaa päivää, pari aikaisemmin, käytetään normaalia enemmän lenkillä ja tehdään töitä koiran kanssa, jotta koira on muuten tyytyväinen, väsytetty ja kylläinen sitten aaton paukkeen alkaessa, Calmexia lisäksi.
- Toimii!
You tubesta vaan ilotulite videot pauhaamaan, niin koiralla on sitten tosi tilanteessa huomattavasti helpompaa. Sama keino toimii ukkosen suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213212Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3362863Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?541610- 1221396
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111382Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4391293- 1061276