Minkä ihmeen takia te kretut puhutte aina evokkiuskonnosta ja evokkiuskosta, jotka on teidän itse keksimiänne käsitteitä, hyvin pilkalliseen sävyyn? Ivaten vastapuolen kirjoittajia evouskovaisiksi ja ivaten evoluutioteorian hyväksymistä evouskonnoksi. Onko tarkoituksenne halventaa uskoa ja uskontoa? Puhutte siihen sävyyn, että juuri uskonto ja uskominen ovat halveksittavinta mitä maailmassa on. Ateistilta sen ymmärtäisi, jos puhuisi kretu-uskonnosta halveksien, mutta että juuri te halveksitte uskontoa... Hyvin kummallista.
Kenkku kysymys kretuille
10
74
Vastaukset
- Jotain Rotia
No katsos kun evouskonto sattuu olemaan typerin kaikista nykyuskonnoista, sillä kuka muu uskoo johonkinapina- menninkäisiin jotka synnyttivät, eli loivat ihmisen?
- o978i67uyhrtgrf
Rotia on tyhmä ja erittäin yksinkertainen olento. Voiko sinua typerämpää olla?
o978i67uyhrtgrf kirjoitti:
Rotia on tyhmä ja erittäin yksinkertainen olento. Voiko sinua typerämpää olla?
Ehkä ei, sillä kyseessähän on jyrbä taas yhdellä salanikillään.
Koska jyrbällä on aina vastaamattomia todistuspyyntöjä ja kysymyksiä tilillään, hän käyttää välillä näitä salasivunikkejä välttyäkseen vastauksilta joita hänellä ei ole.- huutis.
»No katsos kun evouskonto sattuu olemaan typerin kaikista nykyuskonnoista»
Voiko muuta odottaa kreationistien keksimältä uskonnolta?
Vaikka empä tiedä, kyllä se aika samalla viivalla on kreationismin kanssa, sillä ei todellakaan ole helppoa keksiä juurikaan sitä typerämpää uskoa.
xxxxx Minkä ihmeen takia te kretut puhutte aina evokkiuskonnosta ja evokkiuskosta, jotka on teidän itse keksimiänne käsitteitä, hyvin pilkalliseen sävyyn? Ivaten vastapuolen kirjoittajia evouskovaisiksi ja ivaten evoluutioteorian hyväksymistä evouskonnoksi. Onko tarkoituksenne halventaa uskoa ja uskontoa? xxxxx
Itse puhun evoluutioteoriasta uskontona, koska se perustuu uskonvaraisiin hypoteeseihin ja oletuksiin. Evolutionistit ovat pukeneet evoluutioteorian tieteen kaapuun saadakseen sille uskottavuutta. Haluan riisua tuon valhekaavun pois ja asettaa evoluutioteorian siihen asemaan, johon se todellisuudessa kuuluu eli uskonnon asemaan.
Se, onko usko halveksittavaa, riippuu uskon kohteesta. Jumalaan uskominen on mitä suurinta viisautta ja arvostettavaa ja nykyaikaa.- messeri
"Jumalaan uskominen on mitä suurinta viisautta ja arvostettavaa ja nykyaikaa"
Niin kuin kaikki hyvin tietävät, tilastot ovat pitkään kertoneet aivan toista.
http://eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/ Jos evoluutioteoria puettaisiin uskonnon kaapuun, se jopa saattaisi upota jopa Jaakobin kalloon.
- yhähämmästelevä mään
"Itse puhun evoluutioteoriasta uskontona, koska se perustuu uskonvaraisiin hypoteeseihin ja oletuksiin."
No mutta eihän se perustu. Siis uskonnollisen uskon varaisiin juttuihin. Jumala ja luominen perustuu niihin.
"Haluan riisua tuon valhekaavun pois ja asettaa evoluutioteorian siihen asemaan, johon se todellisuudessa kuuluu eli uskonnon asemaan."
Siis mielestäsi kuitenkin uskonnon asema on epämääräisen humpuukin asema, jolla ei ole luotettavia todisteita ja johon haluat nyt asettaa evoluutioteorian. Mutta eihän se voi onnistua, koska se on testattu tieteellinen teoria.
"Se, onko usko halveksittavaa, riippuu uskon kohteesta. Jumalaan uskominen on mitä suurinta viisautta ja arvostettavaa ja nykyaikaa."
Eihän se siitä voi riippua mihin se usko kohdistuu. Uskonnollinen usko on uskonnollista uskoa siitä riippumatta, mikä on sen kohde. Ja herkkäuskoinen uskominen on ainakin naurettavaa ja hölmöä, jos ei nyt ihan halveksittavaa sentään, riippumatta siitä mihin herkkäuskoisesti uskoo. "Haluan riisua tuon valhekaavun pois ja asettaa evoluutioteorian siihen asemaan, johon se todellisuudessa kuuluu eli uskonnon asemaan."
Haluat alistaa evoluutioteorian? Kuulostaa seksiltä. Ehkä haluat tehdä evoluutioteorialle saman mitä sodomalaiset Lootin vieraille?- pimeyden pimeys
" Haluan riisua tuon valhekaavun pois ja asettaa evoluutioteorian siihen asemaan, johon se todellisuudessa kuuluu eli uskonnon asemaan."
Millä kompetenssilla? Ethän sinä näköjään tajua evoluutioteoriasta edes periaatteita. Luuletko todella, että tieteellisiä teorioita kaadetaan uskonnollisella paatoksella?
"Jumalaan uskominen on mitä suurinta viisautta ja arvostettavaa ja nykyaikaa. "
Raamatun jumalaan uskominen on kaikkea muuta kuin nykyaikaa. Veisitkö omat lapsesi kaupungin portille kivitettäväksi, jos he uhmaisivat sinua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821846Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen1084272Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu853304Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv532214Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?2001901Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2901650Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1391614Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731571Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691519Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151413