Hei!
Olen suunnitellut mahdollisimman halpaa reissua Tukholmaan joulu-tammikuussa. Edullisin tapa kulkea sinne täältä Turusta ja takaisin lienee laiva. Majoittautuminen on osoittautunut hankalammaksi kysymykseksi, sillä koko Ruotsissa ei asu ainuttakaan sukulaista tai tuttavaani.
Leirintäalueet taitavat olla vaarallisia ja kylmiä tähän aikaan, joten suunnittelin matkailukotiin menemistä. Löysin sivulta http://web.tukholma.net/lue/tukholma/majoitus.asp paljon vaihtoehtoja, mutta hinnoista tuolla valitettavasti ei puhuta mitään.
Kaipaisin tietoa ja kokemuksia Tukholmassa majoittumisen halvoimmista järkevistä vaihtoehdoista. Kiitos!
Majoittuminen Tukholmassa
3
1206
Vastaukset
- Sakari
Lähellä keskustaa Skeppholmenilla on matala valkea rakennus, jossa toimii retkeilymaja. Huoneet ovat siistejä ja edullisia. Yövyin Chapmanin huoneissa viime kesänä ja olin tasoon tyytyväinen. Vanha kaupunki ja muut turistipaikat ovat lähellä. Yöpymisen hintaa en muista (5-10 e ?).Eikun sinne.
STF Skeppsholmen on totisesti hinta-laatusuhteeltaan ykköspaikka, mitä tulee Stockholmissa majailuun. Kansainvälisellä retkeilymajakortilla majoittuu jäsenhintaan 140-210 SEK majoitustilan koosta riippuen.
Vuodesta 1949 Skeppsholmenilla on ollut mahdollisuus majoittua maailman hienoimpaan ja omassa lajissaan originelleimpaan retkeilymajaan, täystakiloituun purjelaiva af Chapmaniin. Tämä vuonna 1888 Dunboyne-nimisenä Englannissa alunperin rahtilaivaksi rakennettu rakennettu alus palveli sittemmin ruotsalaisen "Segelgossar"-koulutusjärjestelmän rahtia kuljettavana koululaivana G.D.Kennedy-nimisenä ja lopuksi Ruotsin armeijan koululaivana nykyisellä nimellään.
Af Chapmanilla on kahden, neljän, kahdeksan ja kymmenen hengen majoitusskansseja. Muut varsinaiset retkeilymaja- ja ruokailupalvelut löytyvät Skeppsholmenin rantakasarmista. Majoitushinta niin laivassa kuin maissakin on vain murto-osa siitä, mitä maksaisi yöpyminen sillan toisella puolella olevassa hotelli Grandissa..
Kunnianarvoisa purjelaiva tullaan vuonna 2005 remontoimaan, eli huhtikuusta alkaen on Tukholmanmatkaajien hyvä asennoitua siihen, ettei merellistä yösijaa kaupungin sydämestä löydykään. Mutta aluksen markkina-arvo tuntien sen käyttötarkoitusta ei taatusti olla muuttamassa.
Kuvia ja infoa Skeppsholmenilta (sekä laivasta että maista) löytyy linkin www.svenskaturistforening.se kautta.
- verkkofan
Aftonbladet tutki kerran kaikki halvat majoitukset keski-Tukholmassa. Sivulla on kenttä, mistä aukeavat eri majapaikkojen tiedot.
http://www.aftonbladet.se/vss/resor/story/0,2789,492742,00.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa283324Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202272Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1301884Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus111303Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631147Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501032- 47984
- 55811
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33763- 67741