Majoittuminen Tukholmassa

Ainosan

Hei!

Olen suunnitellut mahdollisimman halpaa reissua Tukholmaan joulu-tammikuussa. Edullisin tapa kulkea sinne täältä Turusta ja takaisin lienee laiva. Majoittautuminen on osoittautunut hankalammaksi kysymykseksi, sillä koko Ruotsissa ei asu ainuttakaan sukulaista tai tuttavaani.

Leirintäalueet taitavat olla vaarallisia ja kylmiä tähän aikaan, joten suunnittelin matkailukotiin menemistä. Löysin sivulta http://web.tukholma.net/lue/tukholma/majoitus.asp paljon vaihtoehtoja, mutta hinnoista tuolla valitettavasti ei puhuta mitään.

Kaipaisin tietoa ja kokemuksia Tukholmassa majoittumisen halvoimmista järkevistä vaihtoehdoista. Kiitos!

3

1180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sakari

      Lähellä keskustaa Skeppholmenilla on matala valkea rakennus, jossa toimii retkeilymaja. Huoneet ovat siistejä ja edullisia. Yövyin Chapmanin huoneissa viime kesänä ja olin tasoon tyytyväinen. Vanha kaupunki ja muut turistipaikat ovat lähellä. Yöpymisen hintaa en muista (5-10 e ?).Eikun sinne.

      • STF Skeppsholmen on totisesti hinta-laatusuhteeltaan ykköspaikka, mitä tulee Stockholmissa majailuun. Kansainvälisellä retkeilymajakortilla majoittuu jäsenhintaan 140-210 SEK majoitustilan koosta riippuen.

        Vuodesta 1949 Skeppsholmenilla on ollut mahdollisuus majoittua maailman hienoimpaan ja omassa lajissaan originelleimpaan retkeilymajaan, täystakiloituun purjelaiva af Chapmaniin. Tämä vuonna 1888 Dunboyne-nimisenä Englannissa alunperin rahtilaivaksi rakennettu rakennettu alus palveli sittemmin ruotsalaisen "Segelgossar"-koulutusjärjestelmän rahtia kuljettavana koululaivana G.D.Kennedy-nimisenä ja lopuksi Ruotsin armeijan koululaivana nykyisellä nimellään.
        Af Chapmanilla on kahden, neljän, kahdeksan ja kymmenen hengen majoitusskansseja. Muut varsinaiset retkeilymaja- ja ruokailupalvelut löytyvät Skeppsholmenin rantakasarmista. Majoitushinta niin laivassa kuin maissakin on vain murto-osa siitä, mitä maksaisi yöpyminen sillan toisella puolella olevassa hotelli Grandissa..

        Kunnianarvoisa purjelaiva tullaan vuonna 2005 remontoimaan, eli huhtikuusta alkaen on Tukholmanmatkaajien hyvä asennoitua siihen, ettei merellistä yösijaa kaupungin sydämestä löydykään. Mutta aluksen markkina-arvo tuntien sen käyttötarkoitusta ei taatusti olla muuttamassa.

        Kuvia ja infoa Skeppsholmenilta (sekä laivasta että maista) löytyy linkin www.svenskaturistforening.se kautta.


    • verkkofan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      236
      8044
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5720
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4872
    4. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      156
      4322
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      89
      3774
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2081
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2065
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1889
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      46
      1789
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      39
      1737
    Aihe