Vesipisteiden sijoittelun vaikutus hintaan

remontoija

Pitäisi täydellisesti remontoida talo ja se tarkoittaa myös huonejärjestyksen ja sisäseinien siirtelyä. Minkäslainen kustannusvaikutus vesipisteiden sijainnilla oikeasti on? Monasti mainitaan, että noita kannattaa ryhmittää esimerkiksi siten, että khh on keittiön seinän takana, ja niin varmasti kannattaakin. Mutta millainen kustannussäästö siitä syntyy? Nyt näyttäisi siltä, että järkevimmässä uudessa pohjassa kaikki kolme vedenkäyttöpistettä on aivan eri puolilla: pitkulaisen talon päähän tulee khh ja suihku, keskelle keitiö ja erillinen vessa toiseen päähän. Tekninen tila sentään saadaan keittiön seinän taakse. Eli paljonko säästäisi jos selviäisi vetää vesi ja viemäsi vain kahteen paikkaan? Tilavassa rossipohjassa on sinänsä helppo vetää putkia.

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tärkeemmät ensin

      Tiloja ei kannata suunnitella vesipisteiden kustannusten mukaan. Tietysti kustannuseroa on, mutta se ei ole merkittävä.

    • Tee itse ja säästä

      Olen kans sitä mieltä että jos kerran kaikki vedetään kerralla uusiksi, ei tuon tason pipertämisellä ole merkitystä. Silloin tilanne on toinen jos tehdään pätkä kerrallaan.

      Iskette vaan ne vesipisteet mihin tarvitte, jälkikäteen alkaa muuten harmittaa. Putket ei paljon maksa, työ maksaa vähän jos tekijälle pitää palkka maksaa. Jos itse tekee niin säästyneellä rahalla voi sitten ostaa vaikka kaljaa.

    • 10+9

      Materiaalikustannukset on minimaaliset. Kaikkein vaikein asia tässä projektissa on saada putkimies paikalle sovittuna aikana.

    • Ihan vain kommentti, että tämä on hyvä:

      "keskelle keitiö ... Tekninen tila ...keittiön seinän taakse."

      Jos on lämminvesivaraaja keskellä taloa, niin siitä on yhtä pitkä matka talon päätyihin.

      Meillä tekninen talon toisessa päädyssä, jossa 300l varaaja saunan ja khh yhteydessä lyhyt keittiiöön.

      Talon toisessa päädyssä wc suihku, jossa oma 100l varajaa, ettei tule lämpimälle vedelle turhan pitkää matkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      736
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      707
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      692
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      583
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe