Älä ikinä anna keppejä

eroahdistus

Keppi voi olla ilmainen lelu, ja helposti löytyä maasta, mutta minulle se maksoi lähes tonnin, ja melkein koirani hengen. Älä IKINÄ anna koirallesi lelua mistä voi irrota MITÄÄN palasia! Omalla kohdalla iski laiskuus, kun innokas koira nyt löysi vihdoin jotain mieleistä pureskeltavaa, en jaksanut ottaa sitä pois, vaikka voikin irrota ikäviä palasia. Paha virhe. Ottakaa muiden virheistä opiksi, helppous tai halpuus ei ole tarpeeksi hyvä syy käydä läpi kaikkea sitä tuskaa mitä oman rakkaan lemmikin sairastamisesta tulee.

9

311

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koira löytää kepit

      Ei koiraa voi kokoajan vahtia äläpäs nyt revi sitä keppiä,oksaa sieltä jne..

      • Kyllä koiraa

        voi ja pitää vahtia koko ajan. Se on omistajan vastuu, kun koiran ottaa.


      • voi jestas
        Kyllä koiraa kirjoitti:

        voi ja pitää vahtia koko ajan. Se on omistajan vastuu, kun koiran ottaa.

        Kukaan ei voi koiraa koko aikaa vahtia, edes sisällä. Oletko ajatellut kun menet töihin, vessaan, kauppaan tms. koirasi voi sytyttää koko talon palamaan jos et ota hellan kaikkia kolmea sulaketta pois, koira voi syödä johdon joka on seinässä = kunnon tälli, koira voi syödä pöydän jalkaa ja tukehtua jne. Parempi tuollaisen hysteerikon olla ilman koiria, kissoja ja älä missään nimessä lapsia tee.

        ps.koirasi voi vetää itsensä hihnasta irti ja juosta scanian alle.


    • ei kalikkaa

      voi kyllä, ja kun pentuna ei opi keppien kanssa riehumaan, ei aikuisena asia kiinnosta. Lenkille voi varata mukaan turvallisen vetolelun tai heitettävän tavaran jotka koiruus ssaa turvallisin mielin kanniseklla

    • ahdistusero

      Saako udella mitä tapahtui? Nielaisiko palasen ja joutui vierasesineleikkaukseen vai menikö kepin pala jostain läpi?

    • maalaistolli

      Kun miettii kuinka monta koiraa leikkii kepeillä ja kuinka monta joutuu siitä pulaan, voi laskea ettei se riski nyt niin kamalan iso ole. Omat leikkii välillä myös kepeillä eikä ongelmia ole kellään koiralla tullut niistä (koiria ollut nykyiset yhteenlaskettuna vajaa 10).

    • 13+15

      Meillä on koirat leikkineet kepeillä ja kaikella muullakin, mitä ulkona löutävät eikä ole ollut mitään ongelmia. Ja leikkivät jatkossakin. Ei täällä maalla laiteta niitä metrin mittaisiin naruihin kiinni ja kuvitella, että se on parasta elämää koirille.

      Aloittajan viesti on samalla tasolla kuin Vantaan kaupunkin luistinjää-pelleily. Ei saa luitella kun jäällä voi liukastua. Eipä olisi ikinä uskonut. No saadaanpahan nekin lapset turvallisesti telkkarin ja tietokonepelien ääreen.

      • Samalla periaatteella pitäisi lopettaa autoilu,kun se on niin vaarallista. Säästyisi luonnonvaroja ja maailma pelastuu.

        Pahimpaan pureskelukauteen vein riiviöpennulle sisälle puolilahon kannonkappaleen; huonekalut säästyi, sotku oli ennätysmäinen ja koira tyytyväinen.


    • ei pelota

      Kerroppa nyt ens hätään, mistä löytää lelun mistä ei irrota mitään palasia ? Sellaisia ei ole vielä keksittykkään. Ja kyllä meidän koira saa ulkona leikkiä kepeillä ja kävyillä, miksen antaisi ? Voi se koira tukehtua luunpalaseenkin, eli enkä voi antaa luitakaan ? Entä minä, uskallanko syödä mitään kun siihenkin on moni kuollut ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      695
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      526
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      516
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      40
      455
    5. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      71
      447
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      24
      435
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      424
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe