Onko haju vaarallista

tavaroissa

Olen saanut paljon tavaroita talosta, jossa itse epäilen olevan jotain homehajua.
Haju talossa on outo ja en osaa sitä kuvailla tarkemmin, mutta sen huomaa aina kun menee kyläilemään.
Tavaroita on tullut lahjaksi kyeisestä asunnosta ja ne tuoksuvat aina samalta kyseiseltä hajulta oli kyseessä kangas tai kova materiaali. Voiko home kulkeutua omaan kotiin ja alkaa levitä?
Onko tuo haju itsestään vain hajua ja harmitonta vai onko siinä jo hometta ja voiko siis levitä, kun tuoksuu niin voimakkaasti. Olen yrittänyt etsiä netistä vastausta, mutta tähän asiaan en ole löytänyt varsinaista vastausta.

19

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suosittelisin hyvää putsausta!
      90C pesu/ehkä toinenkin(jos ei kestä roskiin)
      Osan kiinteemmistä olen saanu siedettäviksi etanol/muilla pesuaineilla.
      Yhden vaatekaapin hajut lähti vasta maalaamalla(tuo nyt jo hävitetty)

    • kiinnostaa myös

      Alkoi itseäkin kiinnostaa onko se haju vain hajua vai jo hometta.
      Eli jos tavara tuoksuu homeelle onko siinä välttämättä hometta lainkaan?!

      Kukas sen osaisi tietää.

      • homeonhome

        Jos esine on hometalosta niin todennäköisesti sen pinnalla on homeitiöitä - riippuu ihan esineestä onko siinä sitten hometta - esim. lasin pinnalla home ei voi kasvaa, mutta puu/kangas jne... voi alkaa kasvamaan hometta suotuisissa olosuhteissa.

        Itse en suostuisi vastaanottamaan tavaroita epäilyttävän hajuisesta taloudesta tai ainakin veisin ne ensin kuumaan saunaan - home kuolee yli 80 asteessa, mutta toksiinit jäävät jäljelle silti. Kaikista materiaaleista hajua ei saa pois edes puhdistamalla - esim. muoviset astiat.


    • 1+2

      Meitin ukon hajustama makkari on ainakin vaarallinen. Pyörryn joka kerta ja kunhan herään niin per..na tehnyt temput taas.

      Olisko siihen mitään lainkohtaa?

      • Haju torpeedo

        Tuohon vaivaan on ainaskii yksi apu. Asenna sille pilli. Se kun soi niin tiedät varoa, jos muutoin on niin matalat äänet, ettet huomaa, jos olet kauempana, kun se tulee.


    • Ookkonää

      Idiootti. Raksamies.

      • lappalaiselle

        Ookkonnää lappalaisjuntti Jumalan selän takaa Oulusta


    • hyvät puheet.

      Joillakin " emännillä " taloissa on niin mainiot puhelahjat että sivous on toissijainen asia. Joidenkin " emäntien " talot haisee sisältä ihan kanalalle.

    • Tuvan äijä

      Pahinta on kun ne itte haisee kalalalle !

      • puurokauha

        Ja siihen vielä niitten sängyssä nukkuvan koiran ulo. No, sama se kenen killuttimia ne rapsuttaa.


    • Aliisa A.

      Puhtaan hillun paju on miellyttävä ja tekee miehille vain tosi hyvää.

      • 3+23

        Pitää ajella sitte kurikkaan.


    • Aliisa A.

      Tulkaa vaan joukolla Kurikkahan, täältä sitä saa.

    • Sutta ja sontaa

      Onhan sekatyömiehillä jutut taasen. Siitä puhe mistä puute.

    • Aliisa A.

      En mutoon oo mikään sekatyömies vaan ihan komion taloon emäntä ja puuttehesta ei oo puhettakaan. Kun oma mies ei ehri tai jaksa niin naapureilta saan aina apua tarpeheen ja heti. Ei meinaan puuttehen takia oo tarvinnu omaa kylää piremmälle mennä.

    • 111 takinhäntä

      Kyllä soon niin, että naapurimaista tuloo tarjontaa sitä mukaa, kun puutetta ilimenöö.

      Ovat jopa houkuttelevampia, kuin suomalaiset telaketjufeministit.

      Kova yritys tehdä toiminta rikolliseksi miehille, kun naistarjonta on vain kaunistunut.

    • Sutta ja sekuntaa

      Sekatyömiesten ongelma. Viina ja naiset. Epäonnistuneet suhteet ja epäonnistuneet rakennukset. Naapurimaista tuloo kunnon rakennusmiehet.
      111 takinhäntä vilikasehan peiliin.

      • Ei homppeli

        Suomalaiset raksamiehet vielä harvoja joiden miehuus päässyt kasvamaan tilavissaa housuissa.

        Nämä nykyiset naiset ovat käyttäneet tiukkoja farkkuja jolloin surkastuminen on tosiasia. Ei se kiihota raskaan työpäivän jälkeen, kun saunassakäynnin jälkeen leväytetään ruskeita ruppureikä ja kaksin kappalei niin ettei tiedä kummasta tulee se eilinen päivällinen.

        Kunhan löytää sellaisen herkullisen "orvokin" omistajan niin tuntuu taivaalliselta. Monesti niitä kasvaa enää sivummalla jossa kirmanneet vapaana kukkahamonen päällä.

        Isoäänisiä nämä asutuskeskusten surkastuneen omistajat, he eivät ymmärrä, heillä sentään kaksi hoolia ja kumpaakin tarjotaan nättien stringien takaa.


    • Sutta tuloo

      Suomalaiset raksamiehet liian pienessä kypärässä vesisateella eivätkä tiedä miten toimia. Surkastuneet aivot. Surkeaa joukkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4290
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      116
      3313
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      121
      3297
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2744
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2544
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      19
      2191
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2016
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1964
    9. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      47
      1940
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1913
    Aihe