Aloittelijalta sellainen kysymys mitä tarkoittaa liikennöintisuositus esim. 5gt/kk ja olettamuksena liikenne 500000kb/kk onko nämä sama asia?
Liikennemäärät
4
321
Vastaukset
Lyhyesti sitä, että kuukaudessa suositellaan siirrettävksi dataa maksimissaan 5 gigatavua. Tuosta ei käy ilmi, koskeeko luku sisään- ja ulospäin olevan liikenteen summaa, vaiko vain toiseen suuntaan olevaa liikennettä.
500000 kilotavua (nipotus, tarkoitat kai lyhennettä kB) olisi noin 500 megatavua, eli puolisen gigatavua (GB).
Tuo olettamus kai perustuu johonkin mitattuun keskiarvoon, mitä verkossa yleensä siirretään käyttäjää kohti.- Piru
että saako jotenkin linkitettyä tavaraa dynaamisesti sinne sivuilleen skriptien ja vaikka tietokantojen avulla.
Nimittäin toiset voivat linkittää omille sivuilleen kuvia plus muuta roinaa ja osoitteeksi voikin laittaa sun sivujen linkit. Näin kuvat ovat ikään kuin heidän sivuillaan, mutta niiden lataaminen syö kaistaa SINULTA. - ---------
*500000 kilotavua (nipotus, tarkoitat kai lyhennettä kB) olisi noin 500 megatavua, eli puolisen gigatavua (GB)*
536 870 912 tavua olisi tasan puoli gigaa ;)
Gigahan on 2 potenssiin 30 siis 1 073 741 824 tavua ei 1 000 000 000 tavua kuten SI-Järjestelmän mukaan kuuluisi, koska tietokonemaailmassa käytetään binäärijärjestelmää, heh pitää nipottaa nipottajalle ;) --------- kirjoitti:
*500000 kilotavua (nipotus, tarkoitat kai lyhennettä kB) olisi noin 500 megatavua, eli puolisen gigatavua (GB)*
536 870 912 tavua olisi tasan puoli gigaa ;)
Gigahan on 2 potenssiin 30 siis 1 073 741 824 tavua ei 1 000 000 000 tavua kuten SI-Järjestelmän mukaan kuuluisi, koska tietokonemaailmassa käytetään binäärijärjestelmää, heh pitää nipottaa nipottajalle ;)Tiedetään, tiedetään.
Siksi käytinkin sanamuotoja "noin" ja "puolisen", jottei kysyjä mene entistä enemmän sekaisin mittayksiköiden takia.
Niin, ja sitten on vielä kovalevyvalmistajien ilmoittamat megat/gigat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353