Onko vuokranantajalla velvollisuutta säilyttää häädetyn tavaroita häätöpäivän jälkeen jokin tietty aika? Täällä ulosottomies ei vie vähäarvoista tavaraa minnekään. Sovittu ulosottomiehen kanssa viikko aikaa ottaa yhteyttä mitä tavaroillensa tekee. Mitäs sen viikon jälkeen sitten?
Häätöpäivän jälkeen tavaroiden säilytys asunnossa?
6
400
Vastaukset
- kiffa
Häätö on häätö, eli vuokranantajan velvollisuudet päättyvät siihen. Jos ei muuta niin kaatopaikka kutsuu.
- nähnyt
Ulkona jätekatoksen vieressä näkee silloin tällöin kokonaisia asunnon irtaimistoja vesisateessa, tuulessa ja tuiskussa pilaantumassa.
- aloittaja1
Mitäs jos vuokralainen vaatii osaa tavaroistaan häätöpäivän jälkeen?
Se on vähäh niinku voi voi. Sinulle on annettu häätö tiedoksi ja uo ei ota vastuuta toisen omaisuudesta. Miksi et hoida samantein irtaimistoa pois?
- aloittaja1
Olen itse siis vuokranantaja. Jostain olen lukenut kuukauden tavaroiden säilytysajasta?
Ohoh miten nyt noin väärin luin.. :)
Tutkiskelin Takuu-Säätiön sivuiltä häädöistä ja löytyi seuravanlainen sivu.
http://www.takuu-saatio.fi/tietoa_veloista/haato/koti-irtaimisto/
Ainakin olin itse näköjään väärässä uo:n suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671404
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563