Applen kannettavista paras?

Sussei

Olen ostamassa Applen kannettavaa seuraavilla spekseillä:

- käyttötarkoituksena netin selailu, netti-tv:n katsominen ja pitkähköjen tekstien tuottaminen Wordilla; tietokonepelejä en pelaa lainkaan

- käytän konetta pääasiassa vain kotona, mutten koskaan pöydän ääressä vaan sohvalla tai sängyssä jalkojen päällä, pistorasia ei aina ihan lähettyvillä

- haluan mahdollisimman helposti siirtää läppärille vanhan koneeni (MacBook 3,1) valokuvat ja muut tiedostot

- kone tulee olemaan käytössäni vuosia, eli sille ei saisi heti käydä samalla tavalla kuin nykyiselleni: ohjelmia ei saa enää päivitettyä näin vanhaan malliin

Olen käynyt vertailemassa läppäreitä Applen sivuilla ja havainnut, että hintahaitari on aika suuri mutta tietokoneista ymmärtämättömälle ei ihan avaudu, miksi. Esimerkiksi akun kesto näyttää olevan suorastaan käänteisessä suhteessa koneen hintaan.

Kysymykseni kuuluu: onko näillä käyttötarpeilla järkevintä ottaa halvin malli (13 tuuman MacBook Air) vai onko kalliimmissa malleissa (MacBook Pro, Retina-näytöt jne.) ominaisuuksia joiden vuoksi ei kannata nyt alkaa pihistellä?

(Ja ennen kuin kukaan ehdottaa, että osta joku muu kone kuin Applen: ei tyhmältä onnistu, yhden järjestelmän hallitsen ja se saa toistaiseksi riittää.)

17

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omien kirjoitustottumusteni perusteella, hintaa tällä kertaa huomioimatta, valitsisin tämän http://www.verkkokauppa.com/fi/product/12860/dvdgt/Apple-MacBook-Pro-15-Retina-256-Gt-SSD-kannettava-MGXA2 Itselleni tuo 13.3 -tuumainen näyttö on liian pieni pidempiä kirjoitusrupeamia ajatellen. Kallishan tuo on, mutta ainoa vaihtoehto, jossa yhdistyvät riittävä ruudun koko ja tarpeeksi suuri resoluutio, jotta tekstiä mahtuu enemmän ruudulle.

      Edellä kirjoitettu on oma näkemykseni siitä, mitä kirjoituskonelta tarvitsen. Tietysti jos käytät kirjoitustyössä ulkosta näyttöä, riittää kannettavalle pienempikin näyttö (esim. http://www.verkkokauppa.com/fi/product/25895/dtttx/Apple-MacBook-Air-13-128-Gt-SSD-8-Gt-kannettava ), kunhan sille ulkoiselle näytölle saadaan tuotettua riittävän suuri resoluutio, jotta tuota tekstiä on helppo tuottaa ja seurata ruudulla (ei jatkuvaa eestaas vieritystä. Ja ainakin KVG -menetelmällä hankittu tieto väittää, että MBA pystyisi ulkoisella näytöllä riittävän suureen resoluutioon.

      Hintaviahan nuo molemmat vaihtoehdot ovat ominaisuuksien puolesta näin "kuokka ja keppi" -ajoista Windowsia käyttäneen reliikin näkökulmasta katsottuna. No akkukesto noissa on kieltämättä hyvä, mutta muuten en vieläkään Ompuille lämpene:-) ja mitä tuohon akun kestoon tulee, raakkaisin pois nuo halvimmat MacBook Pro -mallit, joissa n "perinteinen" kovalevy. Näkyvät olevan hieman virtasyöpömpiä kuin nuo SSD -levyllä varustetut veljensä. Muuten on sinänsä sama, minkä valitse. 8-12 tuntia akun varassa on ihan rittävän hyvä aika.

      Tietysti enemmän kuinsuosittelen,, jos se vain suinkin on mahdollista, että käyt kokeilemassa liikkeessä eri vaihtoehtoja.

      • EiHyvääSunnuntai-iltaa

        Karu totuushan on että applen koneet on ylihintasia paskoja.

        Enkä perustele vaikka timekillerx kuinka haluaisi.


      • EiHyvääSunnuntai-iltaa kirjoitti:

        Karu totuushan on että applen koneet on ylihintasia paskoja.

        Enkä perustele vaikka timekillerx kuinka haluaisi.

        En mä edes halua kun olen pitkälti samaa mieltä ja tiedän ne perustelut itekin.


      • Linuxrulaa
        EiHyvääSunnuntai-iltaa kirjoitti:

        Karu totuushan on että applen koneet on ylihintasia paskoja.

        Enkä perustele vaikka timekillerx kuinka haluaisi.

        Sunnuntai. Perustele muillekkin, jos et tälle timekillerille halua. Miksi Applen koneet ovat ylihintaisia paskoja? Voiko muihin kuin Applen koneisiin laittaa sekä Applen, Windowsin, että linuxin käyttöjärjestelmän?


      • en köyhä, mutta...

        Ei v*ttu. Vähän vaille 2 tonnia surffi- ja kirjoituskoneesta. Ei pysty.


      • diiiiiiiiiiiiiiiiiii
        Linuxrulaa kirjoitti:

        Sunnuntai. Perustele muillekkin, jos et tälle timekillerille halua. Miksi Applen koneet ovat ylihintaisia paskoja? Voiko muihin kuin Applen koneisiin laittaa sekä Applen, Windowsin, että linuxin käyttöjärjestelmän?

        "Voiko muihin kuin Applen koneisiin laittaa sekä Applen, Windowsin, että linuxin käyttöjärjestelmän? "

        Tuolla pointilla on merkitystä vain todella pienelle vähemmistölle.


      • apinamies.
        Linuxrulaa kirjoitti:

        Sunnuntai. Perustele muillekkin, jos et tälle timekillerille halua. Miksi Applen koneet ovat ylihintaisia paskoja? Voiko muihin kuin Applen koneisiin laittaa sekä Applen, Windowsin, että linuxin käyttöjärjestelmän?

        Sitä kannattaa kysäistä applelta miksi ne on ylihintaisia, se että on varaa ostaa sellainen ei tarkoita että applen laitteet ei olisi ylihintaisia.


      • järkeilijä.
        apinamies. kirjoitti:

        Sitä kannattaa kysäistä applelta miksi ne on ylihintaisia, se että on varaa ostaa sellainen ei tarkoita että applen laitteet ei olisi ylihintaisia.

        jos yhtä hyvän saa paljon halvemmalla, niin eikös silloin kalliimpi ole ylihintainen.
        Olen kateellinen Applen hyvälle bisnekselle.


      • järkeilijä. kirjoitti:

        jos yhtä hyvän saa paljon halvemmalla, niin eikös silloin kalliimpi ole ylihintainen.
        Olen kateellinen Applen hyvälle bisnekselle.

        Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa kuuluu sanonta.


      • appleonvuodenturhake
        kannyman kirjoitti:

        Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa kuuluu sanonta.

        Niinhän se kuuluu eli applen omistajat ovat siis tyhmiä.


      • velkavanki.
        appleonvuodenturhake kirjoitti:

        Niinhän se kuuluu eli applen omistajat ovat siis tyhmiä.

        joillakin on ylimääräistä rahaa. Ostaahan jotkut kaliitta autojakin, vaikka 10-osan hinnalla saisi kaikin puolin paremman. merkistä maksetaan. ei se tunnu viisaalta, mutta raha on käyttämistä varten.


      • velkavanki. kirjoitti:

        joillakin on ylimääräistä rahaa. Ostaahan jotkut kaliitta autojakin, vaikka 10-osan hinnalla saisi kaikin puolin paremman. merkistä maksetaan. ei se tunnu viisaalta, mutta raha on käyttämistä varten.

        Samalla hinnalla saa paremman Windows koneen. Miksi siis tyytyä Applen suljettuun ekosysteemiin.


    • Airtime

      Noilla käyttötarpeilla ilmanmuuta Mac Book Air. Hintaerolla Pro:n kanssa hommaat TimeMachinen, tallennustilasta ei ole sitten puutetta.

    • Alkuperäinen kysyjä

      Kiitos Raytheon ja Airtime kommenteistanne. Liioittelin ehkä tekstintuotantoani, luulen että 13 tuuman näyttö on mun tarpeisiini ihan riittävä.

      Raytheon, voitko avata vielä tätä kommenttiasi: "mitä tuohon akun kestoon tulee, raakkaisin pois nuo halvimmat MacBook Pro -mallit, joissa n "perinteinen" kovalevy. Näkyvät olevan hieman virtasyöpömpiä kuin nuo SSD -levyllä varustetut veljensä." Mitä tuo SSD-levy tarkoittaa, onko sekin kuitenkin sisäinen eikä ulkoinen kovalevy?

      TimeMachine taas on ulkoinen kovalevy, vai..?

      • SSD on sisäinen jovalevy, jossa ei ole liikkuvia osia toisin kuin noissa "perinteisissä" levyssä. Time Machine on varmuuskopiointitoiminto (ohjelmisto). Tuossa lisää aiheesta: http://support.apple.com/fi-fi/HT1427


    • 1stMacFinn

      Tuohon suunnittelemaasi käyttöön riittää oikein hyvin MacBook Air. Ruudun koko ei ole ongelma, isäni on kirjoittanut 13-tuumaisella MacBookilla lukemattomia tunteja ja julkaissut useita kirjoja.

      Eikä näitä hinnasta valittavia kannata ottaa todesta. Kunhan rutisevat, liekö niin, ettei heillä ole varaa maksaa yli 500 € koneesta... MacBook Airista saa sen 500 vielä liki neljän vuoden vanhana. Eikä muut koneet vieläkään tarjoa 12 tunnin käyttöaikoja tai samantasoista ohjauslevyä.

      Tää hintakeskustelu on jatkuvaa ja silti Apple on suunnilleen ainoa valmistaja jonka myynti kasvaa koko ajan.

      Hieman samaa kuin keittiöremppaa tehdessä valitsimme kivitason, vaikka se oli selvästi kallein vaihtoehto. Mutta päivääkään emme ole katuneet, nytkin vielä 10 vuotta rempasta on kuin uusi.

      Tuossa vähän mietittävää näille kalleudesta valittaville:
      http://tekniikanmaailma.fi/testi-kaytetty-macbook-air-2010/

    • Alkuperäinen kysyjä

      Ostin Raytheonin suositteleman 13-tuumaisen MacBook Airin ja lisäksi TimeCapsulen. Suosituksista oli suuri apu, myyjiä ei näkynyt mailla halmeilla eli itse piti tuotteet poimia hyllystä. Kiitän!

      Niille, jotka olivat huolissaan siitä että joudun Applen riiston kohteeksi: itse miellän rahankäytön niin, että en vertaa tuotteen hintaa niinkään siihen mitä samantyyppinen tuote maksaa jollain toisella firmalla kuin siihen, mikä on saamani hyöty suhteessa kustannuksiin. Kone maksoi vajaan neljäsosan kuukausipalkastani, mikä toki absoluuttisena määränä on suuri summa. Mutta jos suhteutan sen saamaani hyötyyn: käytän konetta noin 1- 5 tuntia päivässä noin 365 päivänä vuodessa noin 5 - 7 vuoden ajan. Käyttötuntia kohden summa jää varsin pieneksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      211
      12000
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8238
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6398
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4543
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      123
      3998
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      58
      2059
    Aihe