Ja sen verran vielä... Suurimmalla osalla, minä mukaan lukien ei ole datanomin tai tietoliikke-asiantuntijan koulutusta ja näin ollen olemme aivan eksyksissä mitä nyt pitäisi tehdä. Media peloittelee meitä "disinformaatiollaan" ja kehoittaa vaihtamaan selainta. Monelle tietokoneen sähköpostin lähettäminen on jo saavutus taidoille, saati selainasetusten muuttaminen. Näin ollen ne jää tekemättä. Epäluulo koko verkkoa kohtaan lisääntyy, mikä toisaalta on erittäin tervettä. Pitäisi ehkä miettiä mitä materiaalia verkon kautta lähettää ja onko kaikki palveluntarjoajat ns. "turvallisia". Tuskin "urkkijatahoja" kiinnostaa mitä tavallinen "Matti Meikäläinen" sähköpostissaan lähettää tai kuinka usein ja paljonko verkkopankissa laskujaan maksaa. Muut joiden tulisi olla varuillaan ovat tämän ongelman selvittäneet jo aikoja sitten.
Internet on kaatumassa - Kauan eläköön internet!
Ja taas kansaa viedään.
5
1070
Vastaukset
- huutava ääni korvessa
Menköön mun puolesta koko sontaluukku nurin, ihan joutaa mennä jouvannin puolesta. Mikkisoftaputiikki kaatuu siinä sivussa mikä voitaneen laskea etuihin ja kaikenmaailman pornon imutus ja warettaminen alkaa töksähtelemään niin että finninaamasella nörttipojalta menee Cokis väärään kurkkuun.
Maailman loppu on siis nyt ajoitettu vuoteen 2006?- Mikko>
Tiedätkös sitä että Linux ja Mac ovat menettäneet käyttäjiä samassa ajassa Windows lisännyt räjähdysmäisesti.
- huutava ääni korvessa
Mikko> kirjoitti:
Tiedätkös sitä että Linux ja Mac ovat menettäneet käyttäjiä samassa ajassa Windows lisännyt räjähdysmäisesti.
Ne on noi monopoliotteet ja jyrääminen markkinoilla. Kenties heillä on "miehet" olemassa hankalia tyyppejä varten.
Mikko> kirjoitti:
Tiedätkös sitä että Linux ja Mac ovat menettäneet käyttäjiä samassa ajassa Windows lisännyt räjähdysmäisesti.
Lähdeviite, kiitos.
- Satu
Jonkinlainen tietokoneen ajokortti olisi paikallaan kaikille. Itse olen jonkin verran touhuillut tietokoneiden kanssa työssäni, erittäin hyvin suojatussa lähiverkossa ja hyvän atk-henkilöstön avustuksella. Oman tietokoneen ja laajakaistan hankkiminen pitkästä aikaa avasi silmät sille kuinka vähän todellisuudessa tiedän. Pahiten iski se, että vaikka yritän suojata tietokonettani, saattaa aina löytyä joku aukko. Ainoa täysin turvallinen käyttötapa - modeemin piuha pois seinästä - estää koko netin käytön vaikka sen vuoksi kai useimmat nykyään koneen hankkivat.
Hmm, kohta tuleva datasähkö varmaan mahdollistaa senkin, että ilman nettiyhteyttä olevaan koneeseen kohdistuu hyökkäys virtajohdon kautta!?! ;-)
Selaimen vaihdoin nyt ja se oli kyllä hyvä ratkaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794954- 794829
- 1324238
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan83018- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830