Haava sarveiskarvossa

samojedinkoira

Hei, 6 vuotias samojedimme alkoi aristella silmää. Silmä myös rähmi jonkun verran ja oli punainen. Hoidin sitä pari päivää puhdistamalla keitetyllä vedellä mutta ei ollut apua. Eläinlääkäri totesi että sarveiskarvossa on pieni haava ja määräsi kahdet silmätipat. Nyt on viikko mennyt ja silmä ei ole parantunut. Välilä silmästä ei huomaa että se on edes kipeä ja välillä se on ihan kiinni ja koira hankaa sitä.

Kuinka kauan parantuminen kestää? eläinlääkäri sanoi että menee viikossa ohi mutta onko teillä kokemuksia asiasta ?

tiedosta kiitollinen sammarin omistaja

6

9505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilpo

      meillä samanlainen koira ja samanlainen ongelma muutama vuosi sitten, koiran ollessa 7v. Oma eläinlääkärimme lähetti silmiin erikoistuneelle eläinlääkärille ja siellä sitten kävimmekin koko talven parin viikon välein, kunnes tilanne korjaantui. Erilaisia tippoja, erilaista haudetta, jatkuvaa putsaamista kesti todella kolmisen kuukautta. Ja kustannukset olivat sen mukaisia. Mutta sen jälkeen ei ole ollut koiran silmissä mitään ongelmia. Yritä jaksaa hoitaa, ja käytä lääkärillä tarvittaessa. Oma koirani ainakin antoi laittaa silmiin tippoja suosiolla, ilmeisesti huomasi niiden auttavan (mutta "merirosvo"-lapun laittaminen oli täysin mahdotonta...). Toivottavasti pääset yhtä helpolla, koiran silmien hoitaminen voi olla todella hankalaakin.

    • kokomusta on

      meillä puhkesi sarveiskalvo vuosi sitten.
      Eläinlääkäri antoi kolmeksi päiväksi tippoja ja jos tipat ei auta (ei auttanu) niin nopeasti lääkäriin. Koiraltamme leikattiin/rapsutettiin "kuollut" sarveiskalvo pois silmästä ja vilkkuluomet ommeltiin yhteen jotta silmä saisi parantua rauhassa! tikit otettiin pois viikonpäästä. Kannattaisi viedä heti lääkäriin, koska sarveiskalvo voi revetä suuremmalta alalta silmästä ja koiran näkö saattaa huonontua. Koirallemme jäi arvet silmään vaikka hoito oli nopeaa.

    • Pienen terrierin sarveiskalvolla haavauma, jota lääkitty tipoilla ja voiteella. Haavan päälle kasvanut harmaata arpikudosta, näyttää siltä, että haava ei parane viikkojen lääkityksestä huolimatta. Nyt tipat ja voide on ryyditetty kortisonin kaltaisella lääkkeellä. Arpikudosta edelleen. Onko meillä toivoa terveestä silmästä?

    • Anonyymi

      Annoitko keitetyn veden jäähtyä ennenkuin kaadoit sitä koiran silmään?

      Voin muuten kertoa että hanavesi on täysin puhdasta, se lähinnä likaantuu jos keittelet sitä jollain paskaisella kattilalla

      • Anonyymi

        Hanavesi ei ole steriiliä vaikka kyllin puhdasta juotavaksi onkin.


    • Anonyymi

      Hei, voisin tähän kertoa oman koirani tapauksesta. Kävimme ensin tavallisella eläinlääkärillä, jonka diagnoosi oli että ehkä kissa on raapaissut (kerroin että minulla on myös kissoja), ja saimme silmätippoja joita ei oikein koiralle pystynyt laittamaan, ell ei älynnyt antaa koiralle kipulääkettä ja silmä oli tosiaan kipeä. Seuraavaksi menimme erikoislääkärille ja tämä totesi että koiran silmää hankaa tupsu ylimääräisiä ripsiä ja että tämä vaatii leikkauksen. Pyysin häntä leikkaamaan saman tien ja siitä lähti koiran toipuminen, eli ensimmäinen lääkäri ei ollut tullut ajatelleeksi vaivan syytä ja katsoneeksi tarpeeksi tarkkaan. Oli kallis tämä ensimmäinen lääkärikäynti ja leikkaus tietenkin vielä kallimpi, mutta se oli hintansa arvoinen, silmä tuli kuntoon. Tästä ensimmäisestä lääkäristä joka vielä kyseenalaisti minun kykyjä käsitellä koiraani, jäi kyllä ikävä maku.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe