Olen kuntoutustuella eli määräaikaisella työkyvyttömyyseläkkeellä. Miten voin todistaa tämän esim. paikoissa, joissa eläkeläiset saavat alennusta? Voinko saada Kelalta kortin, jota näyttämällä pääsen halvemmalla vaikkapa konserttiin?
Vastaukset 4
- vaikeaaon
Onkohan määräaikaisella työkyvyttömyyseläkkeellä oleva oikeutettu eläkeläisetuihin? Luulenpa, että ei ole. Tarkoitus kai on kuntoutua vielä työkykyiseksi.
Itse sain työeläkekortin päästessäni iän puolesta eläkkeelle. Mutta sinä et ole työeläkkeellä, vaan työkyvyttömyyseläkkeellä määräaikaisesti, siis tilapäisesti. Noin nuoresta, jos suinkin mahdollista, tehdään työkykyinen.
Siis kuntoutustuella oleva ei varsinaisesti ole eläkeläinen, joten et voi todistaa olevasi eläkeläinen.- eläkepoju
Niin no näinhän minä ajattelinkin. Mietin vaan, että pitääkö mun maksaa joka paikassa hinta kohdasta aikuinen, kun en tällä hetkellä ole opiskelijakaan... Toisaalta opiskelijakortissa on tarra jäljellä vielä tämän kevätlukukauden ajan. Sillä menen, kun olen kuitenkin maksanut oppilaskunnan jäsenmaksun.
Ja todellakin aion kuntoutua työkykyiseksi. Lääkitys tuntuu olevan kohdillaan ja terapia etenee. Ehkä se tästä, vaikka välillä ihmettelen, että olen edelleen hengissä kaiken kokemani jälkeen.
Mutta kiitos asiallisesta vastauksesta :) Hyvää kevään jatkoa kaikille. Yritetään selvitä! Aiemmin oli käytössä määräaikainen eläke. Vuosia sitten se muutettiin kuntoutustueksi. Kuntoutustuki on siis sama kuin määräaikainen eläke, joten eläkeläisen etuudet pitäisi saada. Käypä Kelassa kysymässä voitko saada esim. Kela korttiin asiasta maininnan.
Lue: http://www.kela.fi/tyokyky-heikentynyt_kuntoutustuki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721532
- 1151098
Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.15954Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen37895- 78811
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,34782En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56771Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki54755Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle25739- 70701