Olen 21-v ja eläkkeellä - miten todistan?

eläkepoju

Olen kuntoutustuella eli määräaikaisella työkyvyttömyyseläkkeellä. Miten voin todistaa tämän esim. paikoissa, joissa eläkeläiset saavat alennusta? Voinko saada Kelalta kortin, jota näyttämällä pääsen halvemmalla vaikkapa konserttiin?

4

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeaaon

      Onkohan määräaikaisella työkyvyttömyyseläkkeellä oleva oikeutettu eläkeläisetuihin? Luulenpa, että ei ole. Tarkoitus kai on kuntoutua vielä työkykyiseksi.

      Itse sain työeläkekortin päästessäni iän puolesta eläkkeelle. Mutta sinä et ole työeläkkeellä, vaan työkyvyttömyyseläkkeellä määräaikaisesti, siis tilapäisesti. Noin nuoresta, jos suinkin mahdollista, tehdään työkykyinen.

      Siis kuntoutustuella oleva ei varsinaisesti ole eläkeläinen, joten et voi todistaa olevasi eläkeläinen.

      • eläkepoju

        Niin no näinhän minä ajattelinkin. Mietin vaan, että pitääkö mun maksaa joka paikassa hinta kohdasta aikuinen, kun en tällä hetkellä ole opiskelijakaan... Toisaalta opiskelijakortissa on tarra jäljellä vielä tämän kevätlukukauden ajan. Sillä menen, kun olen kuitenkin maksanut oppilaskunnan jäsenmaksun.

        Ja todellakin aion kuntoutua työkykyiseksi. Lääkitys tuntuu olevan kohdillaan ja terapia etenee. Ehkä se tästä, vaikka välillä ihmettelen, että olen edelleen hengissä kaiken kokemani jälkeen.

        Mutta kiitos asiallisesta vastauksesta :) Hyvää kevään jatkoa kaikille. Yritetään selvitä!


      • Aiemmin oli käytössä määräaikainen eläke. Vuosia sitten se muutettiin kuntoutustueksi. Kuntoutustuki on siis sama kuin määräaikainen eläke, joten eläkeläisen etuudet pitäisi saada. Käypä Kelassa kysymässä voitko saada esim. Kela korttiin asiasta maininnan.

        Lue: http://www.kela.fi/tyokyky-heikentynyt_kuntoutustuki


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      78
      5597
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      642
      3668
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      100
      3015
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      303
      2835
    5. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      125
      1912
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      661
      1785
    7. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      14
      1531
    8. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      487
      1463
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      24
      1441
    10. Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?

      Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .
      Kotimaiset julkkisjuorut
      218
      1101
    Aihe