Metsäliiton maksama osuuskorko

Tietämätön

Missä lomakkeessa ja kohdassa ilmoitetaan Metsäliitto Osuuskunnan vuosittain maksama osuuskorko? 2C vai esitäytetty?

6

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei "tietämätön" ja kiitos kysymyksestäsi!

      Metsäliiton osuuskunnan korot tulee henkilökohtaiselle esitäytetylle veroilmoitukselle ja tieto tulee suoraan Metsäliitolta.

      Ystävällisin terveisin
      Jenna
      Verotiimistä

    • tuntityö

      Ai jaa. Mä olen merkinnyt kohtaan 6 Muut po-tuloksi luettavat /6.2/620. Teinkö väärin.

      • OsPoKorko

        Kuten Jenna Verotiimistä jo totesi, Metsäliiton maksamat osuuspääoman korot tulevat suoraan verotustietoihisi. Verovuonna 2014 ne ovat olleet verovapaita 1500 euroon asti ja ylimenevältä osuudelta 70 prosenttisesti verollisia.
        Näin ollen todennäköistä kohdallasi on, että nuo ospo-korot ovat kahteen kertaan huomioituina verotuksessasi, jolloin kannattaa tehdä oikaisuvaatimus metsätalouden verotukseen


    • Hei ”tuntityö” ja kiitos kysymyksestäsi.

      Ja kiitos ”OsPoKorko” hyvästä vastauksestasi. Eli osuuspääoman korot tulevat suoraan Metsäliitolta. Voit siis korjata vuoden 2014 2C-lomakkeen tietoja poistamalla osuuspääoman korot. Pienen asiavirheen kuitenkin korjaisin, eli toisin kuin ”OsPoKorko” ohjeisti, voidaan muutos 2014 vuoden verotukseen tehdä korjauksella, ei oikaisuvaatimuksella. Verotuspäätöksen antamisen jälkeen käytetään oikaisuvaatimusta.

      Mikäli epäilet ilmoittaneesi korot myös aikaisempina vuosina 2C-lomakkeella, voit tarkistaa asian sinulle postitetuista kyseisten vuosien veroselvityksistä. Mikäli osuuspääoman korot on verotettu jonain vuotena kahteen kertaan, voit tehdä kyseisiltä vuosilta oikaisuvaatimuksen. Tässä voit saada lisäohjausta palkan- ja eläkkeensaajien palvelunumerosta 020 697 002.

      Osuuspääoman korot ovat vielä vuonna 2014 verovapaita 1500 euroon saakka. Mikäli korkotuloja on enemmän, on ylimenevästä osasta veronalaista 70 %. Veronalaisen osan laskee Verohallinto saatujen vuosi-ilmoitustietojen ja asiakkaan antamien tietojen mukaan.


      Ystävällisin terveisin
      Tea Verotiimistä

    • 12787

      Metsäliiton osuuskorko pitäisi löytyä esitäytetyn veroilmoituksen erittelyosasta kohdasta 5.3 Osuuspääoman korot. Jos ei sieltä löydy niin ilmoittakaa se ohjeen mukaan. Omasta lomakkeestani se löytyi tänä vuonna ensimmäistä kertaa esitäytettynä. Aikaisemmin olen joutunut aina sen itse sinne lisäämään...

    • Hei ” 12787” ja kiitos kommentistasi!

      Juuri näin, eli jos tätä tietoa ei löydy esitäytetyltä veroilmoitukselta, niin se pitää lisätä sinne. Mikäli tieto löytyy erittelyosalta, niin silloin asia on kunnossa.

      Keväisin terveisin,
      Harri Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      187
      6698
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      35
      2403
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2139
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1413
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      118
      1393
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      30
      1035
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      13
      936
    Aihe