Eli mulla on vanha levari omalla vahvistimella ja jossa on vain kuulokelähtö eli ei linjalähtöä lainkaan ja siitä pitäisi sitten äänittää tietokoneelle. Siitä levarista löytyy kyllä kaikki mahdolliset äänen säädöt.
Miten kannattaa säätää levarini bass ja treble (bassot ja diskantit) niin että ne vastaisi oikeasta linjalähdöstä lähtevää signaalia (jos laitteessa sellainen olisi)? Eli pitäisikö laittaa täysille molemmat (bassot ja diskantit), vai keskiasentoon? Tuskin ainakaan kannattaa laittaa ihan nollille (eli ihan vasempaan ääriasentoon) kuitenkaan vai mitä?
Toivottavasti joku nyt tajusi mitä ajan takaa. Niin ja sori kun tämä on tavallaan väärällä palstalla mutta oikeampaakaan ei varmasti löydy.
Äänittäminen levarin kuulokelähdöstä
äänittäjä1
5
163
Vastaukset
- luulosreija
tosta ei tuu mitään. turha yrittää. ihan puuroa se on.
tarttis RIAA korjaimen .- äänittäjä1
Ei tarvitse RIAA-korjainta koska levarissa on sellainen itsessään! Eli RIAA-korjaus on hoidettu jo ennen kuulokelähtöä.
- äänittäjä1
Tähän ei saane mitään asiallista vastausta? Vai eikö kukaan tiedä muka?
Ne äänen säädöt tietysti keskiasentoon. Silloin ääni on suurinpiirtein alkuperäinen. Voi kylläkin tulla ylimääräistä hurinaa. Kuuloke liitäntä ei vastaa linjaliitäntää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh922205Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1541820- 1731343
- 233826
- 65764
- 62749
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10741Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49597
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591