Millaisella juoksutekniikalla saisin parannettua hapenottokykyä parhaiten?
En osaa etsiä tieto muualta joten älkää vaivautua ehdottomaan muualta etsimistä.
Hapenottokyky ja sen parantaminen
12
1175
Vastaukset
- erilaisia
Ehdotan vaihtelevia juoksulenkkejä. Pitkiä peruskuntolenkkejä pitää olla joissa hengästytään muttei mahdottomasti, toisina päivinä sitten puolestaan intervallitreeniä jossa juostaan vuorotellen välillä kovaa niin että hengästytään kunnolla ja välillä juostaan hiljaa jolloin palaudutaan. Välissä pitää sitten myös olla lepopäiviä juoksusta.
- mindforce
Se paranee pikkuhiljaa kun kunto paranee. Mutta sää voit myös vaan hengittää nopeammin niin sillon saat enemmän happea.
- runnerx
Kysy täältä, saat asiallisia vastauksia: www.juoksufoorumi.fi/vb/forum.php
Ei vaadi rekisteröitymistä. - eivoinopeuttaa
Kärsivällisesti harjoittelemalla ja vaatii aikaa.
- raw
HIIT!
- Kestävyysjuoksija
Ensimmäisen komentoijan ohje on hyvä ja oikeanlainen hapenottokykyä parantava,perustuu osaltaan huippuvalmentaja Sinkkosen oppeihin ensin hankitaan hyvä pohjakunto vaihtelevan pituisilla lenkeillä ja sitten intervallitreeninillä paranetaan sekä hapenottokyky että vauhtikestävyyttä sekä kirikykyä.Muut tässä olevat ohjeet voi sivuutta.tyhjänpäiväisinä
- määvaan
Tässähän oli samaa aihetta kuin itseä askarruttaa. Sain pt:ltä ohjeen kunnon verryttely, intervallit 4x3min syke 160 ja yli. Eli hapenottokykä parantamaan, oli juuri tehdyssä kuntotestissä MET reilu 10 joten vielä vois parantaa. Lihaskunto oli hyvä. Maks syke oli 174.
Mutta en jaksa, jalat tilttaa jo minuutin kahden kohdalla enkä saa sykettä kuin 150 paikkeille. Onko vika liian vähäisessä lihashuollossa, palautumisessa, missä? Paraneeko hapenottokyky lyhyemmillä intervalleilla esim 1min ja 2min palautus? Vai unohtaako sykkeet kokonaan ja tekee vaan tuntemusten mukaan, 3min niin kovaa kuin jaksaa ja palauttelua 3-4min?
Olen joskus rekkautunut tuonne juoksufoorumille ja viestejäni ei koskaan julkaistu.- kilometrejä
Jos jalat tilttaa, et varmaan ole tarpeeksi tottunut juoksemaan vielä. Juokse enemmän pitkiä peruskuntolenkkejä, ei ne pelkät intervallitreenit riitä. Jalkojen lihasvoimaakin kannattaa välillä myös treenata lisäksi.
- määvaan
kilometrejä kirjoitti:
Jos jalat tilttaa, et varmaan ole tarpeeksi tottunut juoksemaan vielä. Juokse enemmän pitkiä peruskuntolenkkejä, ei ne pelkät intervallitreenit riitä. Jalkojen lihasvoimaakin kannattaa välillä myös treenata lisäksi.
Olikohan tuo Ptn neuvo sitten vähän mulle sopimaton? Ei se kyllä kysyny juoksenko ollenkaan. Vaihtoehtona on kyllä kuntopyörä mutta mulla ei sitä ole ja salilla en käy. Kotona teen kahvakuulaa ja kehonpainotreeniä n.3krt vk, aerobinen ollu reipas kävely 110-120 sykkeillä, juoksua tosi vähän.
Lihaskunto oli hyvä/erinomainen, sen perusteellako pt ajatteli suoriudun tosta intervallista? Ei kehottanu muuten juoksemaan kyse oli vain hapenottokyvyn parantamisesta jollain tapaa. (juoksu/kuntopyörä) - juoksua
määvaan kirjoitti:
Olikohan tuo Ptn neuvo sitten vähän mulle sopimaton? Ei se kyllä kysyny juoksenko ollenkaan. Vaihtoehtona on kyllä kuntopyörä mutta mulla ei sitä ole ja salilla en käy. Kotona teen kahvakuulaa ja kehonpainotreeniä n.3krt vk, aerobinen ollu reipas kävely 110-120 sykkeillä, juoksua tosi vähän.
Lihaskunto oli hyvä/erinomainen, sen perusteellako pt ajatteli suoriudun tosta intervallista? Ei kehottanu muuten juoksemaan kyse oli vain hapenottokyvyn parantamisesta jollain tapaa. (juoksu/kuntopyörä)Juoksemiseen tottuminen vie aikaa ja kilometrejä, ja jalat muuttuu toisenlaisiksi.
- runnerx
Nuo sinulle ehdotetut intervallit menevät selvästi tehointervallin puolelle (75-85% maksimivauhdista). Niitä ei kannata tehdä ilman hyvää aerobista pohjaa. Lenkkiä, yksi vähintään tunnin mittainen hidasvauhtinen viikossa 2-3 lyhyempää, joista yksi voi olla vähän kovavauhtisempi. Sen tilalla voi kyllä tehdä määräintervalleja, joissa vauhti on 60-70 %. Hapenottokykyä kehittäviä tehoharjoitteita vasta sitten, kun pohja kestää. Tapauksesta riippuen 4-6 kk perusharjoittelua ainakin.
- määvaan
Kiitos runnerx. Kyllä toi tuntukin mahdottomalta toteuttaa, muutaman kerran oon yrittäny niin en mitenkään suoriudu paukut loppuu minuutin kohdalla jos saan sykkeen vaaditulle tasolle. Eli aerobinen pohjani ei oo riittävä.
Millasilla ajoilla määräintervallia kokeilisi? Eli sama aikako 3min teholla ja 3min palautusta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692713
- 632654
- 681792
- 241617
- 201550
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91480- 151392
- 381233
- 401203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197