Eettinen kysymys?

koulukysymyslol

kuka saa päättää elämästä ja kuolemasta?

6

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sss001

      mitä haet tällä

    • lopikol

      Toistaiseksi tuossa lauseessa ja kysymyksessä ei ole mitään etiikkaa. Voin toki silti vastata: Esim. virukset.

    • PÄÄTTÄJÄ

      MINÄ päätän.

    • SallaKo

      Jumala on elämän antaja ja hänellä on oikeus päättää myös tämän maallisen vaelluksen loppumisen hetkestä. Ihminen on ikuinen olento joten itsemurha ei edes lopeta ihmisen olemassaoloa, pahimmillaan vaan pahentaa tilannetta ennestään hirmuisesti. Jumalan kanssa on hyvä elää tätä elämää, hän suojelee ja pitää huolta, antaa ilon ja tarkoituksen. :)

    • Jengillä

      on oikeus päättää haiseva elämä.

    • Se päättää joka vetää lipasimesta. Toisaalta lääkärinvala velvoittaa pitämään ihmisen elossa oli sitten ihmisen oma tahtotila mikä hyvänsä, vaikka elämä ei olisi elämisen arvoista enää.
      Jos taas ajattelee lain puolelta asiaa, siellä ei määritellä ainakaan vielä itsemurhaa rikokseksi siellä vain todetaan että aikuisella ihmisellä on oikeus päättää millaisia laillisia päihteitä hän käyttää jos haluaa käyttää. Joten jos tykkäät keinusta niin laki ei sitä kiellä, mutta jos mielessäsi on edes pieni epävarmuus siitä mitä olet tekemässä niin soita hyvä ihminen 112:een ja neuvottele siellä mieten tulisi toimia.

      Kysymys on kieltämättä vaikea olen itsekin kysellyt asiaa moneen kertaan itseltäni ja muilta. Vastauksia on monia jotku vetoaa jumaliin jotku ihmisen omiin tekoihin jotku toisten tekoihin.
      Tämä on niitä kysymyksiä joihin kellään ei oikestaan ole antaa kaikkia tyydyttävää oikeaa vastausta koska totuutta ei ole kenenkään tiedossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      63
      4878
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      28
      3686
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3330
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      78
      2285
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1889
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1551
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1512
    8. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1403
    9. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      313
      1401
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1300
    Aihe