Eettinen kysymys?

koulukysymyslol

kuka saa päättää elämästä ja kuolemasta?

6

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sss001

      mitä haet tällä

    • lopikol

      Toistaiseksi tuossa lauseessa ja kysymyksessä ei ole mitään etiikkaa. Voin toki silti vastata: Esim. virukset.

    • PÄÄTTÄJÄ

      MINÄ päätän.

    • SallaKo

      Jumala on elämän antaja ja hänellä on oikeus päättää myös tämän maallisen vaelluksen loppumisen hetkestä. Ihminen on ikuinen olento joten itsemurha ei edes lopeta ihmisen olemassaoloa, pahimmillaan vaan pahentaa tilannetta ennestään hirmuisesti. Jumalan kanssa on hyvä elää tätä elämää, hän suojelee ja pitää huolta, antaa ilon ja tarkoituksen. :)

    • Jengillä

      on oikeus päättää haiseva elämä.

    • Se päättää joka vetää lipasimesta. Toisaalta lääkärinvala velvoittaa pitämään ihmisen elossa oli sitten ihmisen oma tahtotila mikä hyvänsä, vaikka elämä ei olisi elämisen arvoista enää.
      Jos taas ajattelee lain puolelta asiaa, siellä ei määritellä ainakaan vielä itsemurhaa rikokseksi siellä vain todetaan että aikuisella ihmisellä on oikeus päättää millaisia laillisia päihteitä hän käyttää jos haluaa käyttää. Joten jos tykkäät keinusta niin laki ei sitä kiellä, mutta jos mielessäsi on edes pieni epävarmuus siitä mitä olet tekemässä niin soita hyvä ihminen 112:een ja neuvottele siellä mieten tulisi toimia.

      Kysymys on kieltämättä vaikea olen itsekin kysellyt asiaa moneen kertaan itseltäni ja muilta. Vastauksia on monia jotku vetoaa jumaliin jotku ihmisen omiin tekoihin jotku toisten tekoihin.
      Tämä on niitä kysymyksiä joihin kellään ei oikestaan ole antaa kaikkia tyydyttävää oikeaa vastausta koska totuutta ei ole kenenkään tiedossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe