Miltä ajalta toimeentulotuessa huomioon otettavat tulot7menot lasketaan? Onko se haettaessa sen kuukauden kalenterikuukausi vai kenties siitä päivästä 30 eteenpäin...vai hakua edeltävät 30 päivää jne..
Voiko käydä niin että jos saa päivärahaa vaikkapa 2.2 ja seuraavan kerran 28.2 niin ne huomioitaisiin saman kuukauden tuloiksi !?
Toimeentulotuen laskennan aika ???
3
107
Vastaukset 3
- KalenterikuukausiAina
Kalenterikuukaudelta, aina. Muistathan että toimeentulotuen laskennassa otetaan huomioon myös kaksi edeltävää kuukautta ja jos ne jää laskennallisesti plussalle, se "ylimääräinen" vyörytetään aina seuraavalle kuulle, näin ollen sulla voi olla ns "laskennallisia tuloja" myös maaliskuussa, vaikket tosiasiassa olisi saanut senttiäkään.
Ylijäämän saa ottaa huomioon vain jos:
ylijäämä on henkilön käytettävissä eikä kyseessä ole aiemmasta perusosasta säästynyt raha.
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/ylijaama.php
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/Pirkkala_ylijaama.php
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/Ylijaama_Pori.php- jokkipappa
Itse säästän aina perusosasta 150-200 euroa ja nostan sen käteiseksi, se tuskin on laitonta säästää sossutuesta 1800-2400 euroa vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731569
- 1151108
Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.15964Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen37905- 78831
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,35816En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56791Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki54765Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle25759- 70701