Geometrian tehtävä

novaikkatarzan

Suoran ympyrälieriön muotoisen kattilan tilavuus on 3,0l ja korkeus 15cm. Laske kattilan pohjan halkaisija.

10

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdotin_vain

      Siis mikä tässä perustehtävässä on jollakin ongelmana? Kannattaa kyllä laskea aivan itse, jos aikoo kokeesta päästä läpi.

    • Ehkäpä tässä on jäänyt huomaamatta, että litra on tilavuusmitta joka voidaan ilmaista myös kuutiosentteinä. Yksi litra on 10cm*10cm*10cm siis 1000 kuutiosenttiä. Tällä perusteella voit nyt johtaa kattilan tilavuuden kuutiosentteinä.

      Kattilan pohjan pinta-alalle löytyy kaava pii*säde korotettuna toiseen potenssiin. Suoran ympyrälieriön tilavuus voidaan laskea kertomalla pohjan pinta-ala lieriön korkeudella. Nyt kuitenkin olet tämän tilavuuden jo selvittänyt.

      Pii*säde toiseen potenssiin*kattilan korkeus=kattilan tilavuus

      Seuraavaksi voit selvittää kattilan pohjan säteen jakamalla yhtälön molemmat puolet tarkoituksenmukaisilla luvuilla ja ottamalla neliöjuuren koko roskasta.

      Kattilan pohjan säde on puolet halkaisijan pituudesta.

    • Coolope

      Annetaan nyt vastaus silti jos ei oikeasti osaa, ysiluokallahan näitä ratkotaan jo. Jos ei osaa, kannattaa kyllä pian hankkia apua opettajalta.

      Alkutiedot
      V = 3,0 l = 3,0 dm^3 = 3000 cm^3
      h = 15 cm

      Kysytään pohjan halkaisijaa. Pohjan pinta-ala Ap = πr^2 ,
      Ympyrälieriön tilavuus V = Ap•h = πr^2h.
      Tästä kaavasta voidaan ratkaista suoraan d jatkamalla kaavaa

      V = π (d/2) ^2 h
      Siis
      (d/2)^2 = V / πh
      d/2 = neliöjuuri (V / πh)
      d = 2 neliöjuuri (V / πh)

      Sij. V ja h:

      d = 2 neliöjuuri (3000 cm^3 /π•15cm) = 2 neliöjuuri (2000/π) cm. Opetelkaa rakkaat lapset, että jo tuo on normaalisti riittävä vastaus etenkin ei-käytännöntehtävissä. Voidaan suluissa ilmoittaa myös vastauksen LIKIARVO (~16,0 cm)

      • Coolope

        Pahus, jäi yksi 0 liikaa, likiarvo kuitenkin oikein. On siis 200/π


    • kaavaratkaisu

      Lieriön tilavuus kaava V = π* r²* h
      Tuosta ratkaistaan säde r = (V / π*h)<--- neliöjuureen
      Vast) .säde r = 7,98cm Halkaisija = n. 16cm.

      • Anonyymi

        Päädyin myös tuohon n.16cm.iin , tarkka 15,96cm.


    • Anonyymi

      Harva näitä tarvitsee normielämässä.

      • Anonyymi

        Mitä on "normielämä"?
        Millainen määrä on "harva"? Esim. 10 miljoonasta ihmisestä?


    • Anonyymi

      Ympyerän muoto... itselläni on ollut pohdittavana siis noh, monimutkaisempi juttu eräässä: eli jos: meteoriitti törmää johonkin palloon avaruudessa, ja muodostaa sellaisen kraaterin kun törmää, miten lasket hyvin jutut.

      Mielenkiintoinen ajatelma, eli siis "noin" ympyrän muptoinen kraateri tulee ja sitten logaritminen syvyys sillä törmäyskohdalla, hipoisi jo fysiikkaakin laskukaavat.

      Itse niin yleensä käytän tietokonetta laskemaan tuollaisia juttuja, enkä nelilaskinta.

    • Anonyymi

      Tossa joku kirjoitti, etti näitä kukaan oikeesti koskaan tartte. Kyllä niitä vaan voi joskus tarvita. Itekkin ajattelin ennen niin, mutta kun eteen tuli aikuisopiskelussa oikea tilanne, niin meni sormi suuhun ja pirunmoinen pähkäily. Piti rakentaa 320 litrainen lieriönmuotoinen polttoaine säiliö. Siinä meni päivä, ennenkuin sain lieriön pellin laskettua oikeaan mittaan ja päätylaipat päälle. Tekemiseen meni kaks tuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      441
      5720
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4096
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3476
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2971
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      71
      2358
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2324
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      56
      2287
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2027
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1730
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1593
    Aihe