Suoran ympyrälieriön muotoisen kattilan tilavuus on 3,0l ja korkeus 15cm. Laske kattilan pohjan halkaisija.
Geometrian tehtävä
10
674
Vastaukset
- Ehdotin_vain
Siis mikä tässä perustehtävässä on jollakin ongelmana? Kannattaa kyllä laskea aivan itse, jos aikoo kokeesta päästä läpi.
Ehkäpä tässä on jäänyt huomaamatta, että litra on tilavuusmitta joka voidaan ilmaista myös kuutiosentteinä. Yksi litra on 10cm*10cm*10cm siis 1000 kuutiosenttiä. Tällä perusteella voit nyt johtaa kattilan tilavuuden kuutiosentteinä.
Kattilan pohjan pinta-alalle löytyy kaava pii*säde korotettuna toiseen potenssiin. Suoran ympyrälieriön tilavuus voidaan laskea kertomalla pohjan pinta-ala lieriön korkeudella. Nyt kuitenkin olet tämän tilavuuden jo selvittänyt.
Pii*säde toiseen potenssiin*kattilan korkeus=kattilan tilavuus
Seuraavaksi voit selvittää kattilan pohjan säteen jakamalla yhtälön molemmat puolet tarkoituksenmukaisilla luvuilla ja ottamalla neliöjuuren koko roskasta.
Kattilan pohjan säde on puolet halkaisijan pituudesta.- Coolope
Annetaan nyt vastaus silti jos ei oikeasti osaa, ysiluokallahan näitä ratkotaan jo. Jos ei osaa, kannattaa kyllä pian hankkia apua opettajalta.
Alkutiedot
V = 3,0 l = 3,0 dm^3 = 3000 cm^3
h = 15 cm
Kysytään pohjan halkaisijaa. Pohjan pinta-ala Ap = πr^2 ,
Ympyrälieriön tilavuus V = Ap•h = πr^2h.
Tästä kaavasta voidaan ratkaista suoraan d jatkamalla kaavaa
V = π (d/2) ^2 h
Siis
(d/2)^2 = V / πh
d/2 = neliöjuuri (V / πh)
d = 2 neliöjuuri (V / πh)
Sij. V ja h:
d = 2 neliöjuuri (3000 cm^3 /π•15cm) = 2 neliöjuuri (2000/π) cm. Opetelkaa rakkaat lapset, että jo tuo on normaalisti riittävä vastaus etenkin ei-käytännöntehtävissä. Voidaan suluissa ilmoittaa myös vastauksen LIKIARVO (~16,0 cm)- Coolope
Pahus, jäi yksi 0 liikaa, likiarvo kuitenkin oikein. On siis 200/π
- kaavaratkaisu
Lieriön tilavuus kaava V = π* r²* h
Tuosta ratkaistaan säde r = (V / π*h)<--- neliöjuureen
Vast) .säde r = 7,98cm Halkaisija = n. 16cm.- Anonyymi
Päädyin myös tuohon n.16cm.iin , tarkka 15,96cm.
- Anonyymi
Harva näitä tarvitsee normielämässä.
- Anonyymi
Mitä on "normielämä"?
Millainen määrä on "harva"? Esim. 10 miljoonasta ihmisestä?
- Anonyymi
Ympyerän muoto... itselläni on ollut pohdittavana siis noh, monimutkaisempi juttu eräässä: eli jos: meteoriitti törmää johonkin palloon avaruudessa, ja muodostaa sellaisen kraaterin kun törmää, miten lasket hyvin jutut.
Mielenkiintoinen ajatelma, eli siis "noin" ympyrän muptoinen kraateri tulee ja sitten logaritminen syvyys sillä törmäyskohdalla, hipoisi jo fysiikkaakin laskukaavat.
Itse niin yleensä käytän tietokonetta laskemaan tuollaisia juttuja, enkä nelilaskinta. - Anonyymi
Tossa joku kirjoitti, etti näitä kukaan oikeesti koskaan tartte. Kyllä niitä vaan voi joskus tarvita. Itekkin ajattelin ennen niin, mutta kun eteen tuli aikuisopiskelussa oikea tilanne, niin meni sormi suuhun ja pirunmoinen pähkäily. Piti rakentaa 320 litrainen lieriönmuotoinen polttoaine säiliö. Siinä meni päivä, ennenkuin sain lieriön pellin laskettua oikeaan mittaan ja päätylaipat päälle. Tekemiseen meni kaks tuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1807986Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2544190Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi733446Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut903181Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi182331Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42155100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es211988Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei351611Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik491525Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun481487