eli tuli ein7 asennettua uusisks.
tein järj valvojan tilin ja käyttäjän jona olen sisällä
sattuu oleen tekstitiedosto jota ei järjvavlojana (hiirun oikealla) saa auki
annoin kaikki oikeudet käyttäjälle kuten järjvalvojanakin on
silti hitossa en saa tiedostoon tallennettua muutoksia vaan yrittää tallentaa uuteen sijaintiin
on se nyt hitto ennen ei joka tiedostosta ja playerin käynnistykssestä kysy järje valvojann hvyäksymistä.
txt tiedoston oikeudet käyttäjä vs järj valvoja
7
113
Vastaukset
- nytkorkkikiinni
Jos on ottanut liikaa niin ei kannata miettiä näitä asioita. Selvänä homma saattaa aueta paremmin.
- hmhmhm
Varmaan se tiedosto on program files, tai windows kansiossa.
Kopioi se tiedosto vaikka työpöydälle. Tee siellä muutokset ja kopioi se sitten takaisin sinne missä oli.
Tai saattaa se myös toimia niin, että avaat sen tekstinmuokkausohjelman järjestelmänvalvojana ja sitten avaat tiedoston, mitä haluat muokata. Tuo auttaa yleensä kuvaamaasi vaivaan: http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows/turn-user-account-control-on-off#1TC=windows-7
- hmhmhm
Niin, mutta kannattaa muistaa, että tuo systeemi on ihan hyvästä syystä.
Se estää tietyissä tapauksissa haitallisen koodin suorittamista. - hmhmhm
hmhmhm kirjoitti:
Niin, mutta kannattaa muistaa, että tuo systeemi on ihan hyvästä syystä.
Se estää tietyissä tapauksissa haitallisen koodin suorittamista.Ja mahdollisesti tietoturvan kannalta tärkeiden tiedostojen muokkaamista.
- wfij0wg
siirsin tiedoston ceeltä suoraan työpöydälle ei onnistu siinäkään muutoksentekemisen tallennus. sen sijaan jos perustan uuden tiedostontyöpöydälle siihen voi tallenttaa. mikähän perjkele tuohon toiseen tiedostoon oniskenyt?
- 3Timo
Klikkaa sitä tiedostoa järjestelmänvalvojatilistä oikealla -> ominaisuudet -> Suojaus -> Lisäasetukset -> Omistaja -> Muokkaa - Muut käyttäjät ja Ryhmät ja siihen kirjotat sitten sen tilinimen joka sillä järjestelmönvalvojalla on (muista "Tarkista nimet" klikkaus ettet sählännyt ja sellainen tili todellakin on olemassa!) -> OK > OK (jne...) kunnes systeemi alkaa herjaamaan että "otetaan omistukseen (tjtn) -> OK. Niin jo on kumma jos ei ala onnistumaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951680- 821318
- 2281308
- 681275
- 3061005
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820