Miten kiinnitetään astianpesukoneet? Onko sellaista astianpesukonetta jota ei tarvitse kiinnittää mitenkään ja se ei kaadu konetta avattaessa?
Astianpesukone kiinnitystapa?
ostettava
268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onhan noissa jotkut kiinnitusraudat yleensä mukana tulleet, mutta enpä noita ole koskaan vaivautunut ruuvaamaan kiinni. Koskaan ei ole edes näyttänyt siltä että kone lähtisi kippaamaan. Ei koneen luukku sentään enemmän paina kuin koneen runko täysinäinen sisältö, ja eikä kone muutenkaan mahtuisi mitenkään kippaamaan. Sehän on säätöjaloilla säädetty tason alapintaan kiinni asti, joten ei sillä mitään tilaa ole kipata. Vai eikö sulla ole tasoa ollenkaan koneen päällä? Oli miten oli, ei se missään tapauksessa kaadu luukkua avatessa, ellet avatun luukun päälle nouse seisomaan, eikä päällä ole tasoa.
Jos on kaappiin upotettava, niin ei se sieltä mihinkään kippaa.
Muuten ainakin yksi malli oli tosi herkkä kippaamaan. Käyttöohjeessa oli kyllä piirros, miten sen voi ruuvata kiinni esim viereiseen kaappiin, mutta ei tullut koskaan kiinnitettyä, kun ei ihan helposti onnistunut. (jäi niin lyhytaikaiseksi iloksi, kun oli kakkosasunto ja kone jäi myynnissä sinne). Voi siihen laittaa jotain painavaa sen päälle - esim mikroaaltouunin tai jotain. Luukkua ei kannata jättää auki, ettei pikkulapset tai kotieläimet kiipeä sille.