Hei! Oon 14 vuotias ja mulla tuli tänää semmosta ruskeeta vuotoo mut aika vähän nii onks mulla alkanu menkat ? (Ei oo ollu mikää kipeenä)
vastaisitteko nopeesti!
2
<50
Vastaukset
- leidi14
on alkanut. yleensä ensinmäinen vuoto ei oo kipee siis maha ja tälleen. ainakaan mulla ei ollut eka vuoto kipeä se tuli vasta myöhemmin kipeeksi maha ja selkä ainakin mulla.
Hei!
Kysymyksessä voi tosiaan olla kuukautiset. Kuukautisten kesto on muutamasta päivästä noin viikkoon. Alkuun kuukautiset voivat olla epäsäännölliset. Myös tiputteluvuotoa saattaa esiintyä. Se on normaalia.
Kuukautisten aikaan hygienian hoito on tärkeää. Muista tehdä alapesu vedellä (suihkussa, käsisuihkulla) vähintään kerran vuorokaudessa, myös useammin. Kuukautissuojia saat ostettua kaikista kaupoista ja mm. R-kioskilta. Kuukautissuojia vaihdetaan muutamia kertoja päivässä.
Jos tunnet kipua, voit keskustella koulusi terveydenhoitajan tai lääkärin kanssa. Kipuun käytetään usein sinun iässäsi käsikaupan (apteekista) parasetamolia.
Onnea matkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1694294Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan512432Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va232272Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos541836Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3721740Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi611474Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221469Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy811375Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1011291Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä1561207